Close

Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 150
  1. #21

    Domyślnie

    Tom01 słusznie zauważył, że gamut jest bryłą. Udostępniam więc wizualizację 3D: http://www.anss.pl/gamut/1.html

    Biorąc pod uwagę ten pomiar założyłbym, że duża część szczegółów z przytoczonego tutaj przez Kyle zdjęcia w obszarze cyjanu zostanie przez drukarkę wyprodukowana. Warunkiem (dla mnie) jest otrzymanie tych informacji w pliku wejściowym - dlatego osobiście preferuję 16-bitowe TIFF'y LAB - ale, niestety, obsługa tego formatu jest rzadko spotykana w oprogramowaniu foto.

    Inną sprawą jest to, że jeszcze nie widziałem profilu ICC dla drukarki, który zawierałby mapowanie gamutu dla Adobe RGB. Być może z powodów, o których pisał Tom01 w swoim ostatnim poście.
    Ostatnio edytowane przez mzj ; 13-08-2019 o 12:09

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mzj Zobacz posta
    Inną sprawą jest to, że jeszcze nie widziałem profilu ICC dla drukarki, który zawierałby mapowanie gamutu dla Adobe RGB.
    To nie jest tak, że profil drukarki, jest profilem opisującym własności kolorymetryczne drukarki? (i można sobie drukować z dowolnej przestrzeni)

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    To nie tak. Ludzkie zmysły, wzrok tak samo jak słuch, najpierw reaguje bardzo mocno na wymuszenie a potem coraz słabiej. Dlatego np zmianę głośności odczuwa się bardzo mocno przy nawet bardzo niewielkich zmianach kiedy jest cicho i prawie w ogóle nie czuje się zmian przy poziomach bardzo głośnych. W dziedzinie koloru jest identycznie. Odczuwamy gigantyczne różnice w samym środku gamutu, np na odcieniu skóry. Jednocześnie widzimy bardzo małe różnice przy granicach, tam gdzie największe nasycenia.
    Czy ja wiem. Czy słucham głośno, czy cicho, to podgłośnienie o 3 dB jest tak samo dużą różnicą. Tyle, że to skala logarytmiczna, a innej nie mam. No tak czy inaczej, wracając do tego obrazu różnica jest widoczna i w obrębie sRGB nie da się uzyskać takiego koloru tej wody, jaki powinien tam być.
    Ostatnio edytowane przez Kyle ; 14-08-2019 o 21:33

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kyle Zobacz posta
    To nie jest tak, że profil drukarki, jest profilem opisującym własności kolorymetryczne drukarki? (i można sobie drukować z dowolnej przestrzeni)
    Zasadniczo tak, dla cełów renderingu absolute i relative colorimetric.

    W przypadku celów perceptual i saturation potrzebna jest informacja o gamucie profilu wejściowego do obliczenia mapowania gamutu. To obliczenie jest bardzo czasochłonne (przy tworzeniu profilu wysokiej jakości potrafi trwać nawet do 15 minut na całkiem mocnej maszynie) więc przeliczanie tego przy każdej transformacji z praktycznego punktu widzenia jest bez sensu. Dlatego przelicza się to raz, przy tworzeniu profilu i stąd takie trochę nielogiczne ograniczenie się bierze (w taki sposób profile tworzy na przykład ArgyllCMS).

    Jeśli ktoś posługuje się językiem angielskim to dość dobre wytłumaczenie tej potrzeby można znaleźć tutaj: https://www.argyllcms.com/doc/iccgamutmapping.html

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kyle Zobacz posta
    Czy ja wiem. Czy słucham głośno, czy cicho, to podgłośnienie o 3 dB jest tak samo dużą różnicą. Tyle, że to skala logarytmiczna, a innej nie mam.
    No nie bardzo. Jeśli regulator jest ustawiany +/- 3dB to jest skala liniowa, bo każde 3dB to 2x głośniej lub ciszej. Są oczywiście regulatory głośności oparte o inną charakterystykę zmian, ale nie o tym mówię. W kolorze jest tak samo, co wyżej opisałem.

  5. #25

    Domyślnie

    Regulator A niby fachowcy...

  6. #26

    Domyślnie

    No tak, czy inaczej, to sRGB to tragedia, AdobeRGB lepiej, a ProPhotoRGB o dziwo potrafi pokazać dostrzegalnie jeszcze więcej na tej fotce niż AdobeRGB:

    https://ufile.io/e4ia7bcc

    - w sRGB cała róża traci chyba z ponad 90% kolorów, także mało co widać z tych pięknych barw
    Ostatnio edytowane przez Kyle ; 16-08-2019 o 21:40

  7. #27

    Domyślnie

    I co w związku z tym, jak i tak tego nie wydrukujesz, ani nie pokażesz w necie? :P Te monitory do obróbki to trochę marketingowa ściema.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Umbra Zobacz posta
    I co w związku z tym, jak i tak tego nie wydrukujesz, ani nie pokażesz w necie? :P Te monitory do obróbki to trochę marketingowa ściema.
    Odpowiem cytatami z internetu:
    "Przestrzeń Adobe RGB została wymyślona przez twórców Photoshopa aby móc odwzorować na monitorze komputera bliższą gamę kolorów do tych osiągalnych przy wydruku (wydruki powstają w przestrzeni barw CMYK – cyjan, madżenta, żółty, czarny). "
    " niemal cały CMYK zawiera się w Adobe RGB, dlatego zdecydowanie łatwiej odwzorować na monitorze obraz, który wyjdzie z drukarki."

    Pokazać w necie również można zdjęcia Adobe RGB. Oczywiście tę większą paletę barw zobaczą tylko posiadacze monitorów szerokogamutowych i przeglądarka musi obsługiwać profile kolorów (obecnie już chyba wszystkie to potrafią).

  9. #29
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak ktoś robi dla druku CMYK to ok ale ja nawet sobie głowy nie zawracam takimi rzeczami bo wszyscy w sensownej cenie drukują w RGB i materiał sRGB z ich profilem jest odpowiedni, jakbym za zlecenie dostał 10x tyle to wtedy szarpałbym się z AdobeRGB.

  10. #30

    Domyślnie

    Wygórowana cena

Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pomc w wyborze monitora
    By lukaszcin in forum Komputery
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 14-01-2016, 18:42
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-10-2011, 20:08
  3. jeszcze o wyborze obiektywu
    By zawaprz in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 28-10-2009, 10:06
  4. Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora LCD
    By leszeg in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23-05-2006, 14:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •