Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie tryb sportowy - ostrość na tle zamiast na poruszającym się obiekcie

    Cześć,

    jeżeli chodzi o fotografie jestem zdecydowanie mniej niż amatorem, zamierzam się dopiero nauczyć robić zdjęcia, głownie chodzi o zdjęcia psów portrety oraz zdjęcia w ruchu (prowadze stowarzyszenie zajmujące się bezdomnymi psami, atrakcyjne fotki oznaczają większe zainteresowanie psami )
    kupiłem używanego d5100 z obiektywem 18-105mm, nie chciałem na początek wkładać w fotografie dużej kasy, pewnie z czasem dokupie obiektywy ale najpewniej też używki w niezbyt dużych pieniądzach

    co do samego wątku, próbowałem zrobić zdjęcia biegnącego psa na trybie sportowym, na manualnym póki co totalnie nic nie wyszło, jeżeli zdjęcia które udalo mi się zrobić są ostre na tle ale głowny obiekt jest zamazany to czy jest to wina ograniczeń sprzętowych czy raczej ustawień, innymi słowy czy istnieje możliwość żeby bez dużego doświadczenia udało się zrobić zdjęcia w ruchu na których główny obiekt będzie ostry, czy raczej długa droga albo jednak lepszy sprzet

  2. #2

    Domyślnie

    Wrzuć przykładowe zdjęcie wraz z danymi z EXIF-a (głównie czas otwarcia migawki). Z opisu wynika, że dobrałeś zbyt długi czas i biegnący pies jest rozmazany.

  3. #3

    Domyślnie

    Sprzęt jaki posiadasz przy fotografowaniu z małej odległości szybko biegających psów może mieć problemy, szczególnie w słabszym oświetleniu. Spróbuj ustawić na tryb S i ustaw migawkę na 1/1000 lub krocej, ustaw ISO tak żeby zmieścić się w przysłonach dostępnych na obiektywie i zrób próbę w dobrych warunkach oświetleniowych. Jeżeli dalej psy będą rozmyte to zanczy że przy takiej szybkości poruszania się psa aparat i obiektyw nie nadążają. Wtedy masz do wyboru: zwiększasz odległość od psa, pies biega wolniej albo kupujesz szybszy zestaw do fotografowania.
    Tryby automatyczne sobie podaruj, bo nigdy nie bedziesz pewny jak aparat ustawi migawkę, a to w tym przypadku jest najważniejsze.

  4. #4

    Domyślnie

    super, na pewno sprobuje z takimi ustawieniami i zobacze jak efekty, obiektyw jest f4-5.6, czy moglbys podpowiedziec jakie zakres iso bylby sensowny ?
    probowalem kombinowac z manualem i przeswiadczony ze im nizsze iso tym lepsze to udawalo mi sie zarejestrowac tylko biale ekrany przy za wysokim iso czarne, czy jest szansa ze samym aparatem uda sie trafic idealnei z iso czy raczej musi byc zbyt jasne lub ciemne a pozniej podciagnac to w postprodukcji
    Ostatnio edytowane przez ads23 ; 28-03-2019 o 10:41

  5. #5

    Domyślnie

    Do poprawnej ekspozycji potrzeba dobrania trzech rzeczy: czasu naświetlania, ISO oraz wartości przesłony. Nie wspomnę o kadrowanie czy inne elementy, chodzi mi wyłącznie o poprawną ekspozycję pod względem tylko tych trzech elementów. W trybie manualnym musisz zadbać o wszystkie te elementy. Masz do tego w wizjerze wskaźnik, który pomaga w doborze. Dopiero jak załapiesz o co chodzi z tym trójkątem będzie czas na poszerzanie wiedzy w jakich sytuacjach stosować krótki czas i otwierać obiektyw, a kiedy odwrotnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ads23 Zobacz posta
    super, na pewno sprobuje z takimi ustawieniami i zobacze jak efekty, obiektyw jest f4-5.6, czy moglbys podpowiedziec jakie zakres iso bylby sensowny ?
    probowalem kombinowac z manualem i przeswiadczony ze im nizsze iso tym lepsze to udawalo mi sie zarejestrowac tylko biale ekrany przy za wysokim iso czarne, czy jest szansa ze samym aparatem uda sie trafic idealnei z iso czy raczej musi byc zbyt jasne lub ciemne a pozniej podciagnac to w postprodukcji
    Ja stosuję w takich sytuacjach AutoISO i to jest najprostsze rozwiązanie. AutoISO działa również w trybie Manual i często tak ustawiam aparat w lesie z ciemnym długim tele. Nie pamiętam tylko czy D7100 ma AutoISO musisz poczytać w instrukcji.

  7. #7

    Domyślnie

    Autofocus zbyt wolny?
    Katowice / Warszawa

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-09-2018, 23:18
  2. TRYB POLA AF i tryb ustawienia ostrości
    By martaa88 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-07-2013, 17:46
  3. Tryb sportowy nie ma lampy
    By Photograph in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-02-2010, 18:03
  4. [ Architektura ] Sportowy śmietnik
    By autograf in forum Architektura
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-12-2008, 16:01
  5. nikon s 200 ostrosc (niebieski wskaznik zamiast zielonego
    By robak22 in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-02-2008, 00:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •