Może się komuś przyda bo taki zestaw aktualnie w częściach zamawiałem, wytyczne były że ma być dobrze w programach użytkowych, jak najwyższy zegar cpu pod kątem Lr/Ps, ma być tanio ale bez zakupu mocno budżetowych podzespołów, ma to chodzić akceptowanie w grach na 1080p, kolejna rzecz to nie będzie żadnego podkręcania, a jeśli to tak żeby działało w idle ekonomicznie.

Oczywiście padło na platformę AMD ZEN ponieważ jest zapewnienie że cztery generacje procesorów będą chodzić kompatybilne wstecznie.
Jesteśmy przed premierą ZEN2 czyli Ryzen 3xxx, zatem bardzo opłacalne są zakupu modeli ZEN1 czyli Ryzen 1xxx i 2xxx.
Optymalny pod względem cena/wydajność jest Ryzen 5 2600.
669zł

Procesor 6 rdzeni 12 wątków i co najważniejsze jedynie 65W TDP czyli nie musimy szukać płyty głównej, której sekcja zasilania wytrzyma jakieś ekstremalne podkręcanie np Ryzen 7 2700x, który ma 105W TDP.
Padło na płytę Gigabyte B450 AORUS ELITE ponieważ jest obecnie w promocji, a radzi sobie bardzo dobrze z pamięciami i z ewentualnym kręceniem, jest też dobrze wyposażona, można spokojnie kręcić na tym wszystkie Ryzeny, nie wytrzyma jedynie wcześniej wspomnianej ekstremalnej opcji.
Można tu wybrać płyty MSI, które mają lepsze sekcje zasilania i cenowo podobnie ale gorzej sobie radzą z pamięciami, dodatkowo fajny radiator do SSD na M.2
329zł

Pamięci 2x8GB jest optymalne, daje to duży zapas w użytku domowym i w grach, jest to wystarczająca ilość w użytkowych, jakieś potężne projekty w Ps czy rendering może wymagać więcej, wtedy mamy dwa sloty do wykorzystania żeby zwiększyć do 32GB.
Najlepiej radzące sobie w testach kostki pamięci i popularne to chyba obecnie G.Skill Aegis, wybrałem model 3000MHz CL16 ponieważ szkoda było dopłącać sporo do modelu CL15, a na w/w płycie GB powinny iść albo 3000MHz CL15 albo 3200MHz CL16.
339zł

Zasilacz jak zawsze wybrałem SilentiumPC ponieważ w tych cenach nie ma szansy na znalezienie w innych firmach tak dobrych bebechów jakie montuje nasza rodzima firma, GOLD PLUS i częściowa modułowość za dobrą cenę SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold.
269zł

Dysk na system, oczywiście PCIe NVMe na złączu M.2 i zastanawiałem się nad kilkoma modelami, oczywiście Samsung domyślnie miał być kupiony ale poczytałem testy i cenowo najlepiej wypadł Corsair 480GB M.2 NVMe PCIe x4 MP510, jeden z lepszych pod względem żywotności, samsung jest wydajniejszy ale te różnice nie wychwyci nikt w normalnym użytkowaniu.
389zł

Chłodzenie procesora tylko sprawdziłem czy nadal jest to optymalne cenowi i wydajnościowo czyli Fortis 3 HE1425 v2, nie ma sensu kupować nic lepszego i droższego, warunkiem wyboru była cisza na podkręconym procesorze, pasta w komplecie jest bardzo dobra, nie koliduje z pamięciami.
139zł

Karta graficzna tu obecnie nie ma dyskusji co jest budżetowcem bez konkurencji czyli GIGABYTE GTX 1650 4GB.
699zł

Kwestia obudowy to już gusta, pchanie się w obudowy za kilka stów moim zdaniem nie ma sensu, SilentiumPC Regnum po czterech latach używania nadal jest super i wygląda też neutralnie.
139zł

Koszt łączny to niecałe 3000zł i taki był cel, dziękuję za uwagę