Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Kompensacja ekspozycji a błysk dopelniajacy

    Chce przyciemnić tło portretu i stosuje kompensację ekspozycji -2EV na puszce Nikona. Jak mam ustawić lampę TTL w błysku dopełniającym? Najczęściej stosuje kompensację mocy błysku -1,7EV i czy te kompensację się dodają czy TTL pracuje niezależnie? A jak mam ustawić moc lampy jeżeli ma ona być głównym źródłem swiatla. Proszę o podpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    Zasada ogólna jest taka że kompensacja ekspozycji działa tak samo na światło zastane jak i na błysk.
    Kompensacja na błysk działa tylko na błysk. Twój przykład z zastosowaniem dwóch kompensacji
    -2EV na puszce i -1,7Ev dla błysku jest bez sensu bo w rezultacie otrzymasz mocno niedoświetlone zdjęcie.
    Daj 0EV na puszce i -1,7EV dla błysku i to powinno być dobrze jako wypełnienie.
    Jak ma być lampa głównym źródłem to daj n.p. -2 EV na puszce a +2Ev na lampie.
    W Canonach jest trochę inaczej.
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 26-05-2019 o 19:18

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź. Jeżeli chce ustawić -2EV na puszce to rozumiem że 0EV na lampie da błysk dopełniający a +2EV na lampie da błysk zasadniczy. Plus minus sprawdzenie histogramu i ew modyfikatory na lampie.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie. -2 EV na puszce i 0 EV na lampie da zdjęcie niedoświetlone ! Ma być mniej więcej tak jak napisałem,
    0 EV na puszce i -1,7 EV na lampie da błysk dopełniający. Korekta na lampie zależy jeszcze od tego
    czy jest włączona funkcja BL na lampie. Ale prawidłową korektę musisz sprawdzić na monitorze.
    Histogram jest tu raczej mało przydatny.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeżeli chce przyciemnić tło (-2EV) i BARDZO subtelnie użyć lampy jako błysk dopełniający 0EV na lampie da mi rzeczywiście niedoświetlone zdjęcie. Ale często jest tak przy zdjęciach lekko pod słońce ze daje to ładny trójwymiar
    błysku na zdjęciu praktycznie nie widac a chce naprawdę delikatnie tylko użyć lampy aby wyrównać oświetlenie twarzy. Choc rzeczywiście muszę wtedy w PS poprawić - rozciągnąć histogram i tracąc DR.

    Czyli proponujesz raczej -2EV na puszcze oraz +2EV na lampie i ew modyfikatory aby zmiękczyć światło - czy dobrze to rozumiem? Jakoś łatwiej mi używać TTL niż przechodzić na pełny manual.
    A co daje jeszcze funkcja E4 kompensacja błysku (cały kadr / tło) ustawiana w puszcze nikona? Mam Godoxa i nie, mam nikonowego BL.

  6. #6

    Domyślnie

    Wydaje mi się że się nie rozumiemy. Ja mówię cały czas o TTL oraz o sprzęcie Nikona puszki i lampy. O Godoxie się nie wypowiadam
    bo nie miałem z nim do czynienia.
    Układ -2EV na puszce i +2EV na lampie nie daje błysku dopełniającego tylko lampa staje się światłem głównym !
    Dopełnieniem jest tu światło słoneczne. Oczywiście pomijam tu kwestię tego że aby ten efekt osiągnąć trzeba mieć
    mocną lampę i zwykłe lampy reporterskie z modyfikatorami nie dają rady chyba że ograniczysz się do niewielkich
    odległości lampy do modela.
    N.b. Korektę na lampę można ustawić nie tylko na lampie ale również na puszce.
    Jeśli chcesz błysku wypełniającego to ustawiaj tak jak pisałem w poprzednim moim poście. Jeśli ten układ
    daje zdjęcie prześwietlone to daj na minus korektę na puszce. Korzystniej Ci będzie ustawić tryb P(Program)
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 27-05-2019 o 12:14

  7. #7

    Domyślnie

    No faktycznie się nie rozumiemy. Może pytanie na wprost.
    Jeżeli ustawię na puszce -2EV (chce przyciemnić otoczenie) i mam nienikonową lampę w trybie TTL
    to jaką korektę lampy zastosować jeżeli chce błysku dopełniającego?
    CZy w TTL modyfikatory wpływają na ekspozycje?

  8. #8

    Domyślnie

    Ja już na to pytanie odpowiedziałem.
    Myślę że najlepiej byłoby gdybyś pokazał jakieś swoje zdjęcie ew. zdjęcie z sieci takie " wzorcowe" jakie chcesz osiągnąć
    to myślę że dałoby się znaleźć rozwiązanie . Co do modyfikatorów to w zasadzie nie wpływają na ekspozycję chociaż nie do końca,
    ponieważ jest inny rozkład światła i aparat może inaczej zinterpretować siłę światła.

  9. #9

    Domyślnie

    No tak nie do konca. Ustawienie OEV na puszcze i -1,7EV na lampie daje błysk dopełniający to rozumiem i czesto korzystam.
    A co jeżeli chce -2EV lub -3EV na puszce? Bo zalezy mi na przyciemnieniu np nieba.
    Gdy ustawie 0EV i gdyby lampa była głównym żródłem światłą to rzeczywiscie zdjecie byloby mozno niedoświetlone.
    Ale w wypadku blysku dopelniającego (a tak chce - zalezy mi na delikatnym niezauwazalnym doswietleniu) mam chyba wieksza tolerancję bo slonce doswietla mi scene i jest glównym zródłem.
    I moge zejsc na 0EV na lampie? Czy raczej powinienem ustawic +2EV +3EV na lampie i traktowac, że to ona bedzie decydowac o poprawnej ekspozycji.

    CZy TTL jest tu pomocny czy raczej przejsc na MANUAL i wtdey po kilku blyskach probnych uzyskac wymagany efekt?

  10. #10

    Domyślnie

    Zawsze możesz tak ustawić, że na body -2EV a na lampie +2EV bo zdjęcie powinno być prawidłowo naświetlone,
    tyle że nie będzie to niezauważalne doświetlenie a tzw."walenie lampą" . Jak dasz -3 EV na body i +3 EV na lampie
    to będzie jeszcze mocniej uwypuklona lampa chociaż ekspozycja będzie prawidłowa. Niebo będzie istotnie przyciemnione
    ale świecić będzie pierwszy plan. Ale powtarzam ten układ wymaga mocnych lamp aby przebić światło słońca.
    Co się tyczy TTL czy manual to chyba można powiedzieć: TTL szybciej a Manual dokładniej ale czasami też i trudniej.
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 27-05-2019 o 17:06

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. kompensacja ekspozycji w D40
    By beniamin44 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 07-02-2011, 23:04
  2. Kompensacja ekspozycji
    By Rascal in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-04-2009, 20:43
  3. Kompensacja ekspozycji w D40
    By TomekL in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-10-2007, 08:42
  4. Kompensacja ekspozycji
    By radiant in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 18-01-2006, 13:13
  5. SB - 800 Kompensacja ekspozycji
    By step.tom in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16-08-2005, 17:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •