Close

Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567
Pokaż wyniki od 61 do 67 z 67
  1. #61

    Domyślnie

    Co do wagi i sprzętu jaki bierzemy - zapewne dla każdego pojęcie "wakacje" to coś innego. Jak jadę nad morze, to mogę nosić 10kg sprzętu i nie ma problemu. Ale jak jadę w góry i mam na plecach te 10kg nosić przez 12h to już problem (a do tego jeszcze standardowe wyposażenie górskie). Jak jadę w 1 miejsce z biurem podróży - znowu 10kg super. Jak robię objazdówkę na własną rękę i chcę w 1 plecak zmieścić się na 2 tyg - problem.
    Osobiście jakoś nie widzę się z 24-70 2.8 na cały dzień dyndające na szyi.

    Co do ogniskowej na której najwięcej fotem - przy moim zestawie to właściwie wiadomo - Tokina jest strasznie szeroka - zniekształcenia jakie wprowadza są przeogromne. 85ka pod DX to już wąsko. Jak pisałem zdjęcia hobbystycznie - czyli spłycając to na maxa - fotki z wakacji. Tamron to typowo do makro, pod każdym innym względem nikonwka 85ka bije ją na głowę. 70-300 pod DX - znowu na wakacje to zbędny bagaż. Musi wyjść 35ka. Przy czym często wydaje mi się ciut za wąsko, dlatego podejrzewam że przy moim sposobie fotografowania pomysł z netu na 35 (pod FX) lub 24 pod DX jak najbardziej się sprawdzi. Obstawiam że D750 z 35 1.8 i będę zadowolony, D7100 i 24 1.8 - też będę zadowolony. Na forum szukam porad czy ktoś miał podobną drogę sprzętową - żeby kupić raz a nie 5 razy. No i tu dochodzimy do pytania czy pchać się w szkło które pod FX będzie mało użyteczne, czy pchać się w FX ale w systemie mocowania F, który pewnie z czasem odejdzie, czy od razu na głęboką wodę i Z6 - kupa kasy na wejście, ale od razu skok o dwa kroki (DX-> FX i mirrorless).
    Dzięki za podpowiedź z baterią - faktycznie gdzieś o zgodności czytałem, ale uleciało z głowy.

  2. #62

    Domyślnie

    Nie patrz na innych każdy ma swoje własne potrzeby i oczekiwania. Ja np. idę w góry i biorę 3-4 obiektywy. 16-35, 24-120 i 70-200, czasem też 85 albo 105. Body jest z gripem, filtry, czy inne szpargały i trochę to waży, ale jak dla mnie warto. Wiadomo fajnie jakby to mniej ważyło, coś za coś.
    Kolejną rzeczą jest czy pasuje Ci elektroniczny wizjer. Dla mnie on kompletnie odpada, więc jestem trochę na nie do bezlustra.
    Jak wiesz, że 35 wystarczy Ci to bierz ten zestaw. Jak wolisz mieć różny zakres ogniskowej, to masz 2 opcję. Kwestia twoich potrzeb.
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  3. #63

    Domyślnie

    Dzięki za info o wizjerze, muszę dłużej pomacać.
    Co do potrzeb zoom vs stałka - idea stałek mi się podoba i bardzo płakał za zoomem nie będę. Bardziej chodzi tu o wybór drogi (DX/FX/mirrorless). Właściwie czuję się jak przed pierwszym zakupem - który system wybrać. To nie jest kwestia zakresu ogniskowych.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez qaz123 Zobacz posta
    Szkiełka obecnie:
    Tokina 11-16, nikon 35 1.8 (dx), nikon 85 1.8, tamron 90 makro, nikon 70-300.
    Zastosowanie - hobby, nie zarobkowo.

    Na wyjazdy z reguły jeździ ze mną pierwsza trójka (tokina + 35 + 85), ale przy wyjazdach na lekko (np. sam bagaż podręczny), zaczyna się walka o każde 100g. Dlatego pojawiła się koncepcja jednej stałki - sporo osób pisze, że jak ma mieć jedną ogniskową to wybiera 35 (ale pod FX). No i zaczął się proces myślowy - czy kupić 24 1.8 i zamontować pod DX (czyli efektywnie mam w okolicach 35). No i mam tanio, bo kupuję tylko 1 obiektyw i w drogę. ALE jeśli kiedyś przejdę na FX, to czy 24ka będzie sensowna? Taka do niczego trochę. Czyli następna myśl - może od razu skok w FX - czyli D750 + 35 1.8 (ale FX). Ale skoro tak, to może zrobić jeszcze większy krok - czyli Z6 i ze stałek przejść na zooma, który jest w zestawie. Światło ma słabe, ale Z6 ma wydajną stabilizację, a przy ogniskowych 24-70 to raczej światło mnie interesuje w temacie ostrego zdjęcia a nie w temacie głębi ostrości. Czyli stabilizacja może być zamiennikiem (tak sobie to tłumaczę). Skłaniam się w stronę Z6, bo wydaje mi się to wszystko mający zestaw z moich wymagań. Tylko koszty....+ karta pamięci za pół tysiąca + zapasowa bateria...
    Ech, moje dylematy
    Moim zdaniem, to z przejściem na ML Nikona warto poczekać. Ceny i dostępność szkieł i akcesoriów (karty) nie są zbyt przyjazne, oględnie mówiąc a Z50 zbyt świeży, to i ceny nieciekawe w tej chwili.
    Jeśli chcesz lekko, to albo zmiana systemu, albo ...czekać. 24 mm jest super na DX, bez porównania bardziej uniwersalna ogniskowa niż 35 mm. Tylko cena Nikkor to ponad 3k, Sigma, jaśniejsza i większa podobnie. No i szkło z odchodzącego systemy F, trudno będzie za jakiś czas odsprzedać bez znaczącej straty. Za taką kwotę możesz pokusić się o tani ML z małym szkiełkiem, np. Sony a6000 + Sa24/2.8, i wtedy masz lekko plus sporo stałek pod aps-c, Nikkor tego nie ma (choć zoomy af-p są tanie i dobre, może to jest pomysł na podróże).
    Wejście w ff to jednak większe szkła, zysk na wadze niewielki ze zmniejszenia body. Ewentualnie, jeśli wystarczy Ci zestaw Z6+24-70/4+karta64GB, to może być mały i niezly zestaw na podróże. Tyle, że ewnentualna rozbudowa będzie finansowo bolała.
    Podsumowałbym tak, chcesz zostać w Nikonie i przejśc na ML, poczekaj. Chcesz zmienić system, to może Sony aps-c ma większy sens?

  5. #65

    Domyślnie

    Moja rada to Z6 w komplecie z 24-70/4 u mnie do tego na wakacje dochodzi Irix 15 i Nikkor AF-P 70-300 i mam wszystko co potrzeba, jak będziesz potrzebował stałki to S 50mm 1,8 jest teraz za 1600zł w promocji do Zki i masz lekko, ze stabilizacją matrycy i rozwojowo.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  6. #66

    Domyślnie

    Z czekaniem problem - szykuje mi się wyjazd, na którym chcę mieć lekko, czyli nie zabiorę wszystkich szkieł, czyli coś muszę kupić.
    Myszowor - 24-70/4 - jak się sprawdza? Bardzo odstaje od np. 24 1.8 (jeśli miałeś szansę porównać)?

  7. #67

    Domyślnie

    Sprzet troche nowy, ale idac tropem wagi to jednak Z6+. Co to w ogole za gadanie z ta ogniskowa? Ja po przesiadce z dx'a musialem nadrobic pewne rzeczy z perspektywy (dobrze, ze sam doszedlem, bo dostaloby mi sie kopow:P)

    Jak ma byc lekko to z6/7 + 24-70 albo po prostu stalka, predzej 35 niz 85, 50 jest zbyt rowne :P Lzej w tym systemie sie nie da

Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567

Podobne wątki

  1. Co kupić d750 czy d810
    By Brassai in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 145
    Ostatni post / autor: 28-02-2016, 09:17
  2. Czy opłaca się kupić ten D5100?
    By siersciuch in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16-12-2014, 06:26
  3. Czy opłaca sie kupić Nikon SB-400 ?
    By Paatryk93 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-04-2010, 20:19
  4. D1X Czy opłaca sie kupic ??
    By Majtan in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 133
    Ostatni post / autor: 10-02-2010, 02:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •