Szukam pierwszego aparatu dla siebie, lepszego od smartfona, do "pstrykania" zdjęć na co dzień, głównie dzieciom (no dobra, żonie też ), na imprezach rodzinnych, na szkolno-przedszkolnych uroczystościach, na wakacjach, itp. Nie chciałbym ciągle używać trybu AUTO, jak będzie potrzeba to się dokształcę, żeby zrozumieć te wszystkie zależności dotyczące przesłony, naświetlenia, ISO, etc. żeby robić fajne zdjęcia w różnych sceneriach. Z drugiej strony mam obawy przed wyborem "lustra", żeby nie było tak, że minie mi zapał i aparat wyląduje na dnie szuflady, bo za duży/ciężki, bo trzeba się napracować przy ustawieniach, itp. No tak ogólnie miotam się i nie wiem co kupić

Przejrzałem różne fora, zarówno polskie jak i zagraniczne, przeczytałem/obejrzałem dużo recenzji i aktualnie mam już wybranych dwóch faworytów, ale nie wiem na co się zdecydować, może ktoś mnie naprowadzi i wskaże istotne różnice lub napisze, na co szczególnie zwrócić uwagę w danym aparacie/obiektywie:
1. NIKON D3500 + AF-P 18-55 VR (1560zł)
2. NIKON D3500 + AF-S 18-140 ED VR (2269zł)
3. NIKON D3500 + AF-S 18-105 ED VR (2069zł
4. NIKON D5600 + AF-P 18-55 VR (2269zł)
5. PANASONIC Lumix DMC-GX80 + Lumix G VARIO 14-42mm II F3.5-5.6 ASPH MEGA O.I.S. H-FS1442A (2099zł)
6. PANASONIC Lumix DMC-GX80 + Lumix G VARIO 12-32mm F3.5-5.6 ASPH MEGA O.I.S. PANCAKE (2139zł)

Czy jest duża różnica między tymi dwoma body w NIKONIE? Czym się różnią wybrane obiektywy w NIKONIE, ale tak "łopatologicznie" poproszę . Albo inaczej, na co mają największy wpływ oprócz VR?
Może ktoś zaproponuje jeszcze jakiś inny aparat w maksymalnym budżecie 2500zł?