Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Uchwyt zapewniający obrót aparatu wokół punktu nodalnego

    Mam sigmę 35 art na nikonie i zastanawiam się czy uchwyt do obiektywu np cos takiego "pierścień-mocowania-statywu-JJC-TR-1II-zamiennik-A-2-do-Canon-70-200-f4.html"
    zapewni mi obrót wokół punktu nodalnego obiektywu?

    Obiektyw ma 67mm srednicy i niby pasuje do uchwytu, ale miejsca na zamocowanie uchwytu na obiektywie jest mało (miedzy przelacznikiem AF/M a pierscieniem ostrzenia).
    Praktycznie nie miałbym tez zadnej regulacji położenia uchwytu (jedynie 2-3 mm) wzdluz osi obiektywu. Czyli można nie trafic w punkt nodalny.
    Aparat bylby ustawiony pionowo na statywie przez uchwyt obiektywu, seria 3-4 zdjęcia, złożone PS w panoramę.
    To byłaby najlżejsza i najtańsza głowica panoramiczna.

    Sprawdził ktoś już może taki patent jak to funkcjonuje?
    Nie próbowałem tego złożyć i nie wiem też gdzie wypada punkt nodalny w sigmie 35art?
    Może ktoś już to sprawdził?
    Jarek

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JKUBACKI Zobacz posta
    Mam sigmę 35 art na nikonie i zastanawiam się czy uchwyt do obiektywu np cos takiego "pierścień-mocowania-statywu-JJC-TR-1II-zamiennik-A-2-do-Canon-70-200-f4.html"
    zapewni mi obrót wokół punktu nodalnego obiektywu?

    Obiektyw ma 67mm srednicy i niby pasuje do uchwytu, ale miejsca na zamocowanie uchwytu na obiektywie jest mało (miedzy przelacznikiem AF/M a pierscieniem ostrzenia).
    Praktycznie nie miałbym tez zadnej regulacji położenia uchwytu (jedynie 2-3 mm) wzdluz osi obiektywu. Czyli można nie trafic w punkt nodalny.
    Aparat bylby ustawiony pionowo na statywie przez uchwyt obiektywu, seria 3-4 zdjęcia, złożone PS w panoramę.
    To byłaby najlżejsza i najtańsza głowica panoramiczna.

    Sprawdził ktoś już może taki patent jak to funkcjonuje?
    Nie próbowałem tego złożyć i nie wiem też gdzie wypada punkt nodalny w sigmie 35art?
    Może ktoś już to sprawdził?
    Jarek
    Używałem innego pierścienia i obiektywu przy składaniu gigazdjęć. To moim zdaniem w panoramach robionych aparatem w pionie najelegantsze rozwiązanie jakie może być. Niestety w praktyce trudne do zastosowania bo wybór pierścieni jest minimalny a i trzeba je zmieścić (o czym napisałeś). I do konkretnego obiektywu nagle nie można niczego dopasować. Ale skoro Ci pasuje i wchodzi na obiektyw to reszta to pikuś. Bo wystarczy pod pierścień dać zwykłe sanki i wyregulować tak aby punkt obrotu był pod punktem nodalnym obiektywu. Prawdę powiedziawszy to nawet sanki nie są potrzebne bo można to zrobić płaskownikiem z dwoma otworami. To drugie gdy nie zamierzasz robić dużych skal (bo punkt troszkę wędruje).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowy-732.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	32,0 KB
ID:	25301

    Wyznaczanie punktu sprawdzisz sobie w necie. Może przypadkiem spasuje Ci się wprost (pamiętaj, że pierścień można obracać. Najgorzej będzie gdy ta odległość będzie typu 2 cm - wtedy sanki będą niezbędne.

    Pozdro
    Wiesiek

  3. #3

    Domyślnie

    A czy Ktos używał pierscienia mocowania JJC do SIGMA35art (albo mógłby sprawdzić na swoim obiektywie)?
    Są trzy typy pierścienia TR1 TR2 i TR3 różniące się średnicą od 64 do 68 mm. Sigma ma potencjalnie 67 mm i zastanawiam się który typ pierścienia pasuje najlepiej?

  4. #4

    Domyślnie

    To sie nie sprawdzi. Nie dasz rady precyzyjnie ustawić punkt nodalny. To już lepiej z ręki, bo zerowy koszt.

  5. #5

    Domyślnie

    Gdyby użyć pierścienia mocowania za obiektyw np TR3 i pod nim listwy makro przYmocowanej do statywu - jak radził WUJOT - to mam precyzyjną regulację a nadal zestaw jest mały i zgrabny.
    Myslałem także czy zamiast pierscienia nie dac listwy L (obrot puszki o 90 stopni).
    Bylaby to najbardziej zgrabna i najtansza glowica panoramiczna ever.

    Dlaczego to się nie sprawdzi?

  6. #6

    Domyślnie

    Myślałem o samym pierścieniu, bo z tymi sankami może być ok pod warunkiem, że pierścień będzie dokładnie pasował na obiektyw i nie będzie się ruszał.

  7. #7

    Domyślnie

    W tym sęk. Czy może Ktoś z Forumowiczów sprawdzić/potwierdzić, która wersja pierścienia mocującego firmy JJC TR1, TR2 czy TR3 pasuje do SIGMY35art?
    Obiektyw ma 67mm w miejscu mocowania, pierścienie od 64mm do 68mm - coś teoretycznie powinno pasować i pewnie trzymać obiektyw+body.
    Może ktoś sprawdził w którym miejscu jest NPP w tym obiektywie?
    J

Podobne wątki

  1. Uchwyt na rękę do aparatu
    By krzad in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 14-11-2013, 17:08
  2. [ Krajobraz ] Pełen obrót
    By stroop in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 02-08-2012, 03:52
  3. uchwyt a'la kamera do aparatu
    By fjerzy in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-07-2008, 18:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •