Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2019
    Miasto
    Radzyń Podlaski
    Posty
    2

    Domyślnie Ostrzenie w D5300

    Witam wszystkich,
    Od ponad roku mam Nikona D5300. Kupiłam go razem z kitem 3.5-5.6, ale zdjęcia były zamydlone, czasami nie ostre. Winę zrzucałam na obiektyw. W końcu jest to podstawowe szkło, jakości nie najlepszej, ale zdjęcia się dało nim jakieś robić, więc używałam go, a zdjęcia obróbką udawało mi się ratować. Niedawno kupiłam sobie w końcu obiektyw Nikkor 1.8 50 mm G. Myślałam, że skoro to już stałka, to zdjęcia będą lepsze. Niestety, wskaźnik odległości ostrości szaleje i słychać takie ,,szuranie", gdy się obraca. Bardzo ciężko złapać nim ostrość w domu, a na dworze nie jest inaczej. Dodam zdjęcie, może to ja rzeczywiście coś robię źle. Co byście doradzili, wszystko jest ok ? Gwarancja na aparat kończy się w czerwcu za rok, a obiektywu za dwa lata, bo dopiero co go kupiłam. Może warto zanieść je do serwisu do kalibracji ? Czy da się ją wykonać w ramach gwarancji ? A jeśli trzeba zapłacić, to czy jest to droga usługa ?

    Proszę o pomoc

    Link do zdjęcia (autofocus był ustawiony na taki mały pączek, zaznaczyłam go na czerwono). Na jednym zdjęciu jest nieostre, a drugie sekundę później zrobiłam, nie ruszając się nawet o centymetr (wydaje się, że pozycja zdjęcia jest inna, ale ja je troszkę przycięłam) Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0817.JPG
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	3,81 MB
ID:	28036
    Ostatnio edytowane przez kasia6363 ; 22-07-2019 o 18:09

  2. #2

    Domyślnie

    A jakie miałaś ustawienia af w aparacie?
    Może spróbuj z ustawieniem af - pojedyńczy punkt ostrości oraz tryb af-s a nie af-a lub af-c.
    Druga sprawa to to, że ten motyw nie jest zbyt kontrastowy a za tym pąkiem są też łodygi innych kwiatów i one tez mogły zmylić układ af w aparacie.
    Jeżeli chcesz ocenić ostrość tego obiektywu i sprawność działania af w Twoim aparacie to potestuj go raczej na bardziej kontrastowych motywach - do tego celu przydałby się też statyw.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kasia6363 Zobacz posta
    Na jednym zdjęciu jest nieostre, a drugie sekundę później zrobiłam, nie ruszając się nawet o centymetr (wydaje się, że pozycja zdjęcia jest inna, ale ja je troszkę przycięłam)
    Wyraźnie widać, że między tymi zdjęciami zmienił się układ kwiatków oraz położenie pączka w kwadracie. Może drgnął aparat, może kwiaty, ale kadry z pewnością nie są takie same.

  4. #4

    Domyślnie

    Obiektywy zawsze warto dojustować do konkretnego aparatu, szkoda tylko, że jest z tym obecnie tyle ceregieli (serwis poza Polską).
    Można jednak przesłać aparat i obiektywy do Studio5S, gdzie z pewnością odnajdzie się upragniona skuteczność AF.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  5. #5

    Domyślnie

    Dla mnie te zdjęcia też nie wyglądają inaczej (zwisające pączki), może zrób jeszcze raz zdjęcie, najlepiej ze statywu, bez przekadrowywania po ustawieniu ostrości i wstaw plik raw(nef).

  6. #6

    Domyślnie

    Mój D5300 z czasem nawet na kitowym przestał trafiać, okazało się, że mam po prostu BF, po kalibracji w Studio5S (półtora roku temu) trafia idealnie po dziś moim zdaniem masz podobny problem po prostu. Na kitowym szkle masz światło od f/3.5, czyli większe GO, na jasnym szkle rozjazd AF jest bardziej widoczny.
    Nikon D4s / Nikon D4 / D600 / D300s / D300 / D200 / D80 / D40 / Nex-5n / NIKKOR 24-70 2.8 ED / Tamron 70-200 2.8 / Nikkor 35mm 1.8G / Nikkor 50mm 1.8G / Nikkor 28-80 3.3-5.6G black&silver / Yongnuo YN-986N II / Yongnuo YN-685 / Yongnuo YN-360II / Yongnuo 50mm 1.8N
    Były: D7100 / D5300

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2019
    Miasto
    Radzyń Podlaski
    Posty
    2

    Domyślnie

    Racja, Af pojedyńczy, a statywu nie chciało mi się wyciągać, bo zdjęcia robiłam spontanicznie, ale dziękuję za odpowiedź

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Racja, Af pojedynczy, a statywu nie chciało mi się wyciągać, bo zdjęcia robiłam spontanicznie (z tymi kwiatkami), ale dziękuję wszystkim za odpowiedź Zrobiłam statywem, tym razem z zapisem RAW, by zobaczyć i problem ten sam, także zobaczę co da się zrobić. Polecacie Studio 5S, słyszałam o nim, ale mam do Warszawy coś koło 200 km, ile kosztowałaby naprawa takiego czegoś i czy w ogóle podchodzi to pod gwarancję ? Jutro dodam zdjęcia, które zrobiłam.

Podobne wątki

  1. D90 - ostrzenie
    By fotoMichal in forum Serwis
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-09-2011, 22:19
  2. Ostrzenie w NX2
    By mirko33 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 14-11-2010, 05:54
  3. 18-105 vr ostrzenie
    By zaza67 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 10-10-2009, 01:18
  4. D90-ostrzenie?
    By Zetec in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-01-2009, 09:20
  5. ostrzenie w RAW
    By adasme in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-10-2007, 13:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •