Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Nowy D5600 i dziwne czarne plamy na zdjęciach

    Witam wszystkich.
    Na wstępie zaznaczę że to mój pierwszy post tutaj, dlatego proszę o wyrozumiałość.
    Jestem posiadaczem Nikona D5600, który jest nowy, przebiegu ma może kilkaset zdjęć.

    Niedawno zauważyłem, że na zdjęciach (szczególnie na jasnoniebieskim tle, np. nieba) pojawiają się dziwne czarne plamki. Myślałem, że może to jakieś zabrudzenie/zatłuszczenie na obiektywie lub lusterkach w body, jednak to co mogłem to wyczyściłem (kupiłem do tego specjalny zestaw 9w1, ściereczka z mikrofibry, gruszka z powietrzem, specjalny płyn, waciki takie jak do uszu itp). Jestem pewien, że to nie zabrudzenie, gdyż pomimo kilku sesji czyszczenia zawsze jest o tym samym kształcie i w tych samych miejscach.

    Pytanie do Was, ekspertów: co to jest? Czy nadaje się do reklamacji?
    Dzięki z góry!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nikon.PNG
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	2,05 MB
ID:	24447

    Edit:
    Czyściłem środkami z tego zestawu: https://allegro.pl/oferta/zestaw-czy...ions:buyerCart - poprzez psiknięcie na obiektyw i delikatne przetarcie ściereczką z microfibry, a także psiknięcie na lusterka trzymając aparat do dołu, żeby nadmiar środka ściekł na zewnątrz + b. delikatne wytarcie lusterek microfibrą lub tymi patyczkami do uszu. No i oczywiście gruszka. Teraz czytając temat o czyszczeniu widzę że mogłem coś zepsuć(?) ale obiektyw z 2 stron + 2 lusterka to chyba nie to samo co matryca? Nie wierzę żeby specjalny płyn do czyszczenia optyki, po 2-3 psiknięciach mógł zepsuć aparat w ten sposób?

    Po drugie, wykadrowana została tylko góra zdjęcia, te plamki są właśnie na górze i zauważyłem je tylko na jasnoniebieskim tle.
    Ostatnio edytowane przez Lunatic ; 04-05-2019 o 15:59

  2. #2

    Domyślnie

    To są zabrudzenia na matrycy. Trzeba wyczyścić.

  3. #3

    Domyślnie

    Ubrudzeń na lustrach nie widać na zdjęciach.
    Pewnie masz matrycę usyfioną. Tylko żeby aż tak...
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  4. #4

    Domyślnie

    W jaki sposób? Ja sam tylko potrafię zdjąć obiektyw i do lusterek się dostać. Widzę że czyszczenie matrycy lepiej polecić jakiemuś serwisowi? Średnio chciałbym płacić 150++ zł za czyszczenie powtarzam, NOWEJ lustrzanki.
    Może sklep (RTV Euro) zrobiłby to w ramach gwarancji?

    I dlaczego mogła się zabrudzić?

  5. #5

    Domyślnie

    Obiektyw zoom, kiepskie warunki... Ot, choćby taki 18-105. Istna pompka.
    Co do czyszczenia w sklepie, to wątpię.
    Nawet nie wiem, czy serwis N czyści matrycę. I czy nie trzeba by do Czech wysyłać.

    Swoją drogą, mój D7200 tak chlapał.
    Ostatnio edytowane przez OjTam ; 04-05-2019 o 16:15
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6

    Domyślnie

    W żadnym wypadku nie psikaj tego płynu do wnętrza aparatu. Lustro zostaw w spokoju. To nie wina lustra. Patyczki do uszu (!) Nigdy nie czyść nimi wnętrza aparatu. Biorąc pod uwagę to, co zrobiłeś (i jak zrobiłeś) do tej pory, nie zabieraj się za samodzielne czyszczenie matrycy. Tak, to syf na matrycy. Normalka. Ja u siebie czyszczę matrycę na mokro mniej więcej co pół roku. Tobie proponuję zlecić to w serwisie.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Trochę mnie zmartwiliście przyznam.

    Mam plan zrobić tak:
    1. czyścić matrycę za pomocą funkcji w sofcie aparatu (pewnie nie pomoże, bo niby jak, hehe)
    2. jeśli (1) nie pomoże, to jakoś ostrożnie rozebrać i wyczyścić matrycę ALE TYLKO NA SUCHO (gruszką)
    3. jeśli (2) nie pomoże, to dalej prawdopodobnie serwis, ale to się okaże

  8. #8

    Domyślnie

    Ja bym jednak posłuchał kolegi @black70 i oddał do serwisu, bo obawiam się, że Twój następny post będzie p.t. "Gdzie najtaniej wymienić matrycę".

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lunatic Zobacz posta
    Dzięki za odpowiedzi. Trochę mnie zmartwiliście przyznam.

    Mam plan zrobić tak:
    1. czyścić matrycę za pomocą funkcji w sofcie aparatu (pewnie nie pomoże, bo niby jak, hehe)
    2. jeśli (1) nie pomoże, to jakoś ostrożnie rozebrać i wyczyścić matrycę ALE TYLKO NA SUCHO (gruszką)
    3. jeśli (2) nie pomoże, to dalej prawdopodobnie serwis, ale to się okaże
    Po pierwsze - nie panikuj. Czyszczenie matrycy to jak mycie szyb w samochodzie. Niby myjesz wycieraczkami ale raz na jakiś czas musisz umyć ręcznie. Po drugie - zatrzymaj na ten moment swoje pokusy co do ratowania sytuacji bo tylko pogorszysz sprawę. Wyjścia dwa: albo sam przy pomocy you tube i innych poradników ogarniesz temat i po którymś tam razie nabierzesz wprawy albo nie ogarniesz i pozostaje Ci czyszczenie w serwisie. Nie wymaga to żadnego rozbierania aparatu więc nie musisz odsyłać do Nikona.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Dziwne plamy na zdjęciach
    By bartek712 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-05-2017, 12:44
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-09-2013, 08:15
  3. Nikon D90 - czarne plamy na zdjęciach
    By Tiago Walsh in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-08-2011, 14:00
  4. Epson RX585 - czarne plamy na papierze
    By mini21 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-01-2011, 23:16
  5. D80 - migające czarne plamy na LCD
    By ateus in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-03-2007, 12:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •