Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
  1. #11

    Domyślnie

    Aha jak lubisz zabawę to jest całkiem dobry darmowy rawtherapy - tam zrobisz wszystko wydaje sie o czym pisałeś, są presety analogowe. Jedymy problem to że jest dla mnie mega nieintuicyjny i za dużo tam opcji "suwaczkowych" a nie ma korekt lokalnych.
    A do przeglądania zdjęć (rawy, tiff,jpg) na windows polecam FastStone Image Viewer - darmowy i IMO najlepszy. Nie potrzeba męczyć się z importem do LR i zarządzaniem przez ten dziś już trochę archaiczny program
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 15-04-2019 o 09:29
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zink Zobacz posta
    ...Kupiłem już wersję pudełkową Lr, więc za późno. ...
    Dobra decyzja, 'będzie pan zadowolony'

  3. #13

    Domyślnie

    Właśnie sprawdziłem Luminar i Affinity (DxO za drogi, Pixelmator tylko na MAC).
    Luminar jest duuuużo słabszy od Lr. W Lr 3 kliknięcia i zdjęcie ma prawidłowe naświetlenie i WB. W Luminar jeździłem z 10 minut tymi suwakami (próbowałem też automatem), ale nie udało się wyciągnąć ponad poziom kaszanki.
    Affinity jest bardziej jak Photoshop - edycja jednego obrazu na raz. Nie ma najważniejszej dla mnie funkcjonalności - edycji grupowej w siatce.

    Ale dzięki za sugestie.
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    Wspierać to znaczy tu obsługiwać
    Tak to potocznie znaczy, ale producenci oprogramowania piszą jak piszą, a ja nie chcę być tłumaczem "ichniego na nasze" zeby nie wprowadzać niepotrzebnych wątpliwości ktore jak widać i tak i tak się pojawiają.

  5. #15

    Domyślnie

    @Zink
    Ciekawe z tym odszumianiem na wstępie obróbki i konwersją do TIFfa. Zastanwia mnie jednak czy efekt jest lepszy niż obróbka w RAW a właściwie w tej sytuacji pliku dng. Gdybyś mógł coś napisać dlaczego najpierw to odszumianie i konwersja do TIFFa potem dopiero obróbka koloru i tonalna.
    Ja dla przykładu robię tylko drobne korekty plików TIFF w Lr bo wydaje mi się, że z pliku dng można wyciągnąć więcej niż z TIFFa, ale może jestem w błędzie.
    Wracając do wcześniejszych postów, to nie suwaczki w module Develop uzależniają od Lr bo ten moduł nie jest faktycznie niczym nadzwyczajnym, ale Library i np Print w ktorym zrobiłem chyba najlepsze moje wydruki bo potrafi z przestrzeni pliku dng ( ProPhoto) bezpośrednio skonwertować do profilu papieru dając dobry podglądi i możliwość bezpośredniej korekty tylko do druku.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 15-04-2019 o 22:48

  6. #16

    Domyślnie

    Zalecenia są takie aby na początku każdej obróbki wykonać odszumianie, np. mając dxo nad tym się nie zastanawiasz bo tam to jest zintegrowane (dwie opcje, do raw jest dobre odszumianie prime). Ale np. mając nik collection najpierw nalezy zrobić odszumianie poprzez Define a dopiero potem dalej robić korekty aby nie uwydatniać niechcianego szumu w dalszym postprocesie .
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #17

    Domyślnie

    No tak, ze względu na same szumy to wstępne odszumianie pewnie jest dobrą drogą, ale TIFF nawet 16 bit to jednak nie RAW i zastanawiam się jak to wpływa na możliwości dalszej obróbki szczególnie pod względem wykorzystania dynamiki matrycy przy zdjęciach o dużej rozpiętości tonalnej np. powstawanie artefaktów przy bardziej intensywnym działaniu na krzywych itp.
    Przekornie też sobie myślę, że gdyby to było panaceum uniwersalne na polepszenie jakości obrabianych zdjęć to producenci oprogramowania nie bawili by się w jakieś dng czy inne takie, tylko odszumiali i konwertowali do TIFF. To byłoby proste i uniwersalne.
    Dlatego chętnie bym się dowiedział coś więcej o tej metodzie obróbki.

  8. #18

    Domyślnie

    Parę lat temu kupiłem sobie NeatImage, który nie obsługuje RAWów, ani DNG (i nie będzie obsługiwał - gadałem z producentem).
    Zrobiłem kiedyś serię zdjęć w trudnym oświetleniu i kiedy próbowałem odszumić JPEG, to była masakra. Nie dało się tego zrobić sensownie, bo zostawały bardzo dziwne artefakty w wielu miejscach (zwłaszcza na twarzy). Spróbowałem wtedy odszumić RAWa po wstępnej konwersji, ale też nie było idealnie. W związku z tym doszedłem do wniosku, że szum będzie najlepiej usuwalny z czystego RAWa, nawet przed zastosowaniem profilu aparatu. Dlatego teraz konwertuję RAWy do TIFF bez jakichkolwiek zmian w kolorach (tylko interpolacja), odszumiam NI, który jest napisany właśnie tak, aby najlepiej radził sobie z obrazem interpolowanym (przynajmniej tak twierdzi producent), a dopiero potem nadaję profil aparatu i obrabiam.

    Faktycznie, przy konieczności silnego wyciągania z cieni zaczyna być widać artefakty. Ale dla mnie jako amatora jest to do zaakceptowania. Jeśli kiedyś będę zarabiał na zdjęciach, to zainteresuję się DxO.

    Zauważyłem też, że (przynajmniej w GIMPie tak było) jeśli przypiszę profil aparatu, potem skonwertuję do sRGB i tak chcę obrabiać, to są bardzo duże przekłamania kolorów (zażółcenie twarzy, którego nie da się skorygować WB). Dlatego dotąd obrabiałem w przestrzeni aparatu, potem konwertowałem do sRGB, i na koniec jeszcze korygowałem punkt czerni krzywymi. W Lr widzę, że tego ostatniego nie zrobię, bo konwertuje do sRGB dopiero przy eksporcie. Ale jakoś przeżyję to marnotrawstwo przestrzeni kolorystycznej
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  9. #19

    Domyślnie

    W najnowszej wersji dxo jest coś takiego jak oglądanie na siatce i można wklejać skopiowane ustawienia albo ustawienia zapisać w preset i wklejać presety na wiele zdjęć, np poprzez zaznaczenie wielu. Nie wiem czy @Zink o to Tobie chodzi. Ja nie obrabiam masowo w ten sposób, ponieważ dużo amatorsko robię w jpg z Fuji. A do tylko zabawy "bardziej" używam rawów.

    - - - - kolejny post - - - - - -
    @Zink jednak metody które opisałeś wynikają raczej z używania starych programów niż z takiej faktycznej konieczności. Dzisiejsze nowe programy mają ten proces zintegrowany. Do rawów z Nikona nie widziałem lepszego narzędzia niż full opcja DXO Lab (wersja Elite, tam są wbudowane wszystkie profile aparatów, symulacje klisz analogowych z film paka oraz moduł viewpoint do korekt perspektywy). Kupując to w pakiecie warto. Materiał wyjściowy z plików dxo jest bardzo dobry, dla mnie był porównywalny z poziomem Capture One czyli najlepszego na rynku. Odszumianie tak jak wspomniałem jest tam zintegrowane i to na bardzo wysokim poziomie a w wersji "prime" działa tylko na rawach. Plik jest wtedy naprawdę czysty.
    Musiałbyś samodzielnie sprawdzić czy jest to coś co Ci odpowiada czy też umiesz zrobić to lepiej.

    Gdy bierzesz wersję Elite i film pack oraz view point to jest duży rabat, a i ja to robiłem w black friday. DO poprzednich wersji essential producent daje czasem darmowy klucz, więc warto się zainteresować i być na liście mailingowej producenta.
    Dla mnie to najlepsza wołarka rawów na ten moment. C1 jest nieintuicyjny, LR archaiczny, a spoza złotej trójki (adobe, dxo, C1) pliki są moim zdaniem wyjściowe słabsze. Tutaj rawtherape się bronni jednak, jeśli ma być za darmo ale nie wiem czy tam jest w "siatce".

    Gimpa zawsze traktowałem jako darmową dobrą alternatywę dla PS (obróbka na samym końcu, kosmetyka) ale niestety tam chyba nie ma możliwości obróbki wyżej niż w 8 bitach wiec to z definicji deklasuje program (gimpa nie używam już od lat kilku) więc nie wiem jak można dobre efekty osiągać na 8 bitach, zawsze chyba będą widoczne przejścia po intensynwej obróbce.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    https://www.dxo.com/dxo-photolab/pricing/
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 16-04-2019 o 10:35
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  10. #20

    Domyślnie

    DxO wygląda ciekawie, ale tak jak pisałem wyżej, jest za drogi dla mnie na ten moment, zwłaszcza opcja z odszumianiem. Może kiedyś.

    Nie wiem co masz na myśli, że LR jest archaiczny. Dla mnie wygląda nieźle i obsługuje się go też w miarę ok.
    Jedyne, co mnie denerwuje, to że przy zmianie suwaków zdjęcie wraca do oryginału na ułamek sekundy, a potem dopiero pokazuje skorygowane.

    GIMP od wersji chyba 2.10 ma możliwość pracy z różnymi głębiami kolorów. Jego problemem jest to, że tylko jedno zdjęcie na raz i przy 16 bitach aktualizacja podglądu po każdej poprawce trwa wieki (wydaje mi się, że on za każdym razem robi korektę na oryginalnym zdjęciu zamiast na zmniejszonym podglądzie).
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. szukam programu do obróbki video
    By badtorro in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-12-2018, 16:21
  2. Szukam nazwy programu do przeglądania zdjęć
    By Bory$ in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-08-2010, 09:11
  3. szukam dobrego programu do edycji zdjęć
    By Piotr_M in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30-03-2009, 08:54
  4. [KRAKÓW] Szukam osoby do masowej obróbki zdjęć
    By verus in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-12-2008, 16:25
  5. Jakiego programu używać do obróbki ?
    By WolaskoW in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 16-06-2005, 22:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •