Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Post Samyang 45/1.8 AF Sony E - recenzja

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sy45b.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	356,4 KB
ID:	27020

    Trzeba przyznać, że Samyang nam się trochę rozbestwił i poczynają sobie coraz śmielej w produkowaniu szkieł z AF z mocowaniem Sony E. Kolejnym już obiektywem z tej serii jest niniejszy model AF45/1.8 któremu poświęcę tą krótką, acz mam nadzieję treściwą opinię

    45/1.8 jest pierwszym z serii obiektywów ze światłem 1.8, aczkolwiek gabarytami, wyglądem i średnicą filtra (49mm) pasuje do istniejącej już linii obiektywów ze świałem 2.8 (24 i 35mm). Samyang jest leciutki, dobrze wykonany i spasowany, posiada analogiczną jak model 24mm osłonę przeciwsłoneczną, naturalnie objęty jest 5-letnią gwarancją polskiego dystrybutora i został dobrze wyceniony (1790 zł). Za tę cenę otrzymujemy obiektyw jak powyżej, z naprawdę bardzo ciekawymi właściwościami optycznymi (czytak kombinacja ostrości i plastyki), której nie uzyskamy np. często porównywanym doń modelem SEL50/1.8. Pomijam już różnice w mechanice tych obiektywów - Sony trochę rzęzi podczas ustawiania ostrości, zaś Samyang jest cichutki i naprawdę szybki. Jak szybki - możecie zobaczyć na tym filmiku: https://youtu.be/OsAXMw9Pb2E

    Szkiełkiem robiłem różne zdjęcia, bardziej statyczne, w reportaży, z AF pojedynczym i ciągłym i sprawował się bez większych zastrzeżeń. Od razu uprzedzę zapytania - nie wiem, jak działa w trybie filmowania - nie filmuję i nie umiem określić czy jest dobrze. A najczęściej takie właśnie zapytania się pojawiają po wszelakich recenzjach.

    Jak się to maleństwo ma optycznie ? Otóż bardzo dobrze. Jeśli chodzi o ostrość, to na przysłonie 1.8 w centrum jest chyba lepiej niż dobrze - po domknięciu zaś lekkim można powiedzieć, że "żyleta". Brzegi są tylko odrobinę słabsze, zaś po domknięciu przysłony nie zauważyłem jakiegoś wielkiego przyrostu jakości, naturalnie poza mniejszym winietowaniem. Ogólnie jeśli chodzi o ostrość nie ma się czego przyczepić, zresztą sami zobaczcie:

    http://www.kubacichocki.pl/test/samyang45af/ostrosc.jpg

    Wspomniałem o winietowaniu, to dokończę myśl - takie maleństwo musi winietować. Ale na szczęście tylko na 1.8 (na poniższej ilustracji widzę, że jest błąd w opisie 1.4 zamiast 1., domknięcie do 2.8 i więcej powoduje, że w zasadzie o winietę nie musimy się już martwić.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	winieta.jpg
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	40,3 KB
ID:	27027

    Bardzo fajnie pracuje pod światło, nawet ostre. Próbowałem złapać jakąś flarę, ale nie udało mi się. Jedyny widoczny niekorzystny efekt pracy pod światło udało mi się zaobserwować na poniższym zdjęciu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test13.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	568,8 KB
ID:	27021

    To, co niewątpliwie wyróżnia ten obiektyw to plastyka obrazu. Zachowując bardzo dobrą ostrość inżynierom z Korei znów udało się stworzyć obiektyw, który ma jakiś swój charakter odwzorowywania nieostrości. Naturalnie znajdą się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy Samyanga, aczkolwiek ja uważam, że ta 45-tka mocno zbliżyła się plastyką do klasycznych obiektywów Voigtlandera 35-40mm, które zresztą bardzo lubię i bardzo mnie to cieszy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test10.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	315,8 KB
ID:	27022

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test03.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	309,5 KB
ID:	27023

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test11.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	352,6 KB
ID:	27024

    Tradycyjnie (u Samyanga) przyczepię się do przysłony, co prawda 9-listkowej ale wciąż kanciastej i przy lekkim domknięciu przysłony nieostrości widoczne zwłaszcza w punktach świetlnych robią się kanciaste (też błędnie opisane 1.4 zamiast 1.8 - co mi po głowie chodziło? )

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bokeh.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	217,9 KB
ID:	27026

    Obiektyw niestety nie posiada uszczelnień i wykonany jest z gładkiego plastiku, co akurat nie do końca mi się podoba, ale to jest w zasadzie wyłącznie kwestia estetyczna. Między pierścieniem ostrości a tubusem (nad napisem AF 45/1.8 FE) jest też taka 1-2 mm szparka, która trochę psuje efekt bo po kilku dniach zaczął zbierać tam się kurz. Detal, ale można było to zrobić lepiej. Sam pierścień też mógłby być gumowany (w żadnym Samyangu jednak nie jest) i jest podatny na zarysowania.

    Tak w zasadzie to nie ma za bardzo o czym opowiadać. Mnie ten obiektyw optycznie bardzo przypomina Sony-Zeissa 55/1.8, który ma chyba trochę podobny charakter, no ale jest sporo droższy, ale z drugiej strony też dużo lepiej wykonany. Jednak myślę, że za te 1790 zł Samyang z modelem 45mm fajnie wpasował się w już coraz większy torcik ze szkiełkami FE.

    Na koniec jeszcze krótkie podsumowanie oraz zdjęcia w mniejszym i dużym formacie.

    + bardzo dobra ostrość już od przysłony f/1.8
    + ciekawe rozmycie tła
    + dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
    + rozsądnie skalkulowana cena (1790 zł)
    + bardzo przyzwoita praca pod światło
    + szybki i cichy napęd AF
    + zwarta i lekka konstrukcja

    - mocne winietowanie , ale tylko poniżej f/2.8
    - mógłby być wykonany odrobinę staranniej (spasowanie, faktura plastiku)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test01.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	577,3 KB
ID:	27028

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test05.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	299,8 KB
ID:	27029

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test14.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	307,9 KB
ID:	27030

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test12.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	429,1 KB
ID:	27031

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test07.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	419,4 KB
ID:	27032

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test06.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	301,9 KB
ID:	27037

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test04.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	348,3 KB
ID:	27034

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test08.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	353,4 KB
ID:	27035

    duże zdjęcia: http://www.kubacichocki.pl/test/samyang45af/full.zip
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 30-06-2019 o 12:39
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2

    Domyślnie

    Mam ten obiektyw od lipca. Razem z SONY A7II stanowią prawie nierozłączną parę.
    Jest bardzo ostry i wg mnie daje przyjemne nieostrości (bokeh).
    Przykładowe zdjęcia zielska na płocie na 1,8 (to drugie pod światło).
    Zdjęcie z całej klatki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03167a.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	4,48 MB
ID:	32054

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC03168a.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	4,81 MB
ID:	32055
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  3. #3

    Domyślnie

    bardzo fajny obiektyw się okazuje.
    moja 35/2,8 niestety w większości leży
    A7III + T 28-75/2,8 +sony 85/1,8 samyang 35/2,8
    http://zientas.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Ja z kolei mam mieszane uczucia co do tego szkła. Może miałem za duże oczekiwania co do jego plastyki, bo wcześniej czytałem trochę na jego temat i sporo się pisało o tej jego "malarskości". A po kilku miesiącach użytkowania jakoś tego nie uświadczyłem. On pod tym względem jest taki zwykły Moim zdaniem podrównanie do Vojtków nietrafione, bo one jednak są dużo bardziej dzikie. Z resztą do 55 chyba też nie, bo ten z kolei jest taki ułożony. A co do ceny to jest ok, bo w tym segmencie akurat wybór stosunkowo niewielki, ale moim zdaniem to szkło nie powinno kosztować więcej niż 35/2.8. Dlaczego? Bo jest małe, ostre i lekkie, ale nie ma tego czegoś co by je wyróżniało. A 35/2.8 ma bo też jest dobry optycznie, ale wyróżnia się swoją kompaktowością. Gdyby 45 miał bardziej premium budowę to cena byłaby moim zdaniem bardziej usprawiedliwiona. Choć oczywiście nie jest to jakieś wielkie przegięcie. Co do AFu w video to moim zdaniem jest dobrze.

  5. #5

    Domyślnie

    Zapomniałem o największym plusie 45ki. W jego futerale idealnie mieści się 28/2 od Sony

  6. #6

    Domyślnie

    No to skoro futerał pasuje to czegoś nowego się dowiedziałem o czym żem nie wiedział.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #7

    Domyślnie

    Jeszcze słowo odnośnie ceny. Zajrzałem do porównywarek i cena już spadła ze 3 stówki. Dodatkowo w gratisie dodają lens station więc robi się więcej niż znośnie. 35/2.8 chyba też startował z pułapu 1499 pln.

  8. #8

    Domyślnie

    Po kilku dniach uzywania.
    To jest całkiem ostre szkło.
    AF jest dosć szybki. Przy dużych przeostrzeniach czuć że obiektyw "pracuje"
    AF w czasie filmowania jest całkiem sprawny, ale też gdy się zgubi... potrafi zostać na długo przy "dziwnej ostrości"

Podobne wątki

  1. [recenzja] SAMYANG AF85/1.4 FE
    By Cichy in forum Sony
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 26-04-2019, 10:16
  2. [ Sony ] Samyang 35/1.4 AF Sony E - recenzja
    By Cichy in forum Sony
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-06-2018, 22:48
  3. [recenzja] SAMYANG AF 14/2.8
    By Cichy in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-04-2018, 13:27
  4. [recenzja] SAMYANG 85/1.2 XP
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-03-2017, 17:01
  5. [recenzja] SAMYANG XP 14/2.4
    By Cichy in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 30-01-2017, 10:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •