Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz Breś Zobacz posta
    1. zmienić na coś dłuższego aby tak nie kropować 70-200 nie jest głównym szkłem na boisko
    Jestem tego świadomy - niestety wiadomo, że ceny sensownych, długich obiektywów są jakie są. Z tego co robiłem rozeznanie w temacie to najtańszą sensowną opcją do piłki wydaje się Nikkor 200-500 f/5.6, a to już 5500-6000 zł, więc na pewno dla mnie temat nie na ten sezon. Chyba że pójście w konwerter Sigmy 2x - kosztuje 1500 zł, miałbym wtedy 140-400 mm z f/5.6 i mógłbym sobie na to pozwolić znacznie szybciej niż na nowe szkło. Myślisz, że jest to sensowna opcja biorąc pod uwagę cenę? Czy jednak z konwerterem dochodzą jakieś dodatkowe problemy w sprawnym działaniu zestawu i lepiej pomęczyć się dłużej z tym co mam i na spokojnie odkładać na nowe szkło na dalszą przyszłość?

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz Breś Zobacz posta
    1. zmienić na coś dłuższego aby tak nie kropować 70-200 nie jest głównym szkłem na boisko
    2. zejść z iso dając 2.8 zamiast 5.6 (uzyskasz szczegóły)
    3. przyspieszyć migawkę, z 1/800 na 1/1600 (zamiast F4, 2.
    4. ciaśniejsze kadry, i nie robić takich pleców (3 foto), chyba że akcja jest
    Wielkie dzięki za rady! Na najbliższym meczu ustawię jako wyjściowe 1/1600s i f/2.8 i mam nadzieję, że będzie lepiej.

  2. #12

    Domyślnie

    Obiektyw f/5.6 nie jest dobrym pomysłem...

  3. #13

    Domyślnie

    Wszystko co jaśniejsze od f/5.6 i dłuższe niż 300mm to już ponad 20 000 zł, więc zupełnie abstrakcyjny temat jeśli chodzi o moje możliwości finansowe. Jasne, że fajnie byłoby mieć 500mm f/2.8, ale muszę mierzyć siły na zamiary.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Wszystko co jaśniejsze od f/5.6 i dłuższe niż 300mm to już ponad 20 000 zł, więc zupełnie abstrakcyjny temat jeśli chodzi o moje możliwości finansowe. Jasne, że fajnie byłoby mieć 500mm f/2.8, ale muszę mierzyć siły na zamiary.
    Myślę, że w takim wypadku najlepiej pozostać przy 70-200 i ograniczyć się do tego co jest w zasięgu tego obiektywu.

  5. #15

    Domyślnie

    Zaczynając od pisemnego wstępu

    Z D750+70-200 2.8 Da się już przynieść przyzwoite zdjęcia. Dla przykładu: https://forum.nikoniarze.pl/threads/...=1#post3968403

    Raczej szedłbym w RAW'y zamiast JPGów. Z jednej strony jakość JPGów z D750 jest marna, z drugiej bufor na tyle głęboki, że 12-bitowymi RAW'ami ciężko go już przytkać.

    W kwestii pomiaru ekspozycji: Przy stałym, sztucznym świetle korzystam z manuala ustawionego na najjaśniejszą część boiska, a w razie potrzeby zdjęcia z jego ciemniejszych części lekko wyciągam w PP. Zdanie się na automatyczny pomiar ekspozycji w sytuacji, gdy różne kolory koszulek czy bandy led w tle potrafią zakłamać pomiar nawet pod 2EV średnio się sprawdza.

    W kwestii parametrów ekspozycji: W przypadku D750+70-200 2.8 szedłbym w f/2.8(koniecznie) i okolice 1/1000-1/1250s + ISO jakie wyjdzie.

    Przechodząc tak ogólnie do wszystkich zdjęć:

    Reskaluj i obrabiaj zdjęcia do docelowej wielkości, będą się lepiej prezentowały niż pełny rozmiar + automatyczny resize ze strony forum.

    Perspektywa jest ok.

    Zajęte miejsce jest mniej więcej ok. Optimum z 70-200 + FF to moim zdaniem róg pola bramkowego, skąd można łapać ciasne kadry @200mm i szersze na niższych ogniskowych.

    Dużym problemem jest to, że praktycznie wszystkie zdjęcia są mocnymi cropami. Im bardziej wypełnisz kadr i im ciaśniejszy on będzie, tym lepiej będzie wyglądało jakościowo w docelowym rozmiarze i tym lepsze odcięcie od tła będzie miał.

    Na sporej części zdjęć z nietrafioną ostrością np 14,12,10 widać, że aparat ustawił ostrość poprawnie, tylko nie na tym zawodniku co trzeba, więc raczej wykluczyłbym tutaj problemy z działaniem AF w puszcze/obiektywie, a szukał ich w użytkowniku :P

    Kuleje sama selekcja zdjęć, na dysku google masz lepsze zdjęcia niż wrzuciłeś na forum, chociażby 2884 czy 2891.

    No i raczej unikaj polskich znaków w danych IPTC, w większości programów zaczynają się krzaczyć.

    Natomiast analizując same zdjęcia:

    1.) Jest bardzo ok jako początek relacji.

    2.) Jestem na nie. Sam pomysł złapania trybun + piłkarzy na boisku nie jest zły, ale bardzo przeszkadzają tutaj piłkarze na 1 planie, którzy już wyszli z GO.

    3,4,11,13.) Zdjęcie pleców może się obronić, jeżeli wszystko pozostałe na tym zdjęciu jest ok. Jakość, coś się na nim dzieje, ciekawe/nieprzeszkadzające tło, czyli np cieszynka z dobrze widocznym nazwiskiem. Tutaj tego nie ma.

    5.) Już było zbyt daleko jak na 70-200. Z D750 w okolicach ISO 1600-3200 w sensownej jakości można wyciąć mniej więcej 1/4 oryginalnego kadru(z RAWa), czyli 3000px na dłuższym boku, tutaj zostało już tylko 2500 + zdjęcie w dalszym ciągu wymaga większego przycięcia, bo wolna przestrzeń z każdej strony nic do niego nie wnosi.

    6.) Tutaj jest trochę tak jak z punktem 3.) Tego typu zdjęcia mogą się obronić, jeżeli wszystko inne

    7.) Ani akcji ani trybun.

    8.) Mamy piłkarza na którym jest ostrość, ale to nie jest piłkarz z piłką.

    9.) Gdyby ostrość była trafiona, to byłoby to sensowne zdjęcie sylwetkowe, ale niestety nie jest.

    10.) Sytuacja trochę podobna jak w przypadku 5.) To już nie jest kadr na 70-200, do tego dochodzi nietrafiona ostrość.

    12.) Też jestem na nie. Na zdjęciu nie ma ani piłki, ani czegoś, co by jej brak zrekompensowało.

    14.) Najlepsze zdjęcie z boiska z tych tutaj wrzuconych. Coś się dzieje, są jakieś emocje, niestety ostrość nie jest tam gdzie być powinna.


    AF-C 9 polowy jest najlepszym trybem do robienia PN. Osobiście korzystam właśnie z tego ustawienia + punkt w centralny/ 1 powyżej centralnego. Na przełączenie punktów podczas robienia zdjęć zwyczajnie nie ma czasu.
    Z tym, że chcąc łapać piłki na czubku buta czy głowy musimy ustawić ostrość na piłkarzu, do którego ta piłka doleci zanim do niego doleci.
    Tutaj to fajnie widać na żywym przykładzie, jak to powinno wyglądać
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kompilacja.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	461,7 KB
ID:	28047

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz Breś Zobacz posta
    1. zmienić na coś dłuższego aby tak nie kropować 70-200 nie jest głównym szkłem na boisko
    W tym budżecie lepszego wyboru nie ma. Dopiero Używana 300 2.8 da przyrost jakości zdjęć.

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz Breś Zobacz posta
    3. przyspieszyć migawkę, z 1/800 na 1/1600 (zamiast F4, 2.
    1/1600s nie jest do niczego potrzebna przy 70-200. Lepiej trzymać się bliżej 1/800s, ale pisałem o tym wyżej. Czasu rzędu 1/1600s są potrzebne przy ciasnych kadrach, gdzie cała sylwetka piłkarza wypełnia więcej niż cały kadr, a z 70-200 dużo takich zdjeć się nie przyniesie, szczególnie będąć początkującym.

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Ja nie jestem autorytetem, podpytałbym bym Zelbera, bo jego zdjęcia jakościowo to absolutna ekstraklasa.
    Co człowiek, to opinia :P
    Ostatnio czytałem, że to są pstryki na amatorskim poziomie, które każdy by umiał zrobić :P :P
    Ostatnio edytowane przez Zelber ; 23-07-2019 o 14:36

  6. #16

    Domyślnie

    Ogromne dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź! Będzie o czym myśleć na kolejnym meczu

  7. #17

    Domyślnie

    Kiedyś kilka razy miałem okazję focic i nogę i ręczną. Ręczna jest cięższa moim zdaniem od nożnej ale więcej sie dzieje. Tutaj generalnie nie dzieje się prawie nic. Jak kolega wyżej napisał - coś dłuższego i szybszego. Trzeba pamiętać że takie eventy zawsze kosztują sporo klatek - ale jak robi sie to zarobkowo to inna sprawa. Bez szybkich serii ciężko trafić. Pozdrawiam cię kolego i życzę sporo udanych kadrów na nożnej - dają wiele frajdy.
    ogranicza nas tylko wyobraźnia
    WWW.LIFEZOOM.CO.UK

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. [ Sport ] [piłka nożna] Śląsk Wrocław vs Lechia Gdańsk
    By Dawid_Gaszynski in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-08-2015, 08:13
  2. [ Sport ] [Piłka nożna] Lechia Gdańsk - FC Barcelona
    By Slon in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-08-2013, 09:03
  3. [ Sport ] [Piłka Nożna] Lechia Gdańsk vs. GKS Bełchatów
    By Beson in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-06-2013, 16:05
  4. [ Sport ] [Piłka Nożna] Lechia Gdańsk - Widzew Łódź
    By Beson in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-11-2012, 00:29
  5. [ Sport ] [Ekstraklasa] Lechia Gdańsk - Widzew Łódź
    By Beson in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-11-2010, 15:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •