Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Problem z dyskami HDD

    Witam,

    Mam w stacjonarce 3 kieszenie hot swap na dyski, w jednej siedzi systemowy ssd, w dwie pozostałe wkładam dyski, na których mam dane z którymi akurat chcę pracować. Dysków HDD z danymi mam kilka, są to m.in.;
    - 3tb hdd foto
    - 1tb hdd kopia foto (jeszcze nie oddane)
    - 3tb hdd video #1
    - 3tb hdd kopia video #1
    - 3tb hdd video #2
    - 2tb hdd kopia video #2

    do tego np dysk syna 1tb hdd z jego danymi i grami.

    Ostatnio w celu zgrania materiału wpiałem jednoczesnie dysk video #1 i kopia video#1 w te kieszenie, normalnie nie pracują razem, wpinam je raz na jakiś czas jednocześnie tylko jak robię kopię. Dyski-kopie to nie są klony zrobione jakimś programem, tylko normalnie wpinane dyski na które kopiuję ręcznie zawartość dysków głównych. Po wpięciu tych 2 dysków jeden dysk działał (kopia), drugi (główny) w oknie mój komputer miał tylko ikone dysku i nazwe, nie było paska z dostepnym miejscem, nie dało się w dysk wejść. W zarządzaniu dyskami okazało się że spierniczyła się mu mapa partycji, przestał mieć 1 partycję 3TB, teraz miał jedną 2TB i reszta to miejsce nieprzydzielone. Wyłączyłem kompa, odpiąłem uszkodzony dysk i włączyłem kompa znowu. Co się okazało teraz dysk kopia, który został w kompie, przyjął etykietę dysku głównego (miał teraz etykietę WIDEO, a nie MagazynWIDEO tak jak powinien). Co jeszcze ciekawsze, mogłem wejść w ten dysk, a jego zawartość była totalnie idendyczna jak dysku, który przed momentem wyciągnąłem z komputera (mimo że to dysk kopia zawartość normalnie ma trochę inną). Mogłem wejść w niektóre foldery, w podfoldery już nie, coś jak pamięć przeglądarki gdzie na zapisane w temp strony możesz wejść po odcięciu neta... Wyłączyłem kompa, włączyłem jeszcze raz - i teraz już jest zwalona mapa partycji, etykieta nadal WIDEO zamiast MagazynWIDEO, teraz już w dysk nie wejdę w ogóle, jest 1 partycja 1,5TB, reszta to miejsce nieprzydzielone. Brak dostępu.

    Przeraziłem się totalnie bo padł dysk główny wideo i jego kopia, nie miałem trzeciej. Co gorsza nie było jak odzyskać danych przez cmd jak to robiłem kiedy dyski usb ktoś wyciągnął bez wymontowania i się nie dało w nie wejść. Musiałem usunąć wolumin 2tb pod windą, zrobić nowy bez formatownia o wielkości calego dysku czyli 3tb, potem wpiać ten dysk pod maka i tam Paragon NTFS wywalił komunikat "naprawa dysku" i po chwili mogłem w dysk wejść i zgrac pliki. Pod windą nic się nie dało zrobić żeby widzieć pliki tylko mak sobie poradził.

    Potem wpinalem dyski foto, działały, dysk video #2 i też działał ok, te dyski wpinałem pojedynczo, z obawy żeby nie padły znowu 2 naraz. Wpiąłem dysk video 2 kopia, tez sam, i to samo - zwalona mapa partycji... Czyli w sumie 3 dyski naraz w 1 dzień padły przez zwaloną mapę partycji. Naprawiłem je, zgrałem dane, dyski sformatowałem, sprawdziłem błędy hd tune, systemowym checkdisk, wgrałem dane spowrotem i teraz ich już nie wpinam, dziś ma przyjść zewnętrzna stacja na 2 hdd na usb to je wepnę, pod kompa się boję.

    W kompie został systemowy ssd i dysk syna 1tb głównie z grami. Przedwczoraj wszystko działało, wczoraj chce odpalić wieśka a tam brakuje niektórych plików gry (m.in. witcher.exe). Odpalam GOG Galaxy (cos jak steam), klikam sprawdź pliki gry i pobierz brakujące, program sprawdza instalację, po czym jak dochodzi do 100% wywala błąd: BŁĄD DOSTĘPU DO DYSKU. Dysk sprawdziłęm HDTune, SeaTools, systemowym checkdisk, żadnych błędów, nic. Ale pliki zniknęły.

    Pytania:
    1. Czy jest możliwe żeby płyta padła w taki sposób że niby działa, ale uszkadza podpinane dyski przez sata tzn ich strukturę partycji czy dane na nich? Bo to że padło 3 dyski w 1 dzień i 4 dysk kilka dni później jest conajmniej dziwne.
    2. Jaki jest najlepszy program do sprawdzania struktury dysku, bad sectorów? Taki który przetrzepie dysk konkretnie i ni uja wszystko znajdzie?
    3. Czy jest jakiś sposób na przetestowanie płyty? Były już z nią takie problemy jak nie działające niektóre porty usb jeśli za dużo sprzętu na usb powpinałem, np mam 8 portów, wpinam 6 to 1 sprzet nie dziala, nie zależnie gdzie wepnę ten ostatni czyli to nie wina 1 portu konkretnego. Albo bluray znikał z okna mój komputer, kiedy zaczynałem coś nagrywać, przerywało nagrywanie a naped znikał. Czasem pomagało kilkukrotne odpalenie kompa ponownie, czasem musialem przepiac bluray do innego sata zeby zatrybil, potem ten sam blad, wpinam do poprzedniego portu sata - znowu dziala...

    Nie mam pomysłu jak to ogarnąć...
    ;]

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę poza tematem, ale właśnie dlatego kopie robi się i trzyma się na innym urządzeniu, np NAS-ie, nie na tym samym kompie.

  3. #3

    Domyślnie

    Dyski z kopią (kopia foto, kopia video 1, kopia video 2) nie są na stałe wpięte w komputer. One leżą w szufladzie, dyski główne są w kompie (foto, video 1, video 2). Dyski kopie podpinałem przez usb lub wsadzałem w hotswap tylko na moment raz na tydzien na zgranie materiału. Szanse że dwa dyski padną w tym jednym momencie, używane raz na tydzień pare minut są praktycznie zerowe, ale jak widać i taka sytuacja się zdarzyła. Teraz materiał będę zgrywał najpierw na laptopa, potem podepnę do stacji dokującej (unitek y3026) pierwszy dysk głowny, zgram na niego film, później podepnę drugi dysk kopię i też na niego zgram z lapka film. Nie będę więcej podpinał 2 jednocześnie, a film montował będę z dysku ssd lapka, to samo ze zdjęciami.

    Problem z dyskiem syna się rozwiązał, avast antywirus sobie ubzdurał że gog to zło a wiedźmin to zła gra i poblokował aplikację i pliki gry w kwarantannie. Dodałem gog do wyjątków i jest ok, czyli dysk syna był w porządku. Pytania z 1 posta są nadal aktualne, bo 3 dyski straciły mapę partycji jeden po drugim w jednym dniu co nie wskazuje na problem z nimi, a raczej z komputerem.
    ;]

  4. #4

    Domyślnie

    Chodzi mi o to, że podłączane do tego samego komputera. Awaria komputera może doprowadzić do błędnej obsługi wszystkich dysków. Dlatego lepiej kupić do nich osobne NAS-y, nawet małe i wolne, ale minimum dwa osobne. Wówczas nawet w razie pogromu, coś przeżyje. Oczywiście, drugą żelazną zasadą jest trzymanie jednej z kopii w ogóle w innej lokalizacji, ale nie dajmy się zwariować.

  5. #5

    Domyślnie

    NASy przy zdjęciach ok, ale kopiowanie co tydzień 400GB materiału przez WiFi (film na 2 dyski kopiowany) zeszło by wieki. Zostanę przy stacji dokującej, po prostu nie będę wpinał nigdy więcej 2 jednocześnie. Wracając do pytania, ktoś ma jakieś pomysły jak ugryźć problem?
    ;]

Podobne wątki

  1. wd mybook problem a raczej mega problem
    By locos in forum Komputery
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-12-2013, 15:50
  2. Problem z pendrive-ami, kartami cf, dyskami usb
    By Zibi1970 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-10-2012, 23:41
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-08-2012, 14:56
  4. Problem z podłączeniem D90 pod Windows 7 mtp devise problem
    By JMSyja in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17-08-2012, 15:24
  5. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-12-2011, 14:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •