Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Prośba o opinie - czy to brudna matryca?

    Dzień dobry,

    Kupiłem Nikon D750 z przebiegiem 8500 zdjęć. Wczoraj robiąc foto z przysłoną np. F22 zauważyłem plamki, pomyślałem ze coś mam na obiektywie wiec założyłem drugi i było dokładnie to samo.

    Zdjęcia:

    https://www.dropbox.com/sh/rn83ncs1g...8pl3EGHLa?dl=0

    W domu gruszką wydmuchałem co mogłem ale niewiele pomogło. Podaje link do zdjęć m.in nieba z wysoką przysłoną (robione dzisiaj rano, nie miałem czasu ściągać na komputer).

    Bardzo proszę o Waszą opinie czy to brudna matryca czy może coś poważniejszego?



    Pozdrawiam
    Tomek

  2. #2

    Domyślnie

    IMO brudna matryca, zwłaszcza jeżeli przy mniej przymkniętym obiektywie plamy znikają.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3

    Domyślnie

    Też tak uważam. Matryca do mycia, dmuchanie chyba nie pomoże z uwagi na typ plamek.

  4. #4

    Domyślnie

    Jestem w gronie tych, co potwierdzają, iż jest to brudna matryca i należy ją umyć, ponieważ w tym przypadku dmuchanie gruszką nie wiele pomoże.
    Pozdrawiam
    Rafał Smoliński

  5. #5

    Domyślnie

    Witajcie,

    Dziękuje za odpowiedzi.

    Aparat oddany na czyszczenie matrycy do Pana Błażeja Kadeji w Krakowie. Czytałem dobre opinie o serwisie, a sam nie chciałem dłubać żeby nie popsuć.

    Pozdrawiam
    Tomek

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LocaMan Zobacz posta
    Witajcie,

    Dziękuje za odpowiedzi.

    Aparat oddany na czyszczenie matrycy do Pana Błażeja Kadeji w Krakowie. Czytałem dobre opinie o serwisie, a sam nie chciałem dłubać żeby nie popsuć.

    Pozdrawiam
    Tomek
    Nie zdziw się jak plamy będą dalej. Bardzo trudno wyczyścić matrycę żeby nie było plam na przyslonie powyżej 16. Szczególnie przy zdjęciach nieba.

    Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez doktorburski Zobacz posta
    Nie zdziw się jak plamy będą dalej. Bardzo trudno wyczyścić matrycę żeby nie było plam na przyslonie powyżej 16. Szczególnie przy zdjęciach nieba.

    Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
    Nic podobnego. Kilka minut, przedmuchanie, czyszczenie na mokro i jest czysto na f22.

  8. #8

    Domyślnie

    Sprawa wyglądała tak, że przyniosłem aparat, założyłem obiektyw i zrobiłem próby - plamy dalej były... . Dzisiaj zawiozłem aparat ponownie i finalnie udało się usunąć 99,9 plam zostały jakieś bardzo delikatne prawie niewidoczne - które nie wiem czy są plamami nawet

    Dodatkowo poradzono mi w przyszłości o ile zajdzie potrzeba czyszczenia na mokro, używać tylko eteru (eter dietylowy).

    Niby puszka bez wad i konieczności serwisu (chodzi o wady uznane przez Nikon po pozwach zbiorowych) , a jednak olejem pochlapało - tak wiem, to częsta przypadłość w D750 .


    Pozdrawiam
    Tomek
    Ostatnio edytowane przez LocaMan ; 12-07-2019 o 22:35

  9. #9

    Domyślnie

    Też probowałem różnych domorosłych wynalazków z płynami do czyszczenia matryc. Owszem czyszczą ale, ..... .Właśnie zawsze były jakieś "ale", albo niedoczyszczone plamy z oleju, albo pozostawał mniejszy lub większy osad na matrycy itp. Od jakiegoś czasu używam płynu Rotin i problemy praktycznie znikły. Pewnie są i inne podobnie dobrze działające płyny może ktoś o nich napisze natomiast ja raczej odradzam stosowanie eteru, alkoholi itp. Oczywiście one też czyszczą ale ze skutkami ubocznymi i trudniej uzyskać zadowalający efekt.
    Plamy z oleju trudniej usunąć niż zwykłe pyłki które przylgnęły do matrycy. Ja stosuję taką metodę, że wbrew ogólny zasadom, szpatułką nasączoną płynem przecieram delikatnie matrycę kilka razy, a następnie jednokrotnie świeżą suchą szpatułką osuszam matrycę. Efekt z reguły jest dobry.
    Jeżeli jednak po sprawdzeniu widać rozmyte plamy oleju to operację powtarzam. Pyłki są łatwiejsze do usunięcia, a najtrudniej usunąć stare rozmyte (źle wyczyszczone) plamy oleju i naloty po kiepskim czyszczeniu, wtedy filtr matrycy zwilżam delikatnie nieco dłużej.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

Podobne wątki

  1. Brudna matryca
    By Crocodile in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-10-2009, 20:59
  2. brudna matryca?
    By michalpepek100 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-05-2009, 18:44
  3. Brudna matryca ? Prośba o diagnoze
    By mystgen in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-04-2009, 03:28
  4. brudna matryca
    By oscyp33 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-07-2008, 10:11
  5. Czy to brudna matryca??
    By MrOwA in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 04-09-2007, 14:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •