Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie "zamrożenie" przysłony po odpięciu obiektywu od apartu

    Może juz był gdzieś ten temat poruszany, ale nie mogę sie go doszukać... Chodzi mi o sposób na zamrożenie przysłony, tak aby po odpięciu od aparatu parametry były takie same jak podczas, gdy był obiektyw podpięty do aparatu. Np na aparacie ustawiłem przysłonę 11, ale po odpięciu od aparatu powraca na ustawienia domyślne. Potrzebuję tej funkcji do makro i do podłączenia szkła do pierścienia odwrotnego mocowania. Wiem, że jest taki sposób, ale nie mogę sobie z tym poradzić Przy manualnych szkłach problemu nie ma, ale w obecnych z przysłoną sterowana elektronicznie sprawa trochę się gmatwa.
    Ostatnio edytowane przez jacekni ; 27-06-2019 o 14:31

  2. #2

    Domyślnie

    Gdzieś kiedyś czytałem że można spróbować zrobić zdjęcie na długim czasie naświetlania i w trakcie zrobienia zdjęcia odpiąć obiektyw.
    Tylko każdy kto o tym pisał zaznaczał od razu że robisz to na własne ryzyko i nie odpowiada za ewentualne uszkodzenia sprzętu

    Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

  3. #3

    Domyślnie

    Domyślam się, że posiadasz obiektyw typu "G" który nie posiada pieścienia przysłony. W tego typu obiektywach po odpięciu go od korpusu
    przysłona przymyka się maksymalnie i jedynie blokując dźwignię popychacza przysłony w odpowiedniej pozycji możesz ustawić przysłonę na
    jakąś bliżej nie określoną wartość. Jest to kłopotliwe i praktycznie uniemożliwia zastosowanie takich obiektywów w pozycji odwróconej.
    Wkładanie jakichś dodatkowych elementów pod tą dźwigienkę to rozwiązanie mało praktyczne i ryzykowne. Swego czasu używałem Nikkora
    105 AFS VR poprzez przejściówkę z jednym z korpusów Olympus m4/3. Otóż ta przejściówka miała dodatkowy pierścień, który przesuwał
    dźwigienkę przesłony ustawiając ją w jakiejś określonej pozycji. Raczej trudno było określić konkretną wartość, ale umożliwiało chociaż
    operowanie przysłoną pełnym zakresie. Gdybyś takie coś zastosował, miałbyś możliwość ręcznego otwierania i przymykania przysłony,
    oczywiście o AF-ie i trzeba zapomnieć, a w zależności od korpusu może nie działać pomiar światła. Te kilka centymetrów dodatkowo przodu nie powinno
    powodować winietowania, raczej tworzyć osłonę soczewki od światła i przypadkowych uderzeń.
    Czy będzie Ci odpowiadać takie rozwiązanie sam musisz zdecydować.
    Przykładowy adapter tego typu https://www.ebay.de/itm/NF-M-4-3-Ada...7a4a692737048e


    Pomysł z odpinaniem obiektywu podczas ekspozycji nic to na pewno nie w Nikonie.

  4. #4

    Domyślnie

    Dla obiektywów typu D, nie ma z tym problemu, dla G odpowiednie pierścienie może robić firma Novoflex (robi takie dla Canona), ale ceny za sprzęt tej firmy są wyższe niż ceny obiektywów typu D, także raczej polecę kupno jakiegoś taniego obiektywu do Twojego pierścienia.
    Świetnie się przy tym sprawdza tania 50 1,8 D.

  5. #5

    Domyślnie

    Są to 2 szkła typu D,ale mam jeszcze inne, Tamron, Tokina pod Nikona, które chciałbym również wykorzystać i też jest ten sam problem. Pomyślę chyba o tym adapterze z regulacją przyslony. Innej opcji, jak narazie, nie widzę

  6. #6

    Domyślnie

    Takie odwracanie różnych szkieł to raczej nie ma dużego sensu. Po co, co chcesz osiągnąć? Najlepsze efekty pod względem skali odwzorowania daje ogniskowa ok. 24 mm. Zoomy niespecjalnie się do tego nadają, ewentualnie dla chwili zabawy. Poszukaj jakiegoś przyzwoitego manuala 24-35 mm i tyle. Adapter do innego systemu to dla mnie średni pomysł, jeśli musisz go kupić.
    Ps. Pytanie zadałeś mocno nieprecyzyjnie, obiektywy "z przysłoną sterowana elektronicznie " to w Nikonie dość krótka lista.

  7. #7

    Domyślnie

    Są to Nikkory 50/1,8, 85/1,8, ale glównie zastanawiam się nad wykorzystaniem Tamrona 28-75/2,8 lub Tokiny 16-28/2,8, bo Tamron 70-200/2,8 to raczej odpada. Przysłona sterowna elektronicznie to wydawało mi się dość jasne określenie Po prostu bez pierścienia do regulacji przysłony, chyba że się mylę. W zasadzie to nie myślałem o pierścieniach z innego systemu tylko pod Nikona. Czemu uważasz, że odwracanie różnych szkieł nie ma sensu? Pytam poważnie. Mam manualne Helios, Pentacon 135, to za długi, Pentacon 35 i 50 i myślałem równiez o tych dwóch i Heliosie, ale wydaje mi się, że Nikkory będą ostrzej rysować, anizeli manuale i dlatego chciałby je wykorzystać, ale może nie będzie tu za dużej różnicy...

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo się mylisz. Przysłona w obiektywach G jest w dalszym ciągu sterowana mechanicznie, popychaczem. Przysłony elektromagnetyczne mają obiektywy z oznaczeniem E. Ale tam też nie da się ustawić dowolnej wartości bez prądu.

    Co do odwrotnego mocowania, to oczywista oczywistość, że stosuje się do tego obiektywy o jak najniższych ogniskowych. Powyżej 50 mm nie ma żadnego zysku na skali odwzorowania. Zoomy odpadają na względu na długość.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #9

    Domyślnie

    Spróbuj tego Pentacona 35, według mnie ma największy sens.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Spróbuj tego Pentacona 35, według mnie ma największy sens.
    Chyba tak zrobię

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Bardzo się mylisz. Przysłona w obiektywach G jest w dalszym ciągu sterowana mechanicznie, popychaczem. Przysłony elektromagnetyczne mają obiektywy z oznaczeniem E. Ale tam też nie da się ustawić dowolnej wartości bez prądu.

    Co do odwrotnego mocowania, to oczywista oczywistość, że stosuje się do tego obiektywy o jak najniższych ogniskowych. Powyżej 50 mm nie ma żadnego zysku na skali odwzorowania. Zoomy odpadają na względu na długość.
    Masz jednak rację, nie zdawałem sobie z tego wcześniej sprawy, jest jednak popychacz do przysłony w tym szkle...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D200 - awaria popychacza przysłony "ERR"
    By rainbowwarrior in forum Serwis
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-07-2018, 22:11
  2. Nikon d600 "err" - błąd przysłony, pomóżcie!
    By Tomasz Sosin in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-10-2015, 22:34
  3. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-10-2015, 14:37
  4. Olympus Zuiko 50/1.8 MC "leniwe" listki przysłony
    By stachmuszel in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 15:45
  5. D70 ułamany "popychacz przysłony"
    By vobo in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-02-2006, 00:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •