Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    https://fotografiadlaciekawych.pl/in...mpy-blyskowej/

    Znalazlem i jest kilka przykladowych zdjęc. J

  2. #12

    Domyślnie

    Przykład który podałeś może być przydatny ale jest nieadekwatny do sytuacji. Oparty jest na sprzęcie Canona a tam korekta
    ekspozycji działa inaczej jak zresztą o tym pisałem poprzednio. Gdyby ten test powtórzyć na Nikonie to aby uzyskać podobny
    efekt trzeba zmienić korekty na piątym i szóstym zdjęciu. Na piątym trzeba dać -1EV ekspozycję ale zarazem +1EV na błysk.
    Na szóstym trzeba dać -2 EV na ekspozycję i +2 EV na lampie. Reszta zdjęć powinna być podobna przy korektach z linka.
    Nie wiem jednak czy przykłady tam podane (jeden konkretny) opisują Twój problem. Ty chciałbyś lekko błysnąć lampą
    i równocześnie mocno aby przebić tło. Tak się niestety nie da.

  3. #13

    Domyślnie

    Przyklad zdjecia o jaki mi chodzi. http://exif.regex.info/exif.cgi
    Z exifu niewiele widać, histogram ładnie rozciągnięty w postrocesie.
    Ale bardzo delikatny błysk widać na twarzy i nodze. Jednocześnie tło jest przyciemnione - jest kontrola nad tłem.

    Jak byś zrobił takie zdjęcie NIKONEM?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez JKUBACKI Zobacz posta
    Przyklad zdjecia o jaki mi chodzi. http://exif.regex.info/exif.cgi
    Z exifu niewiele widać, histogram ładnie rozciągnięty w postrocesie.
    Ale bardzo delikatny błysk widać na twarzy i nodze. Jednocześnie tło jest przyciemnione - jest kontrola nad tłem.

    Jak byś zrobił takie zdjęcie NIKONEM?
    i jeszcze zdjęcie:

    https://i.pinimg.com/originals/fb/76...f2163ce8ab.jpg

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JKUBACKI Zobacz posta
    Przyklad zdjecia o jaki mi chodzi. http://exif.regex.info/exif.cgi
    Z exifu niewiele widać, histogram ładnie rozciągnięty w postrocesie.
    Ale bardzo delikatny błysk widać na twarzy i nodze. Jednocześnie tło jest przyciemnione - jest kontrola nad tłem.

    Jak byś zrobił takie zdjęcie NIKONEM?

    - - - - kolejny post - - - - - -


    i jeszcze zdjęcie:

    https://i.pinimg.com/originals/fb/76...f2163ce8ab.jpg
    Pod tym linkiem nic nie ma, tzn. ja zadnego zdjecia nie widze.

    Ok edytowales to i jest.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JKUBACKI Zobacz posta
    Jak byś zrobił takie zdjęcie NIKONEM?

    https://i.pinimg.com/originals/fb/76...f2163ce8ab.jpg
    W pełnym manualu. Oczywiście mowa o bazie, nie obrazku przepuszczonym przez tonę PSa.

    Dlaczego manual? Lampa na 100% jest zdalnie wyzwolona, nie na aparacie + jakiś modyfikator. Szybciej trafisz ustawiając moc w manualu, niż bawiąc się kompensacją.

    PS. Samo zdjęcie dość ciekawe.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #16

    Domyślnie

    Na wstępie chcę powiedzieć że moje poprzednie sugestie dotyczą lampy umieszczonej na aparacie. Jak oddalamy lampę od aparatu
    sprawa się komplikuje gdyż wzrasta ilość możliwych kombinacji i tu potwierdzam wyższość manualu w lampie błyskowej.
    Co się tyczy tego przykładowego zdjęcia to jest na moje oko montaż zrobiony z dwóch fotek. Jedno z morzem a drugie z dziewczyną
    i z dorobionym na wodzie jej cieniem. Obrazek jest trochę słaby jakościowo i trudno to 100%- owo stwierdzić. Układ ciała i efekt
    lotu nad wodą to sugeruje. Niemniej jednak podobne zdjęcie można by zrobić "na raz" z naciskiem na "podobne".
    Spróbuję podać receptę na pierwsze próbne zdjęcie.
    Aparat czułość 100 ew 200 iso , czas możliwie najkrótszy umożliwiający synchronizację n.p 1/250 s, korekta na 0 ewentualnie
    mały minus ,Tryb pracy priorytet czasu S. Lampa błyskowa po prawej stronie aparatu bliżej modelki niż aparatu na wysokości
    trochę wyżej głowy modelki. Lampa zdalnie sterowana i próbujemy... Mając fleshmeter zmierzyłbym światło płaskim dyfuzorem
    z pozycji modelki w kierunku flesza i tak dobierał siłę błysku przy zadanym wyżej czasie i czułości aby wyszła przysłona
    taka sama jaka potrzebna jest dla ekspozycji tła. Trochę to może skomplikowane ale jak się ma wprawę to trwa krócej jak to moje
    pisanie. Jak się nie ma fleshmetra to po prostu zmieniamy siłę światła flesza i kontrolujemy na monitorze czy mamy pożądany efekt.
    Reszta to postproces.
    Powodzenia

    P.S. Na lampie oczywiście jakiś zmiękczacz światła.
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 29-05-2019 o 01:05

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    Zawsze możesz tak ustawić, że na body -2EV a na lampie +2EV bo zdjęcie powinno być prawidłowo naświetlone,
    tyle że nie będzie to niezauważalne doświetlenie a tzw."walenie lampą" . Jak dasz -3 EV na body i +3 EV na lampie
    to będzie jeszcze mocniej uwypuklona lampa chociaż ekspozycja będzie prawidłowa. Niebo będzie istotnie przyciemnione
    ale świecić będzie pierwszy plan. Ale powtarzam ten układ wymaga mocnych lamp aby przebić światło słońca.
    Co się tyczy TTL czy manual to chyba można powiedzieć: TTL szybciej a Manual dokładniej ale czasami też i trudniej.

    Dziękuję za podpowiedz i wyjaśnienie różnic CANON/NIKON wz kompensacji ekspozycji i manuala w trybie M.
    Samemu wymyśliłem trochę inny scenariusz - nie wiem czy nie łamie jakichś foto standardów?
    1. robię zdjęcie testowe i na puszcze ustawiam kompensacje ekspozycji -2..-3EV tak aby niebo podobało mi się na wyświetlaczu
    2. włączam lampę offcamera z małym dyfuzorem (mam sterownik nawigatorX2 i godoxa60) oraz włączam tryb F,T, autoISO tak steruje czasem i przesłona aby trafić w iso100, Synchronizacja 1/200.
    Ustawiam kompensacje lampy na 0EV i wtedy mam zdjęcie lekko niedoświetlone (ok10-20% bo matryca ma PDR11EV) i blysk dopełniający lub +1..+2EV i wtedy lampa decyduje o poprawnej ekspozycji.
    W próbach przy pełnym słońcu wyszło ze bez lampy miałem prześwietlone niebo a z lampa najlepsza kombinacja to -2EV na puszce i +1EV na lampie.
    I dostałem to co chiałem - lekko przyciemnione niebo i dobrze doświetloną postać i powtarzalny efekt.
    Dziękuję. JK

  8. #18

    Domyślnie

    Wprawdzie nie do końca rozumiem Twoje postępowanie (nie znam godoxa i navigatora) nie wiem co masz na myśli pisząc o trybie F,T
    ale w sumie to jest najważniejsze czy wychodzi tak jak oczekujesz. Jeśli tak wygodniej to sprawa jasna.

    Życzę udanych zdjęć

  9. #19

    Domyślnie

    Ja bym zrobił zdjęcie bez lampy na ustawieniach manualnych tak żeby tło mi pasowało a potem dodawałbym też w manualu lampę bez żadnych kompensacji.
    ...

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikodemo Zobacz posta
    Ja bym zrobił zdjęcie bez lampy na ustawieniach manualnych tak żeby tło mi pasowało a potem dodawałbym też w manualu lampę bez żadnych kompensacji.
    Jestem podobnej mysli.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. kompensacja ekspozycji w D40
    By beniamin44 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 07-02-2011, 23:04
  2. Kompensacja ekspozycji
    By Rascal in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-04-2009, 20:43
  3. Kompensacja ekspozycji w D40
    By TomekL in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-10-2007, 08:42
  4. Kompensacja ekspozycji
    By radiant in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 18-01-2006, 13:13
  5. SB - 800 Kompensacja ekspozycji
    By step.tom in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16-08-2005, 17:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •