Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Lowepro Powder BP 500 AW - test

    Fotografia wspinaczkowa jest dość specyficznym rodzajem fotografii z wielu powodów. Zwykle narzędziami pracy fotografa – pejzażowego, portretowego, sportowego itp. – jest aparat, obiektywy, akcesoria fotograficzne typu statyw, filtry, a sprzęt ten jest transportowany w przeznaczonych do tego torbach lub plecakach. Rynek oferuje szeroki zakres różnych modeli toreb fotograficznych, kabur, pasów i plecaków, a producenci prześcigają się w różnych rozwiązaniach przydatnych do ochrony i wygodnego transportu sprzętu fotograficznego.

    Jednakże w fotografii wspinaczkowej – i chyba ogólnie także w dużej mierze górskiej – aparat i obiektywy to tylko jeden z kilku elementów ekwipunku, koniecznego do wykonywania zdjęć. Równie ważnym, co sprzęt fotograficzny jest także sprzęt wspinaczkowy (i oczywiście wiedza i przeszkolenie, jak go używać) – bez którego rzadko kiedy jesteśmy w stanie wykonać ciekawe ujęcia. Wspinanie fotografuję niemal tak długo, jak sam się wspinam – czyli jakieś 18 lat – i przez ten czas wypracowałem swoje patenty oraz skompletowałem niezbędny do tego sprzęt – zarówno fotograficzny jak i wspinaczkowy. Także przez wiele lat, gdy fotografowałem niemal tylko w rejonach wspinania sportowego, transport sprzętu nie był dla mnie dużym problemem. W skałach podejścia zwykle nie są zbyt dalekie i uciążliwe, pozbawione raczej trudniejszego terenu, więc sprzęt wspinaczkowy miałem zapakowany w zwykły plecak/torbę wspinaczkową, a aparat z obiektywami w torbę fotograficzną typu sling – najpierw Kata LightTri 317 (nota bene znakomita torba, bardzo ją lubiłem, szkoda, że już nie jest produkowana), a po wymianie w ramach gwarancji jej odpowiednik Manfrotto. W łatwym terenie, na ścieżce, w lesie lub skałach torba fotograficzna z przodu nie stanowiła zbyt dużego problemu i specjalnie nie ograniczała podstawowej mobilności.

    Jednakże z czasem zacząłem myśleć nad nieco ambitniejszymi projektami fotograficznymi – chciałem zacząć fotografować wspinaczkę górską, wielowyciągową oraz zimową. Pierwsze doświadczenia z fotografowaniem w Tatrach, na Mnichu i w zimie, czy w Dolinie Białej Wody, nawet jak na teren o niezbyt dużych górskich trudnościach, pokazały, że dotychczasowe rozwiązania dotyczące transportu sprzętu kompletnie się nie sprawdzają. W terenie górskim, gdzie na podejściach pod ścianę mogą pojawić się trudności techniczne, gdzie trzeba pomagać sobie rękami, a teren może być eksponowany – torba fotograficzna z przodu zdecydowanie ograniczała mobilność, zasłaniała stopnie, zaburzała równowagę i ogólnie utrudniała poruszanie się. Podobnie w zimie, podczas podejścia i jazdy na nartach.

    W tym roku planowałem dwa poważne wyjazdy fotograficzno-wspinaczkowe – pierwszy do szwajcarskiego Kanderstegu na wspinanie lodowe i drugi – do marokańskiej Taghii. Jasne było dla mnie, że muszę zaopatrzyć się w rozwiązanie, które umożliwi mi bezpieczny i wygodny transport sprzętu fotograficznego i wspinaczkowego w górskim, trudnym terenie. Potrzebowałem plecaka o pojemności 40–50 litrów, z oddzielną komorą na aparat i obiektywy oraz przestrzenią ładunkową na pozostałe rzeczy.

    Okazało się jednak, że mimo szerokiej oferty bardzo trudno było znaleźć plecak, który spełniałby te wymagania. Większość plecaków fotograficznych zaprojektowana jest tylko do transportu aparatu i zestawu obiektywów. Natomiast wśród plecaków dwukomorowych wybór okazał sie bardzo wąski. Już na wstępie odrzuciłem propozycje Manfrotto Off Road Hiker 30 i Lowepro PhotoSport 300 AW – były za małe, zarówno jeśli chodzi o komorę foto, jak i ładunkową. Na chwilę zatrzymałem się przy PeakDesign Travel Line – bardzo podoba mi się jakość produktów i filozofia projektowania tej firmy, jednakże gdy obejrzałem go na żywo, także skreśliłem go z listy potencjalnych zakupów. Na pewno świetnie nadaje się w konwencjonalną podróż, sprawdziłby się także przy fotografowaniu w skałach, jednakże wydał mi się zbyt masywny, zbyt głęboki i nieco ograniczający swobodę ruchów w trudniejszym górskim terenie. W zasadzie wchodziły w grę tylko trzy opcje: plecak FStop Tilopa 50l, Shimoda Explore oraz zupełna nowość na rynku – Lowepro Powder BP 500 AW. Zwłaszcza ten ostatni zwrócił moją uwagę, a dzięki firmie Focus Nordic Poland – dystrybutorowi Lowepro na Polskę – wypożyczyłem ten plecak do przetestowania na wyprawie do marokańskiego wąwozu Taghia.

    Pełny test jest dostępny na portalu www.optyczne.pl - Lowepro Powder BP 500 AW-test
    Zainteresowanych zapraszam do lektury

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lowepro025.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	976,8 KB
ID:	27122

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lowepro010.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	522,9 KB
ID:	27123

  2. #2

    Domyślnie

    Świetny plecak. Nie tak solidny jak Whistler, ale za to lżejszy. Po prostu czasem zastanawiam się, czy we Whistlerze koniecznością była aż taka solidność i,co za tym idzie, masa...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Świetny plecak. Nie tak solidny jak Whistler, ale za to lżejszy. Po prostu czasem zastanawiam się, czy we Whistlerze koniecznością była aż taka solidność i,co za tym idzie, masa...
    Zgadza się, konstrukcja nie jest tak masywna, ale masa dużo niższa. Ponadto w Whistlerze jest dużo mniej miejsca na rzeczy dodatkowe, ciuchy, sprzęt wspinaczkowy itp. Ponadto wydaje mi się, że Powder jest bardziej kompaktowy i mniej krępujący ruchy. Po prostu oba mają jednak nieco inne zastosowania, Whistler jest plecakiem typowo fotograficznym a jego głównym zadaniem jest pomieszczenie sprzętu foto i ewentualnie kilku dodatkowych rzeczy, w Powderze przestrzeń ładunkowa jest sporo większa.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    Zgadza się, konstrukcja nie jest tak masywna, ale masa dużo niższa. Ponadto w Whistlerze jest dużo mniej miejsca na rzeczy dodatkowe, ciuchy, sprzęt wspinaczkowy itp. Ponadto wydaje mi się, że Powder jest bardziej kompaktowy i mniej krępujący ruchy. Po prostu oba mają jednak nieco inne zastosowania, Whistler jest plecakiem typowo fotograficznym a jego głównym zadaniem jest pomieszczenie sprzętu foto i ewentualnie kilku dodatkowych rzeczy, w Powderze przestrzeń ładunkowa jest sporo większa.
    W 100% się z Tobą zgadzam. Aczkolwiek mialem na myśli tylko to, że Whistler jest całościowo mniejszy, a mimo to przez solidność materiałów i usztywniający stelaż- cieższy. Powder pozwala zabrać więcej sprzętu "niefoto" a Whistler foto (nawet "trzystapięćdziesiątka" ma ciut większą komorę) . I tutaj brakuje możliwości o której pisałeś w recenzji- wymiennych wkładów fotograficznych. Z racji ich braku jesteśmy skazani na dwa, czy nawet trzy różne plecaki, w zależności ile sprzętu foto chcemy zabierać (mało, średnio, dużo). A to niestety dodatkowa kasa. Niemała kasa. Szkoda, że Powdera nie można zaadaptować chociaż do tych dwóch ostatnich opcji czyli średnio i dużo, gdyż wtedy pozostał by do zakupu tylko drugi, mały plecaczek pokroju Photo Sport'a.
    Z tego co zauważyłem to Powdera nie ma stelaża usztywniającego komorę foto i tutaj moje pytanie- jak ma się sprawa wkładając do niej tylko jeden niezbyt wielki zestaw, np. D850 + N50/1.8 a do przedziału niefoto maksimum cięższych rzeczy? Czy to wszystko powyżej "wisi" jedynie na przegrodzie oddzielającej te komory?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    W 100% się z Tobą zgadzam. Aczkolwiek mialem na myśli tylko to, że Whistler jest całościowo mniejszy, a mimo to przez solidność materiałów i usztywniający stelaż- cieższy. Powder pozwala zabrać więcej sprzętu "niefoto" a Whistler foto (nawet "trzystapięćdziesiątka" ma ciut większą komorę) . I tutaj brakuje możliwości o której pisałeś w recenzji- wymiennych wkładów fotograficznych. Z racji ich braku jesteśmy skazani na dwa, czy nawet trzy różne plecaki, w zależności ile sprzętu foto chcemy zabierać (mało, średnio, dużo). A to niestety dodatkowa kasa. Niemała kasa. Szkoda, że Powdera nie można zaadaptować chociaż do tych dwóch ostatnich opcji czyli średnio i dużo, gdyż wtedy pozostał by do zakupu tylko drugi, mały plecaczek pokroju Photo Sport'a.
    Z tego co zauważyłem to Powdera nie ma stelaża usztywniającego komorę foto i tutaj moje pytanie- jak ma się sprawa wkładając do niej tylko jeden niezbyt wielki zestaw, np. D850 + N50/1.8 a do przedziału niefoto maksimum cięższych rzeczy? Czy to wszystko powyżej "wisi" jedynie na przegrodzie oddzielającej te komory?
    No właśnie, uzupełnienie Powdera o linię wymiennych wkładów o różnych wielkościach tak jak ma F-Stop znacznie rozszerzyłoby funkcjonalność plecaka, to byłby hit. Mam nadzieję, że do tego sami dojdą, ponieważ w zasadzie w niczym nie zmieniałoby konstrukcji plecaka, a znacznie rozszerzyło ofertę i atrakcyjność tego modelu. Kupowanie kilku różnych plecaków też nie do końca jest rozwiązaniem, bo na jednym wyjeździe raz potrzebujesz więcej, a innym razem mniej sprzętu, a wożenie się po świecie z trzema plecakami foto tez jest bez sensu. Nie, nie ma stelaża usztywniającego komorę foto, za usztywnienie odpowiada stelaż pleców i sam wyjmowany wkład o dość sztywnych ściankach. Powinien on wytrzymać napór zapakowanej górnej części (tylko pytanie, co by tam było, ciuchy bez problemu), natomiast tak - góra wisi na przegrodzie oddzielającej komory i wspiera się na wkładzie foto.. Ja robiłem tak, że w ścianę zabierałem tylko d850 z gripem i 18-35 i 80-200, a w resztę przegródek dopychałem jedzenie, drobne rzeczy typu czapkę, rękawiczki itp, co też wypełniało i usztywniało całość. Jest jeszcze opcja zupełnie wyjąć wkład foto i traktować jako zwykły plecak, a taki mały zestaw jak piszesz wsadzić to TopLoadera czy innej kabury... tyle, że tracimy ważną funkcjonalność i robi się z tego praktycznie zwykły plecak. No marzę, żeby wypuścili różne wielkości tych futerałów...

  6. #6

    Domyślnie

    Ciekawe czy by pasowały wkłady od F-stop lub shimody
    Mi w Shimoda 60 nie pasował rozmiar i sam plecak wydawał mi się mniejszy niż mój osprey 46 l. Czy miałeś okazję porównać te dwa plecaki?

    Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez misiak76 ; 06-07-2019 o 20:30
    Nikon D90 + Nikor 18-105 VR; Nikor 35 1,8; samyang 14/2,8 i kilka drobnostek

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez misiak76 Zobacz posta
    Ciekawe czy by pasowały wkłady od F-stop lub shimody
    Mi w Shimoda 60 nie pasował rozmiar i sam plecak wydawał mi się mniejszy niż mój osprey 46 l. Czy miałeś okazję porównać te dwa plecaki?

    Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
    Miałem w rękach i oglądałem tylko F-Stop Tilopa i Ajna, na moje oko materiał podobny, nie jestem zupełnie przekonany do zapinania górnej klapy na suwak, ale to ze względu na to, że pod klapę bardzo często muszę pakować linę, która już nie mieści się w środku... Dla zwykłego turysty, który nie używa sprzętu wspinaczkowego być może nie mieć to znaczenia. Shimody nie miałem w rękach, ale oglądając go w necie jakoś po prostu... mi się nie podoba, zwłaszcza kolory... Ale to jest już czysto subiektywne, zupełnie nie poparte praktyką wrażenie estetyczne. Poza tym 60 L już wydaje mi się za duży do działalności wspinaczkowej. Natomiast też całkiem serio myślę o zakupie mniejszego wkładu F-Stop, ale właśnie muszę sprawdzić jak będą pasowały - ale wydaje mi się, że nie powinno być problemu. Inaczej wygląda system mocowania wkładu do wnętrza plecaka - dla mnie to o tyle istotne, że często plecak wisi i wydobywam sprzęt w pozycji pionowej, wolałbym, żeby wkład był zamocowany do plecaka i przez przypadek nie wypadł przy otwieraniu pleców... Ale tez wydaje mi się, że sprawę można załatwić małymi karabinkami, bo w plecaku i na wkładzie F-Stop są pętelki. Rzecz znowu bardzo specyficzna dla mnie, dla kogoś, kto tylko chodzi też może nie mieć większego znaczenia.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    Inaczej wygląda system mocowania wkładu do wnętrza plecaka - dla mnie to o tyle istotne, że często plecak wisi i wydobywam sprzęt w pozycji pionowej, wolałbym, żeby wkład był zamocowany do plecaka i przez przypadek nie wypadł przy otwieraniu pleców... Ale tez wydaje mi się, że sprawę można załatwić małymi karabinkami, bo w plecaku i na wkładzie F-Stop są pętelki.
    Whistler ma wkład mocowany na pętelce blokowanej "klinem". Powder też ma takie rozwiązanie?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Whistler ma wkład mocowany na pętelce blokowanej "klinem". Powder też ma takie rozwiązanie?
    Tak, więc w plecaku są pętelki, a na wkładzie F-Stop też, więc powinno dać się spiąć je miniaturowymi karabinkami, tak mi się wydaje.

  10. #10

    Domyślnie

    A czy jest możliwość podpięcia do plecaka namiotu 1-2 osobowego (do 2 kg). Zastanawiam się czy by wystarczył na wypady do tygodnia z wyżywieniem no że sprzętem foto (body + 3 obiektywy).

    Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
    Nikon D90 + Nikor 18-105 VR; Nikor 35 1,8; samyang 14/2,8 i kilka drobnostek

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lowepro CompuTrekker AW Plus versus Lowepro Flipside 500 AW II
    By Śprotek in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 06-09-2018, 08:56
  2. Lowepro Nova 200 AW vs Lowepro torba Stealth Reporter D400 AW
    By josephebeloki in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-05-2013, 17:47
  3. Lowepro Reporter D300 AW czy LowePro Nova 5 AW
    By aneczka18 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 05-03-2009, 12:43
  4. Lowepro Rezo180 vs Lowepro EX180 - różnice, wady i zalety.
    By jaari in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-09-2006, 13:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •