Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jaka karta grafiki 10 bit.

    Pojawia się w sprzedaży coraz więcej monitorów z 10 bitowymi panelami IPS (i pochodnymi). Większość to oczywiście w rzeczywistości 8 bit + 2FRC. Technologia FRC jest tak dopracowana, że pewnie zwykły śmiertelnik nie zauważy różnicy pomiędzy rzeczywistym 10 bit., a 8 bit +2FRC (ale to tak na marginesie mówiąc). Zmierzając do konkluzji, obecnie posiadam wiekową kartę Shapire Radeon HD 5670 (obsługuje co prawda rozdzielczość QHD - max 2560 x 1600 px). Jak mniemam jest to grafika 8 bitowa ? Tak na logikę "moduł" FRC w monitorze jest raczej niewykorzystywany (mogę się oczywiście mylić) ?, bo dostarczany sygnał jest 8 bitowy ? Dodatkowo połączenie monitora z komputerem jest kablem DVI-D, czy musi być poprzez Display Port dla 10 bit ?
    W związku z tym, że nie ominie mnie wymiana kompa (raczej w przyszłym roku bo kończy się wsparcie dla Win7, a i podzespoły "zabytkowe" ) pytanie do obeznanych w temacie, jaką kartę budżetową (w gry już od dawna nie gram : ) ) byście polecili z pełnym wsparciem 10 bitów. W internecie można znaleźć informację o Radeon Pro / NVIDIA Geforce Quadro, ale może coś tańszego jest z taką funkcjonalnością ?

  2. #2

    Domyślnie

    GTX'y również obsługują. Kwestia by znaleźć info od którego modelu. GTX-960 obsługuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Znalazłem takie info z strony NVIDIA:

    "Obsługa 10-bit koloru na procesorach graficznych NVIDIA Geforce
    Opublikowane 30 Wrzesień 2016, 15:31 (Zaktualizowane 11 Lipiec 2018, 16:19)

    Karty graficzne NVIDIA Geforce oferują 10-bitów na kolor na pełnym ekranie przy Direct X począwszy od procesorów graficznych serii 200. Ponieważ większość aplikacji korzysta się z tradycyjnych funkcji Windows API do tworzenia interfejsu użytkownika aplikacji i okno wyświetlania, ta technika nie jest stosowana w profesjonalnych aplikacjach, takich jak Adobe Premiere Pro i Adobe Photoshop. Te programy korzystają z buforów 10 bitów na kolor OpenGL, które wymagają procesorów graficznych NVIDIA Quadro z połączeniem DisplayPort. Niewielka liczba monitorów obsługuje 10 bitów na kolor z kartami graficznymi Quadro z DVI.
    ..."

    żródło

    Wygląda na to, że już od dawna jest obsługa 10 bitów przez karty graficzne ( w tym moim radku 5670 też), tylko rzadkością jest to 10 bit na kolor Open GL. W sumie to chyba by się zgadzało, inaczej monitor nie wyświetliłby tego ponad miliarda odcieni kolorów (przy 8 bitach to ok. 16 mln. ) Adobe Premiere Pro i Photoshopa nie posiadam, jedynie Lightroom. Czy ten korzysta z tego 10 bit Open GL to nie wiem. Zaczynam się w tym gubić...

    PS
    Może wcale nie jest mi potrzebne te 10 bitowe Open GL w karcie graficznej ...
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 05-07-2019 o 16:30

  4. #4

    Domyślnie

    Mam ustawione 10bit ale nie traktował bym tego jako must have. Po prostu mam możliwość więc tak ustawiłem.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    ...pytanie do obeznanych w temacie, jaką kartę budżetową (w gry już od dawna nie gram : ) ) byście polecili z pełnym wsparciem 10 bitów. ...
    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    GTX'y również obsługują. Kwestia by znaleźć info od którego modelu. GTX-960 obsługuje.
    @nikoniarz, odpowiem w ten sposób. Dość długo wertowałem internet, ale nie spotkałem się z informacja aby karty z serii GTX obsługiwały 10 bitowy kolor w OpenGL.

    Często za to spotkałem się z takimi informacjami:

    " W systemie Windows większość procesorów graficznych Nvidia i AMD może generować 10-bitową głębię kolorów. Jednak większość, jeśli nie wszystkie „konsumenckie” procesory graficzne mogą poprawnie wyświetlać 10-bitowo w pełnoekranowych środowiskach DirectX ( idealne dla większości gier ).

    Aby uzyskać 10-bitową głębię kolorów w systemie Windows na innych programach, takich jak Adobe Photoshop, potrzebny jest „profesjonalny” procesor graficzny. Od Nvidii jest to linia procesorów graficznych Quadro, a po stronie AMD to procesory graficzne FirePro / Radeon Pro.
    "

    co pokrywa się z informacją (cytowaną wcześniej) z oficjalnej strony NVIDIA.

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Mam ustawione 10bit ale nie traktował bym tego jako must have. Po prostu mam możliwość więc tak ustawiłem.
    Jasne. Pytałem pod kątem złożenia nowego komputera. Jak już posiadam monitor zdolny wyświetlić te 10 bitów (8 + 2 "symulowane" czyli FRC) to i przydałaby się grafika w pełni to wspierająca.
    Wygląda na to, że ostatecznie zdecyduję się na jakąś używaną grafikę z serii Quadro. Nie chciałbym tu dużo wydawać, wystarczy aby miała trochę lepszą wydajność od obecnej karty.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 06-07-2019 o 12:35

  6. #6

    Domyślnie

    Posiadam GTX-960:


  7. #7

    Domyślnie

    Tylko te 10 bit. może dotyczyć "wyświetlania" DirectX, a niekoniecznie także OpenGL.
    Jak pisałem, nigdzie nie natknąłem się na informację aby karty z serii GTX wyświetlały w 10 bitach w Photoshopie (w LR chyba też), który bazuje na OpenGL.
    To oczywiście moje przypuszczenia (na podstawie info z netu), czy zgodne z stanem faktycznym to głowy nie dam
    PS.
    Może ktoś się jeszcze tu wypowie...
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 06-07-2019 o 13:00

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    OK Dotarłem jeszcze do takiego fajnego artykułu: klik

    Cyt. fragment:

    Wyświetlacz 30-bitowyto funkcja włączająca obsługę 10-bitowego koloru. Teoretycznie może obniżyć wydajność, ale osobiście nie zauważam różnicy, a że mam monitor z 10-bitową matrycą, to z tej opcji korzystam. Dawniej potrzeba do tego było profesjonalnych kart graficznych, zamiast modeli dla graczy. Obecnie najróżniejsze karty graficzne działają, a płynniejsze przejścia tonalne widać nawet na monitorach, które nie mają nawet matrycy 10-bitowej, ani nawet 8 bitowej. Przy czym widać je prawie tylko w idealnych gradientach, więc po wyłączeniu tej opcji na zdjęciach nawet bym nie zauważył różnicy."

    Nie mam powodu aby poddawać to w wątpliwość. Szkoda, tylko, że na oficjalnej stronie NVIDIA o tym nie piszą i tak do końca nie wiadomo jakie "te najróżniejsze" działają. GTX-960 zapewne tak

Podobne wątki

  1. Jaka karta pod CS5 i 6
    By manfred in forum Komputery
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 21-10-2012, 06:45
  2. Monitor & karta grafiki
    By mim2brs in forum Komputery
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 19-03-2010, 10:55
  3. Programy CAD/CAM a karta grafiki....
    By locos in forum Komputery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-02-2010, 20:58
  4. EIZO 2231W + karta grafiki
    By PietiaPawlowicz in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-01-2009, 17:12
  5. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 05-09-2007, 23:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •