Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 63
  1. #1

    Domyślnie Sigma 17-50 f2.8 porysowana soczewka front, polerowanie/wymiana szkła - koszty

    Dzien dobry wszystkim.
    Porysowałem (centralnie, kilka drobnych 1mm rys, wyczuwalnych wyraźnie pod palcem, na obszarze wielkosci 1cm2) frontową soczewkę w mojej Sigmie 17-50 f2.8. Na zdjeciu wychodzi jako jasniejsza/ciemniejsza (zaleznie od tła, w opozycji) plama. Nie da sie tym juz pracować.
    Znajomy wspomniał mi o możliwości polerowania szkieł jako alternatywy do wymiany szkła/szukania nowego obiektywu. Stąd pytanie o wasze doświadczenia w takiej procedurze:
    a. polerowanie szkła, gdzie najlepiej, koszty
    b. wymiana frontowej soczewki (tutaj nie znam cen, dopiero jutro bedzie dzialac jakikolwiek serwis)

    Przeszukałem fora (inne także) ale większość wątków pochodzi sprzed 10 lat. Znalazłem coś o tlenku ceru, ale to byłoby chyba lamerstwo w moich rękach.
    Szukam ekonomicznego rozwiązania, koszt wymiany szkła - po moich doświadczeniach z serwisem firmowym Sigmy - przypuszczam, że bedzie wysoki.

    Proszę o jak najbardziej merytoryczne (przybliżające mnie do celu) podpowiedzi.
    pozdrawiam z burzowych gór

  2. #2

    Domyślnie

    Polerowanie nie zniszczy czasem powłok?
    Co do kosztu wymiany, zagadaj do @Studio5s.
    A jakby co, nowa Sigma to 1.5k niecałe więc...
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Sprzedaj swoją na części, jako uszkodzoną, kup używaną (800-1k zł) lub nową u Chińczyków (1-1,1k). Myślę, że to będzie najtańsza i najsensowniejsza opcja. Ewentualnie może znajdziesz z uszkodzoną mechaniką i podmienisz soczewkę, ale myślę, że to podobnie wyjdzie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Polerowanie nie zniszczy czasem powłok?
    Co do kosztu wymiany, zagadaj do @Studio5s.
    A jakby co, nowa Sigma to 1.5k niecałe więc...
    Dziękuję OjTam.
    Przeczytałem w kilku miejscach o powłokach, jednak nigdzie nei było nic o faktycznym skutku braku powłok. Obecne rysy i tak je usunęły (punktowo). Być może ich miejscowy brak byłby do zaakceptowania, gdyby ktoś podzieliłsięze mną informacją jak znacząca w praktyce jest ta utrata powłok tego szkła w tym modelu.
    Zagadam, chociaż kiedyś się 'nam' nie udało, ale to konsekwencja mojej specyfiki (jako osoby/sondowanego problemu), rozumiem tamto milczenie.
    Ten egzemplarz kupiłem jako używkę za 1100 (w tym UV Hoya i Cir-PL Marumi) więc nowa odpada. Żyję bardzo ekonomicznie po to by móc robić to co obecnie robię, negatywnym skutkiem tego są niewielkie zasoby.

  5. #5

    Domyślnie

    Najrozsądniej chyba, to upolować taką Sigmę z walniętym flexem. W tym modelu jest on niewymienny. Wtedy można przełożyć soczewkę.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Niestety, trzeba przeboleć stratę. Żadna "polerka" nie wchodzi w grę. Przerabiałem to u siebie jakieś 3 lata temu z Sigmą 10-20. Miałem jedną niewielką rysę, ale o wyczuwalnej głębokości. Koszt wymiany soczewki w Sigmie to była jakaś kosmiczna cena i w ogóle biorąc pod uwagę cenę samego szkła, po prostu się nie kalkulowało. Ostatecznie sprzedałem szkło z wadą za pół ceny i kupiłem używkę.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  7. #7

    Domyślnie

    Uważasz, że jakieś domowe polerowanie soczewki nie zmieni własności optycznych obiektywu? Prześpij się z tym problemem, potem przeczytaj jeszcze raz powyższe podpowiedzi. Myślę, że sam dojdziesz po pewnym czasie do podobnych wniosków.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Uważasz, że jakieś domowe polerowanie soczewki nie zmieni własności optycznych obiektywu? Prześpij się z tym problemem, potem przeczytaj jeszcze raz powyższe podpowiedzi. Myślę, że sam dojdziesz po pewnym czasie do podobnych wniosków.
    Uważam, że zmieni. Każda kolejna ingerencja w powierzchnię szkła to zrobi. Jeśli jednak coś spowoduje wyraźne zmniejszenie wizualnego śladu na pliku, to chętnie pójdę ta drogą. Sam jednak nie będę tego robił.
    Znajomy - jak twierdzi - miał porysowaną soczewkę w Nikkorze, oddał do serwisu Nikona w stolicy i tam mu to polerowali jakoś. Na podstawie tej informacji wszedłem w ten kierunek. Mało ostatnio sypiam więc - jeśli już to - sie z tym przespię po powrocie dopiero. Na ten moment nowego szkła nie kupię, najwyżej wrócę wcześniej do bazy. Dziękuję za chęć pomocy i podpowiedzi. .

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Polerowali w serwisie nikona, oj to chyba jakieś bajki naopowiadał ci znajomy.
    Możesz polerować soczewkę ale jeśli są to rysy na szkle na tyle duże że wpływają na jakość to oznacza że trzeba sporo polerować czyli zmienić kształt soczewki.
    Jak chcesz polerować to masz do tego tlenek glinu i tlenek ceru plus odpowiedni filc i urządzenie, które da ci stałe odpowiednie obroty bo to nie jest coś co zrobisz ręcznie, poczytaj o polerowaniu soczewek w reflektorach xenonowych albo o polerowaniu szkła w okularach lub szkieł w zegarkach.
    Oczywiście polerowanie oznacza że pozbędziesz się powłok i trzeba to zrobić na całym szkle.

  10. #10

    Domyślnie

    Są tacy co próbują:

    https://www.youtube.com/watch?v=H-XycA-xDgA

    Skutki są nieznane.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-04-2018, 10:48
  2. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-07-2015, 16:46
  3. Dylemat - wymiana, dokupienie, FX, jakie szkła...
    By wizja in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 21-01-2010, 23:28
  4. Nikon 90 & sigma 18-50 f2,8 DC Macro HSM i Front Focus
    By monter in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-11-2008, 15:10
  5. Porysowana tylnia soczewka a jakość zdjęć
    By Tomas_ok in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-02-2008, 16:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •