Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Stacjonarka PS/LR - nowy czy rozbudowa starego

    Cześć,

    wiem, że jest nieco podobny wątek trochę niżej, ale myślę, że nie ma sensu pisać o wszystkim w jednym, bo się robi śmietnik więc zakładam nowy.
    Myślałem ostatnio o mocniejszej przesiadce na SSD, bo mam w tym momencie jakieś wiekowe 120gb, które w sumie miało być tylko na system i soft, ale przy obecnych cenach tych dysków kusi żeby jednak przerzucić się z całym workflow na ssd (bieżąca obróbka, praca) + backup na posiadanych HDD. Ale moja płyta nie obsłuży już tych nowych złączy (M.2?), a tam przyrost prędkości chyba spory, cenowo nie ma dramatu, więc może szkoda robić zakupy na wolniejszym, starym standardzie? Wchodząc w zmianę płyty no to już wiadomo, że wszystko trzeba kupić nowe. I teraz pytanie czy warto, jak dużą dokładkę musiałbym zrobić żeby nie przepłacić, a mieć sensowny i odczuwalny wzrost prędkości pracy w LR/PS?

    To co mam w tej chwili to:
    i7-2600k
    16gb ram ddr3 800mhz
    ASUSTeK P8P67 deluxe
    Radeon HD6800 1gb

    Stary komp, kiedyś kosztował nie tak mało i do tej pory w sumie jest okej, ale ostatnio zaczyna mnie drażnić praca w LR, mulenie, powolne wczytywanie/odświeżanie się zdjęć i chyba zbieram się w sobie żeby coś z tym zrobić. W PS też dość często pracuję na cięższych plikach (dużo warstw, montaże, retusze, najczęściej 24-36mpx, ale zdarzają się i większe rozdziałki) i mogłby to lepiej hulać (choć nie ma dramatu). Do grania kupiłem PS4, wiec kompletnie mi nie zależy żeby coś nowego na tym odpalać (ew czasem mam jeszcze ochotę pyknąć w CS, ale to pewnie na prawie wszystkim współczesnym będzie działać zadowalająco, więc priorytet znikomy). Zbieram się też od lat do zabawy z video (raczej proste i krótkie filmiki niż jakiś hollywood czy videokotlety), ale to traktuję jako opcję, bez najwyższej potrzeby - może ewentualnie żeby nowy zestaw móc w przyszłości (choćby niedalekiej) ciut rozbudować pod tym kątem, ale nie na tę chwilę.

    Jako, że nie siedzę w temacie to potrzebowałbym kilku porad:
    - procesor: Amd czy Intel? Ryzeny 5 wydaję się całkiem sensowne cenowo i wydajnościowo (pewnie bym celował w 5 2600 albo 2600x - warto dopłacić? ew budżetowo 1600x? serii 3 jeszcze chyba nie ma dostępnej) tylko czy Intel lepiej sobie nie radzi z pakietem Adobe? Rozumiem, że cokolwiek bym nie wybrał to i tak będzie sporo wydajniejsze niż moje obecne i7
    - pamięć: myślałem już o wskoczeniu na 32gb - będzie to miało sens przy moich potrzebach?
    - dyski: tu jeszcze muszę sam pomyśleć ile i jakie pojemności chcę mieć, wiec na razie tematu nie rozgrzebuje
    - grafika: czy jest coś budżetowego co sensownie (czyli, że faktycznie robi różnice, a nie 10% przyrostu prędkości) wspiera wydajność w LR/PS? Bo jeśli nie to kupując Ryzena (bez G) rozumiem, że muszę kupić cokolwiek, bo nie ma zintegrowanej grafiki. W intelu można się obejść na integrze, tak? Jeśli jest jakaś karta to Nvidia czy Radeon? Tu przyznam, że kompletnie się nie znam, bo ostatni raz kiedy rozglądałem się za kartami to czasy jakiejś gimbazy/liceum gdzie katowałem w gierki, a od dawna zupełnie się nie orientuję.

    Pisząc o szybkości w LR/PS to nie chodzi mi o eksport setek plików, bo nie robi mi to akurat większej różnicy czy eksportuje się coś 40min czy 10. Wiadomo, lepiej jak krócej, ale nie w tym rzecz. Chciałbym, żeby LR pracował szybciej przy przeglądaniu zdjęć, żeby szybciej się wczytywały podglądy (bo zbliżeniu też), większą "responsywność(?)" czyli ruch suwaków bez przymułek tylko w czasie rzeczywistym. W PS to głównie praca z większymi plikami.

    Pytanie czy jest sens robić taką zmianę całego kompa czy darować sobie to i spróbować postawić na nowo system, podkręcić procka (kupiłem wersje z K i przez 8 lat tego nie ruszyłem nawet), dokupić kolejne 16gb ramu, wrzucić nowe SSD i na nich pracować? Czy dokładając tyle klocków już lepiej coś nowego złożyć?
    Budżet w sumie jak najniższy - stacjonarka służy mi stricte do obróbki fot i trochę neta, ale traktuję to tylko jako narzędzie, więc nie chcę pakować nie wiadomo ile kasy w coś czego nie poczuję specjalnie (nie robię testów, nie obczajam wykresów), a walka o procenty różnicy nie ma dla mnie sensu. Czy przy budżecie między 2-3 (bardziej 2 lepiej ) wymieniać kompa czy upgrade starego?

  2. #2

    Domyślnie

    Zawsze możesz włożyć dysk 1 TB na slot PCIE x4.

    https://www.sferis.pl/dysk-1-tb-plex...&utm_source=TD
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Na początek napiszę że nowy zestaw całościowo da ci spory przyrost komfortu, jakby roparywac tylko i wyłącznie wymeinę jednego podzespołu to wychodzi to średnio i mało opłacalnie, zatem finalnie najmniejsze znaczenie ma tu czy zdecydujesz się na intela czy na amd.

    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    - procesor: Amd czy Intel? Ryzeny 5 wydaję się całkiem sensowne cenowo i wydajnościowo (pewnie bym celował w 5 2600 albo 2600x - warto dopłacić? ew budżetowo 1600x? serii 3 jeszcze chyba nie ma dostępnej) tylko czy Intel lepiej sobie nie radzi z pakietem Adobe? Rozumiem, że cokolwiek bym nie wybrał to i tak będzie sporo wydajniejsze niż moje obecne i7
    Budżetowa opcja to AMD Ryzen 5 2600 i nie ma co teraz wywalać więcej kasy nawet na 2600x, jak poczekasz to model 3600x wydaje się optymalny z nowej serii, ciut taniej 3600.

    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    -- pamięć: myślałem już o wskoczeniu na 32gb - będzie to miało sens przy moich potrzebach?
    32GB ro after effects czy wielkich projektów w premier pro, Ps tez potrafi zjeść ale to gigantyczne projekty, a jak masz szybkie SSD na PCIe to nawet jak zacznie pracowac na dysku to nie ma tragedii, zatem 16GB jest optymalne.

    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    -- dyski: tu jeszcze muszę sam pomyśleć ile i jakie pojemności chcę mieć, wiec na razie tematu nie rozgrzebuje
    Bierz na system i najważniejszy soft plus pliki do pracy 480-512GB, Crucial MP510 480 ma teraz śmieszne ceny, ostatnio 350zł !!

    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    -- grafika: czy jest coś budżetowego co sensownie (czyli, że faktycznie robi różnice, a nie 10% przyrostu prędkości) wspiera wydajność w LR/PS? Bo jeśli nie to kupując Ryzena (bez G) rozumiem, że muszę kupić cokolwiek, bo nie ma zintegrowanej grafiki. W intelu można się obejść na integrze, tak? Jeśli jest jakaś karta to Nvidia czy Radeon? Tu przyznam, że kompletnie się nie znam, bo ostatni raz kiedy rozglądałem się za kartami to czasy jakiejś gimbazy/liceum gdzie katowałem w gierki, a od dawna zupełnie się nie orientuję.
    Wpływ karty jest mały, renderowanie, praca w 3D i jakieś podglądy wtedy itp wymagają potwornych kart graficznych, Lr/Ps byle co, jak obecna karta ma wyjście na monitor jaki potrzebujesz i działa poprawnie na win10 to nie musisz nic zmieniać.

    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    -Pytanie czy jest sens robić taką zmianę całego kompa czy darować sobie to i spróbować postawić na nowo system, podkręcić procka (kupiłem wersje z K i przez 8 lat tego nie ruszyłem nawet), dokupić kolejne 16gb ramu, wrzucić nowe SSD i na nich pracować? Czy dokładając tyle klocków już lepiej coś nowego złożyć?
    Budżet w sumie jak najniższy - stacjonarka służy mi stricte do obróbki fot i trochę neta, ale traktuję to tylko jako narzędzie, więc nie chcę pakować nie wiadomo ile kasy w coś czego nie poczuję specjalnie (nie robię testów, nie obczajam wykresów), a walka o procenty różnicy nie ma dla mnie sensu. Czy przy budżecie między 2-3 (bardziej 2 lepiej ) wymieniać kompa czy upgrade starego?
    Osobiście nie dołożyłbym ani złotówki do starego kompa, pamiętaj że zakup nowego będzie pewnie też na wiele wiele lat, zwłaszcza AMD gdzie masz zapewnioną jeszcze współpracę z obecnymi procesorami 2xxx, nowymi 3xxx i przyszłymi 4xxx.

    Tak na szybko licząc, cpu - 600zł, mobo - 350zł, ram - 350zł, power - 250zł, buda - 150zł, ssd 480gb - 350zł, chłodzenie w komplecie z cpu dobre, grafe masz, dysk na magazyn ?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    Zawsze możesz włożyć dysk 1 TB na slot PCIE x4.

    https://www.sferis.pl/dysk-1-tb-plex...&utm_source=TD
    Tak tylko że ona na płycie ma PCI 2.0 tylko co da efekt chyba jak SATA
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 17-06-2019 o 15:08

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Na początek napiszę że nowy zestaw całościowo da ci spory przyrost komfortu, jakby roparywac tylko i wyłącznie wymeinę jednego podzespołu to wychodzi to średnio i mało opłacalnie, zatem finalnie najmniejsze znaczenie ma tu czy zdecydujesz się na intela czy na amd.


    Budżetowa opcja to AMD Ryzen 5 2600 i nie ma co teraz wywalać więcej kasy nawet na 2600x, jak poczekasz to model 3600x wydaje się optymalny z nowej serii, ciut taniej 3600.


    32GB ro after effects czy wielkich projektów w premier pro, Ps tez potrafi zjeść ale to gigantyczne projekty, a jak masz szybkie SSD na PCIe to nawet jak zacznie pracowac na dysku to nie ma tragedii, zatem 16GB jest optymalne.


    Bierz na system i najważniejszy soft plus pliki do pracy 480-512GB, Crucial MP510 480 ma teraz śmieszne ceny, ostatnio 350zł !!


    Wpływ karty jest mały, renderowanie, praca w 3D i jakieś podglądy wtedy itp wymagają potwornych kart graficznych, Lr/Ps byle co, jak obecna karta ma wyjście na monitor jaki potrzebujesz i działa poprawnie na win10 to nie musisz nic zmieniać.


    Osobiście nie dołożyłbym ani złotówki do starego kompa, pamiętaj że zakup nowego będzie pewnie też na wiele wiele lat, zwłaszcza AMD gdzie masz zapewnioną jeszcze współpracę z obecnymi procesorami 2xxx, nowymi 3xxx i przyszłymi 4xxx.

    Tak na szybko licząc, cpu - 600zł, mobo - 350zł, ram - 350zł, power - 250zł, buda - 150zł, ssd 480gb - 350zł, chłodzenie w komplecie z cpu dobre, grafe masz, dysk na magazyn ?

    - - - - kolejny post - - - - - -



    Tak tylko że ona na płycie ma PCI 2.0 tylko co da efekt chyba jak SATA
    To jest x4.

    Transfer pcie to 4Gbit/s czyli 500 MB ale na x4 przepustowość będzie większa. Widzę że ma drugi slot pcie x16 wkładając ta kartę do tego slotu będzie pracować w x4.
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nadal to nic nie zmienia, jego cpu nie wspiera PCIe 3.0, płyta nie wspiera NVMe, po kombinacjach można to jakoś uruchomić i będzie max 1600MB/s.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nadal to nic nie zmienia, jego cpu nie wspiera PCIe 3.0, płyta nie wspiera NVMe, po kombinacjach można to jakoś uruchomić i będzie max 1600MB/s.
    to, że CPU nie wspiera to nic strasznego, karty są kompatybilne w dół, mam tak z resztą w jednym z kompów właśnie na staruszku w pracy zrobione
    Inną kwestią jest, że bez wsparcia nvme dysk nie startowałby jako systemowy, tego nie sprawdziłem
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Można modowac UEFI, dodaje się moduł NVMe, potem klonowanie systemu, aktualizacja i działa ale ograniczenia szybkości nie przeskoczyć.

    Moim zdaniem nie warto pakować kasy w takie kombinacje jak dobra nowa płyta do AMD 350-400zł.

  8. #8

    Domyślnie

    Ano racja, wtedy lepiej nowego na AMD zbudować za 2, 2.5 tysiaka
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Budżetowa opcja to AMD Ryzen 5 2600 i nie ma co teraz wywalać więcej kasy nawet na 2600x, jak poczekasz to model 3600x wydaje się optymalny z nowej serii, ciut taniej 3600.
    [...]
    Osobiście nie dołożyłbym ani złotówki do starego kompa, pamiętaj że zakup nowego będzie pewnie też na wiele wiele lat, zwłaszcza AMD gdzie masz zapewnioną jeszcze współpracę z obecnymi procesorami 2xxx, nowymi 3xxx i przyszłymi 4xxx.
    Czyli kupić teraz coś w miarę rozsądnego jak ten 2600, a np w razie potrzeby za 2 lata będę mógł wymienić nadal procka na na coś z serii 4xxx, bo płyta i tak to łyknie, tak?

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    32GB ro after effects czy wielkich projektów w premier pro, Ps tez potrafi zjeść ale to gigantyczne projekty, a jak masz szybkie SSD na PCIe to nawet jak zacznie pracowac na dysku to nie ma tragedii, zatem 16GB jest optymalne.
    Gdzieś czytałem, że LR łyknie każdą ilość ram i więcej nigdy nie zaszkodzi. Jeśli by to powodowało, że będzie płynniej to wolałbym dołożyć, ale jak nie będzie widocznej różnicy to olać. Rozumiem, że ewentualnie tej pamięci co mam obecnie nie da się/nie opłaca się przekładać do nowego kompa?

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Bierz na system i najważniejszy soft plus pliki do pracy 480-512GB, Crucial MP510 480 ma teraz śmieszne ceny, ostatnio 350zł !!
    Nawet 335zł obecnie. Myślałem wcześniej o Samsungu Evo, bo wszędzie mocno polecany, ale też nieco droższy.

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Wpływ karty jest mały, renderowanie, praca w 3D i jakieś podglądy wtedy itp wymagają potwornych kart graficznych, Lr/Ps byle co, jak obecna karta ma wyjście na monitor jaki potrzebujesz i działa poprawnie na win10 to nie musisz nic zmieniać.
    Czyli przy normalnej pracy (2D) z warstwami na zdjęciach nie będzie czuć różnicy? W LR jest okienko do "Use Graphics Processor", ale mam odkliknięte, ponieważ nie widzę różnicy jak zaznaczę - myślałem, że to kwestia karty, która nie ma czym wspomóc, a przy czymś mocniejszym może dostać kopa. To tak nie działa?

    Karta którą posiadam mogę przełożyć do nowego kompa, nie zmieniły się jakieś standardy/złącza?


    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Tak na szybko licząc, cpu - 600zł, mobo - 350zł, ram - 350zł, power - 250zł, buda - 150zł, ssd 480gb - 350zł, chłodzenie w komplecie z cpu dobre, grafe masz, dysk na magazyn ?
    Dyski mam, ewentualnie też dokupię jakieś kolejne 2TB, ale na moment przesiadki na pewno nie potrzebuję. No wychodzi to całkiem fajnie cenowo
    Mógłbyś mi podrzucić jakąś zdroworozsądkową propozycje mobo pod taki zestaw?

    Ten mój dotychczasowy komp jest sprzedawalny (bez dysków, ew tylko z ssd) w jakichś sensownych pieniądzach czy szkoda sobie głowę zawracać? Procki i7-2600k widzialem na allegro po 400-500zł, ale ciężko mi uwierzyć, że ktoś to nadal kupuje... Chyba, że się mylę i z jakiegoś powodu ktoś chce to jeszcze obecnie kupić.

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez morzon Zobacz posta
    Czyli kupić teraz coś w miarę rozsądnego jak ten 2600, a np w razie potrzeby za 2 lata będę mógł wymienić nadal procka na na coś z serii 4xxx, bo płyta i tak to łyknie, tak?
    Tak.

    Cytat Zamieszczone przez morzon Zobacz posta
    Gdzieś czytałem, że LR łyknie każdą ilość ram i więcej nigdy nie zaszkodzi. Jeśli by to powodowało, że będzie płynniej to wolałbym dołożyć, ale jak nie będzie widocznej różnicy to olać. Rozumiem, że ewentualnie tej pamięci co mam obecnie nie da się/nie opłaca się przekładać do nowego kompa?
    Lr nie bardzo ma w czym tyle ram zapełnić, można zamulić nawet szybki zestaw ale akurat sam ram tu nic nie zmieni.

    Cytat Zamieszczone przez morzon Zobacz posta
    Nawet 335zł obecnie. Myślałem wcześniej o Samsungu Evo, bo wszędzie mocno polecany, ale też nieco droższy.
    Bo u nas samsung to ulubieniec w wielu dziedzinach, spokojnie bierz Corsair MP510 bo ma świetne parametry.

    Cytat Zamieszczone przez morzon Zobacz posta
    Czyli przy normalnej pracy (2D) z warstwami na zdjęciach nie będzie czuć różnicy? W LR jest okienko do "Use Graphics Processor", ale mam odkliknięte, ponieważ nie widzę różnicy jak zaznaczę - myślałem, że to kwestia karty, która nie ma czym wspomóc, a przy czymś mocniejszym może dostać kopa. To tak nie działa?
    Karta którą posiadam mogę przełożyć do nowego kompa, nie zmieniły się jakieś standardy/złącza?
    Karta zwiększa wydajność w specyficznych rzeczach w Ps ale nie są to aż tak zauważalne wyniki, zresztą kartę możesz sobie kiedyś wymienić, ta co masz będzie chodzić.

    Cytat Zamieszczone przez morzon Zobacz posta
    Dyski mam, ewentualnie też dokupię jakieś kolejne 2TB, ale na moment przesiadki na pewno nie potrzebuję. No wychodzi to całkiem fajnie cenowo
    Mógłbyś mi podrzucić jakąś zdroworozsądkową propozycje mobo pod taki zestaw?
    Gigabyte Aorus Elite B450 albo MSI Tomahawk B450, obie w formacie pełny ATX.

    Cytat Zamieszczone przez morzon Zobacz posta
    Ten mój dotychczasowy komp jest sprzedawalny (bez dysków, ew tylko z ssd) w jakichś sensownych pieniądzach czy szkoda sobie głowę zawracać? Procki i7-2600k widzialem na allegro po 400-500zł, ale ciężko mi uwierzyć, że ktoś to nadal kupuje... Chyba, że się mylę i z jakiegoś powodu ktoś chce to jeszcze obecnie kupić.
    Lepiej sprzedać po kawałku i rozsądnie z cenami bo sprzedawać nie sztuka, sztuka sprzedać

    ram taki
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 17-06-2019 o 18:03

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. rozbudowa starego PC - czy to jeszcze ma sens?
    By Kajteknr1 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 03-01-2017, 17:52
  2. Do zdjęć - laptop czy stacjonarka?
    By rawkik30 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 13-11-2015, 01:50
  3. Rozbudowa PC pod gry
    By Zolty in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 28-10-2015, 11:50
  4. sony nex-5 rozbudowa
    By DUrbaniak87 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-02-2014, 21:38
  5. iMac 7.1 i rozbudowa....
    By conik in forum Komputery
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-09-2011, 18:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •