Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31
  1. #11

    Domyślnie

    Miałem parę lat temu identyczne dylematy. Wciąż raczej jestem na etapie amatorstwa więc napiszę co z mojego i prawdopodobnie Twojego punktu widzenia jest fajne w lustrzance. Z tego zestawu brałbym D5600 i koniecznie 18-105. Świetny, uniwersalny obiektyw. Mimo, że mam również 16-85, który moim zdaniem jest ciut lepszy od wymienionej 18-105, to dalej często sięgam do tego drugiego. 18-55 jest za krótki, brakuje jednak tego przybliżenia, zwłaszcza jak robisz zdjęcia ludzi. Do tego zdjęcia "portretowe" na 105 mm są naprawdę bardzo dobre, w stosunku do maksa w 18-55 mm. Tego m.in. brakuje mi nawet w 16-85. Jeśli chodzi o rozmiary i wagę to D5600 jest wystarczająco mały i lekki. Mam też w domu Panasonika DMC LX100, ale mimo wyraźnie mniejszych rozmiarów, kurzy się w szafie. Tak samo "kłopotliwy" w noszeniu, bo i tak zajmuje rękę, więc wybór aparatu ze względu na trochę mniejszą wagę i 2-3 cm mniejsze rozmiary, moim zdaniem nie ma znaczenia. Coś większego od D5600 już może było by problemem, ale coś mniejszego nie zrobi specjalnej różnicy. Od razu proponuję wybrać jak najlżejsze etui, bo to też potrafi zmęczyć plecy, czy ramię. Jeśli chodzi o ustawienia na lustrzance, to raczej na co dzień, będziesz korzystał co najwyżej z ISO i to jest pierwsza zaleta w stosunku do automatu lub trybu automatycznego. Wiesz przynajmniej, że nawet jak jest trochę mniej światła to nie wyjdzie nagle zaszumione zdjęcie, bo aparat stwierdzi, że lepiej wie jakiego czasu potrzebujesz (krótszy czas, większe ISO - w uproszczeniu). Druga sprawa. Wbrew pozorom to właśnie na lustrzance szybciej wybierzesz odpowiednią opcję, niż na "automacie". Nawet głupie przybliżenie jest niesamowicie miłe w użytkowaniu. Ostatnia sprawa, która lepiej działa na lustrzance ze względu choćby na ergonomię to choćby wybór "celu" zdjęcia. Wybierasz punkt, w którym ma ostrzyć i pozbywasz się problemu nieostrych zdjęć, o których często przekonywujemy się dopiero w domu. W sumie, każdy smartfon ma to samo, ale jakoś dopiero na lustrzance człowiek zaczyna do tego przywiązywać uwagę. Prześwietlone zdjęcie to też nie problem. Zmiana ekspozycji w ułamek sekundy na pokrętle i już jesteś gotowy do powtórzenia zdjęcia. Wbrew pozorom, to właśnie na lustrzance możesz wykonać szybciej dobre zdjęcie, co jest ważne np. choćby na wycieczce z przyjaciółmi. Co do nauki, samego aparatu. Przesłony, czas naświetlenia, ISO to w sumie żadna magia. Przesłony pewnie i tak na początku nie będziesz używał, bo aparat (choćby trybie P - Program), zrobi to za Ciebie. ISO zmienisz dopiero w pomieszczeniu lub jak zacznie się ściemniać, a czas wystarczy pilnować, żeby nie był większy od 1/100 (zdjęcie rodzinne, czy cyknięcie zameczku czy innego pałacyku), lub jak największy jeśli próbujesz złapać dzieciaka. Tak czy inaczej z całym przekonaniem polecam na początek D5600 (mam D5300, wcześniej D5100, wcześniej różne małpki i okazjonalnie D80). Dla amatora wystarczy, a jakbym miał zmieniać na coś bardziej kompaktowego to brałbym telefon, jakiegoś samsunga z serii S, bo dopiero to daje wyraźną różnice w sposobie użytkowania (ręce wolne, a zdjęcie obrobione zanim je jeszcze zobaczymy). Ale, żeby nie było tak fajnie. Weź pod uwagę, że zdjęcie ze smartfona, którego używałeś dotychczas, będzie prawdopodobnie, na pierwszy rzut oka, lepsze niż to co wyjdzie z lustrzanki. Będzie wyglądało na ostrzejsze, bardziej kolorowe i milsze dla oka. Weź to pod uwagę, bo najzwyczajniej w świecie obecne smartfony obrabiają zdjęcie przed pokazaniem go. W aparacie technicznie będziesz miał lepszy obraz, ale dopiero wtórna obróbka (np. lightroom) da te cudowne zdjęcia, które widzisz w internecie.

    W sumie się trochę zapędziłem. Bo D5600 i 18-105 to jednak sporo za budżetem. Wprawdzie można kupić fajne używki, ale nie mając wcześniej lustrzanki w reku to byłaby loteria (odradzam). Można natomiast wziąć D5300 i 18-105. Pod względem możliwości to praktycznie to samo co D5600, no chyba, że ktoś koniecznie chce mieć ten ekran dotykowy i teraz przypomniała mi sie kolejna zaleta. Ostre słońce i robienie zdjęcia przez wizjer w stosunku do wpatrywania sie w ekran. To tak jak jazda w samochodzie pod słońce z okularami i bez
    Ostatnio edytowane przez Sesese ; 29-05-2019 o 21:45

  2. #12

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za celne uwagi i spostrzeżenia. Coraz bardziej skłaniam się ku lustrzance D5600.
    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nie brałbym AF-S 18-105VR bo nawet za dzieciakiem nie nadąży, bierz AF-P 18-55VR !!
    Możesz wyjaśnić o co chodzi? Czy dobrze rozumiem, że AF-P 18-55 VR robi lepsze zdjęcia obiektów w ruchu? Jeśli tak, to dlaczego AF-S 18-105VR jest droższy?

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

  3. #13
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nie robi tylko jest szybki i poradzi sobie np z biegającym dzieckiem z czym 18-105 może mieć duże problemy bo jest powolny, a droższy bo ma większy zakres ogniskowych czyli zoom masz większy.

  4. #14

    Domyślnie

    Ok, rozumiem

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nie robi tylko jest szybki i poradzi sobie np z biegającym dzieckiem z czym 18-105 może mieć duże problemy bo jest powolny, a droższy bo ma większy zakres ogniskowych czyli zoom masz większy.
    Ja tam bym się spierać mógł czy 18-105 jest taki powolny i biegające dziecko jest dla niego wyzwaniem...



    Ja rozumiem, że te AF-P są w tej chwili na topie dla amatora, bo tanie, ciche i szybkie, ale już może nie budujmy legend... 18-105 to najlepszy uniwersalny zoom dla początkującego. Minęły 4 lata zanim zaczęło mi czegoś brakować z tym obiektywem...

  6. #16

    Domyślnie

    Doczytałem jeszcze trochę i zastanawiam się nad tańszym body i lepszym obiektywem, chodzi mi o taki zestaw: D3500 + Sigma 17-50mm f/2.8. Wiadomo, że to głównie człowiek robi zdjęcia, a nie aparat, ale czy taki zestaw w porównaniu do D5600 + AF-P 18-55 VR będzie lepszy wyborem jeśli chodzi o jakoś zdjęcia, np. ostrość, odwzorowanie kolorów, etc.?

    I od razu pytanie numer dwa, jeśli zdecyduję się na Sigmę to zawsze wymagana jest kalibracja z body w serwisie?

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

  7. #17

    Domyślnie

    Ponieważ D3500 nie ma regulacji ff i bf to możesz trafić z tą Sigmą różnie, może się zdarzyć że będzie ok, ale raczej czeka Cię kalibracja z body w serwisie Sigmy.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  8. #18

    Domyślnie

    A D5600 ma taką regulację?

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez radekzaj Zobacz posta
    A D5600 ma taką regulację?

    Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka
    Nawet jak body ma mikroregulację to i tak przy szkłach zmiennoogniskowych jest to półśrodek. Czesto jest tak, że potrzebne są rożne korekty dla rożnych ogniskowych a tego nie zrobisz regulacją. Możesz trafić na sztukę, która nie będzie wymagała kalibracji ale jeśli nie, to nie żadna tragedia. Wszyscy, którzy wysyłali szkło do serwisu są bardzo zadowoleni z efektów i biorąc pod uwagę, że jest to usługa darmowa i jednorazowa nie ma co się martwić.

  10. #20

    Domyślnie

    D5600 nie ma regulacji, seria D7000+ mają.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pomoc w wyborze pierwszego i lepszego aparatu
    By dada41728 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-10-2017, 23:07
  2. Wybór pierwszego aparatu - D3300 czy coś innego?
    By exzhibit97 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 27-03-2017, 16:35
  3. Zakup aparatu, amator
    By Talen36 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 30-04-2015, 17:08
  4. Zakup aparatu na firmę ?
    By nox in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 07-04-2010, 13:30
  5. zakup pierwszego aparatu
    By MoVeR in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-05-2007, 10:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •