Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Podstawy i pierwsze kroki w fotografii

    Hej wszystkim,

    nie jestem pewny co do odpowiedniego doboru grupy dyskusyjnej na forum, ale moje pytanie dotyczy w dużej mierze sprzętu a raczej wykorzystywania go i dopytania czy mi jest całościowo potrzebny.

    Stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu składającego się z 3 elementów :

    - Nikon d7200
    - Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM
    - NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6E ED VR

    1. Jednak nie bardzo wiem, który obiektyw do czego się nadaje. Prawdę mówiąc najczęściej i najwięcej używam tego 70-300, ale może dlatego, iż nie umiem wykorzystać tego krótszego? Zastanawia mnie czy jest jakiś luźny podział do czego jaki obiektyw się nadaje? Ponieważ u mnie jest to często zmiana obiektywu 20 razy w ciągu 5 minut, co nie jest zdrowe dla kondycji całego aparatu. Jeśli chodzi o "przykładowe zdjęcia" jakie robię to mogę wrzucić może byście mi wtedy doradzili jak dobierać te obiektywy?
    2. Nie wiem czy lepiej robić zdjęcia w JPG czy RAW, zazwyczaj robiłem mając lustrzankę w RAW i bawiłem się obróbką, co dawało "wywołanie zdjęć" po np 2-3 miesiącach po ich zrobieniu (brak czasu), ale pytanie czy jest to dobre podejście do tematu? Daje to duże możliwości, ale ma wrażenia, że często zdjęcia są nienaturalne a ja tego nie zauważam.
    3. Czy może sprzedać te 2 obiektywy i zmienić na jeden jakiś inny?

  2. #2

    Domyślnie

    1. Na pierwsze pytanie odpowiedź jest tak naturalna, że bardziej chyba już być nie może. Ustaw rodzinkę pod ścianą w pokoju i spróbuj im zrobić zdjęcie. Złapiesz wszystkich 70-300 w kadrze? No nie. A pózniej stań pod drzewem i zrób za pomocą 17-50 zdjecie ptaka siedzącego na czubku? Uchwycisz go na tyle dobrze, żeby zauważyć np. szczegóły upierzenia? No nie. To dwa zupełnie inne obiektywy do zupełnie innych zadań. Jedynie na ogniskowych 50 i 70 mm masz zbliżone kadry. (to wszystko tak w sporym skrócie, do tego masz różnicę światła itp.)
    2. Oczywiście lepiej w RAW. Ale obróbka to sztuka nie mniej ważna i wymagająca nauki i doświadczenia od samej umiejętności fotografowania. Do tego wypada mieć co najmniej przyzwoity monitor bo inaczej będziesz błądził.
    3. Nie sprzedawaj, masz bardzo dobry zestaw. Chyba, że.... kompletnie tego nie czujesz to sprzedaj to i korzystaj z telefonu lub jakiegoś kompaktu.

  3. #3

    Domyślnie

    1. Wiesz co do tego to bardziej mnie zastanawia to, że nie wiem czy to typ fotografii jaki mnie interesuje (czy nieśmiałość), ale w 90% wykorzystuję 70-300 i wolę najwyżej zrobić parę kroków wstecz. Ponieważ robiąc 17-50 mam wrażenie, że za dużo wchodzi w kadr i jakoś tak za blisko .
    2. U mnie problem jest taki, iż mam wrażenie, że wygląda to lepiej, a potem zastanawiam się czy nie jest zbyt sztuczne. Bo czasem zdjęcie wygląda jak normalne życie, a ja je przekoloryzowuję:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	received_364583951044712.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	176,3 KB
ID:	27193
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	received_1939034606222540.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	48,1 KB
ID:	27194

    3. Nie o tym myślę by sprzedać cały zestaw, w sensie sprawia mi to fun . Tylko trochę nie wiem czy to co robię ma sens i jak "robić", żeby ten sens zaczęło mieć .

  4. #4

    Domyślnie

    1. Dokup drugi aparat, nie będziesz nic zmieniał.
    2. Ustaw RAW +JPG, można to robić na oddzielnych kartach.
    3. Nie

  5. #5

    Domyślnie

    A powiedziałbyś skąd brać jakieś porady albo inaczej jak rozwijać ten umiejętności fotografii i postprodukcji ? Bo samemu bez określonego celu, robiąc w koło to samo, można bez efektów wpaść szaleństwo .

  6. #6

    Domyślnie

    Zapisz się na jakiś kurs, są dość regularnie organizowane. Tak będzie najszybciej, na skróty.

  7. #7

    Domyślnie

    A książka i yt nie byłyby wystarczającym źródłem na początek? Dla mnie nie musi być najszybciej, jednak samo chodzenie na kursy (sprawdziłem jak to wygląda terminowo) byłoby zbyt dużym obciążeniem niestety.

  8. #8

    Domyślnie

    Kontakt z innymi fotografami na początek da większego kopa. Dlatego napisałem na skróty. Jak wiesz, czego chcesz, to oczywiście wszystko znajdziesz w necie.

  9. #9

    Domyślnie

    Znaczy gdybyś mi mógł powiedzieć czy takie coś będzie dobre. Najpierw zacząć od poznania opcji aparatu w praktyce, czyli np jeden obiekt dużo ogniskowych (różne odległości) a dodatkowo różne przysłony itp. Potem jakaś książka o podstawach fotografii i podstaw postprodukcji lightroom (polecasz coś może?). A potem jeśli coś się poprawi w temacie fotografii i postprodukcji i będzie poprawnie pod kątem technicznym to zacznę przeglądać zdjęcia, które mi się podobają i są powszechnie uważane za dobre i próbować "inspirować" się stylem.

    Dla mnie brzmi spoko, chociaż trochę potraktowane sztukę (coś co jest humanistyczne) wg planu jak coś ścisłego.

  10. #10

    Domyślnie

    Inaczej.

    1) Co cię interesuje w fotografii? Dlaczego chcesz robić zdjęcia? Jak robią takie zdjęcia inii, których zdjęcia ci się podobają?
    Zacznij robić takie zdjęcia i sprawdzaj co byś chciał w nich poprawić.
    2) Podstawy techniki - trójkąt ekspozycji. Eksperymentuj w czasie robienia zdjęć.
    3) Obróbka

    Nie ma co się uczyć "na sucho". Warto robić coraz lepsze zdjęcia takie jak cię interesują.

    Zajrzyj:
    https://forum.nikoniarze.pl/forums/43-Tutoriale

    i moje subskybcje z YT:
    zacznij tu: https://www.youtube.com/watch?v=k9z4...07CCF3F5186201

    https://www.youtube.com/channel/UC9h...7isUIH01Obms2w
    https://www.youtube.com/watch?v=AGdU...0SPXB4KGYUsSmW
    https://www.youtube.com/channel/UCUb...qdOCW7nURh9Qog

    I jeszcze jedno. Poświęć sporo czasu na lekturę. Porady na forum bywają pożyteczne, ale musisz posiadać minimum wiedzy, żeby je przefiltrować i zweryfikować.
    Na początku więcej czytaj, mniej pytaj. Masz bardzo fajny zestaw pozwalajacy zrobić w bardzo dobrej jakość więszość amatorskich (nie tylko) zdjęć. You keep shooting!
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 03-07-2019 o 14:41
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Portret ] Moje pierwsze kroki w świecie fotografii
    By maronl in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-03-2017, 19:10
  2. [ Portret ] Aneta- pierwsze kroki w fotografii
    By .:Ania:. in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-10-2012, 15:46
  3. [ Portret ] Maja - pierwsze kroki fotografii dziecięcej
    By Piotr Szmidt in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 03-09-2011, 23:05
  4. [ Przyroda ] pierwsze kroki w fotografii ....
    By Sandra in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-05-2009, 00:38
  5. Julka - pierwsze kroki w fotografii dzieci
    By Shokata in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-04-2009, 10:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •