Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Drukarka HP Ink Tank Wireless 415/419

    Witam
    Od kilku lat robię zdjęcia, ale do tej pory ograniczałem się do wyświetlania ich na ekranie.
    Postanowiłem to zmienić zacząłem szukać informacji o różnych drukarkach i prawdopodobnie nadziałem się na artykuły sponsorowane dotyczące drukarki HP Ink Tank Wireless 415/419,
    gdzie było mnóstwo wpisów od "użytkowników" chwalących te drukarki.
    Zakupiłem drukarkę a do niej dokupiłem papier błyszczący 180g/m2 i wydrukowałem kilka zdjęć,
    ale niestety to co widać na ekranie ogromnie różni się od wydruków jeśli chodzi o kolory.
    Odcień zdjęć jest przesunięty w kierunku barw czerwonych i brązowych i zdjęcia są dosyć ciemne.
    Ekran mam zgrubnie mam skalibrowany za pomocą fabrycznego programu od producenta monitora.
    Dla porównania wydrukowałem te same zdjęcia w punkcie foto i odpowiadają one z grubsza temu co widzę na ekranie (monitor mam zwykły, biurowy więc szału nie będzie).
    Co gorsza dopiero po zakupie drukarki zorientowałem się że menu drukowania nie ma możliwości regulacji jasności , kontrastu czy temperatury barw.
    Można jedynie ustawić jakość wydruku, rodzaj papieru i czy wydruk ma być cz/b czy kolorowy.
    Czy przy takiej drukarce mam się spodziewać ogromnych różnic w kolorach i nic się nie da poprawić?
    A może jest możliwość wpływania na zdjęcia za pomocą zmiany profili kolorów drukarki?
    Czy można reklamować taką drukarkę ze względu na przekłamania kolorów na wydruku?
    Jeśli nie to szczerze odradzam zakup tej drukarki do druku zdjęć.

  2. #2

    Domyślnie

    Na podstawie tego co napisałeś wynika, że po kolei zaczynając od monitora poprzez program do obróbki zdjęć, drukarkę i Twoją wiedzę o zarządzaniu barwą czyli o tym jak ogarnąć to wszystko żeby zdjęcie było w przybliżeniu podobne do tego co na ekranie, mówiąc brutalnie wszystko leży.
    Więc trudno oczekiwać dobrych wyników.
    Zaczynać zawsze należy od monitora. Monitora nie można skalibrować żadnym programem bez czujnika ktory często jest nazywany kalibratorem. Takich programów do "kalibracji" nie należy nigdy używać do kalibrowania monitorów do obróbki zdjęć.
    Najtańszy kalibrator z programem do kalibracji ktorym jest sens kalibrować monitor to Xrite i1 displey ktory wraz z programem kosztuje około 900 zł , a wypożyczenie kosztuje ok. 100zł.
    Zdjęcia zbyt ciemne lub zbyt jasne świadczą zazwyczj o niedopasowaniu jasności monitora i oświetlenia pomieszczenia, a właściwie tła (ściany) za monitorem
    Zdjęcia obrabiamy w edytorze do obróbki posiadającym zarządzanie barwą i tam podpinamy wszystkie profile ICC (oprócz profilu monitora ktory należy zainstalować w systemie). Dzięki tym profilom możemy w przyzwoitym edytorze zdjęć oglądać jaki będzie finalnyu obraz tzw soft proofing.
    Jeżeli zdjęcia mają być po wydruku zgodne z tym co widzimy na skalibrowanym ekranie, drukarka z konkretnym tuszem i papierem też powinna być skalibrowana. Są firmy które produkują takie profile na odległość i przysyłają gotowy profil do zainstalowania w edytorze zdjęć.
    Ostateczne wyniki zależą do wiedzy operatora i jakości sprzętu.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za informacje i pomoc.
    Zgodzę się że nie mam wiedzy o ustawieniach barwy, ale na wydruku z fotolabu zdjęcie wyszło w takim odcieniu w jak na ekranie komputera.
    Ile mnie będzie kosztować taka zabawa i czy warto bawić się w taka kalibrację przy budżetowym sprzęcie?
    Czy jakieś namiary do takiej firmy mogę poprosić?
    Czy inne urządzenia wielofunkcyjne (drukarki ze skanerem) w podobnej cenie 600-800 zł mają lepsze możliwości ustawień drukarki?

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz zrobić kilka wydruków od czasu do czasu to całe przedsięwzięcie nie bardzo ma sens, lepiej i taniej wyjdzie skorzystanie z dobrych labów. Drukarki nawet kiedy nie drukują zużywają atrament żeby nie dopuścić do zaschnięcia głowic, a oryginalne tusze ktorych należy używać do fotografii, tanie nie są.
    Wszysko też zależy od wymagań jakie stawiasz wydrukom, papierów które chcesz używać itp.
    Urządzenia wielofunkcyjne z natury nie są konstruowane do wysokiej jakości wydruków lecz raczej do pracy biurowej i wydruków na zwykłym papierze. Można na nich wydrukować również zdjęcia ale wysokiej jakości to raczej trudno oczekiwać.
    Drukarki których najczęściej używa się do zdjęć produkują Epson i Canon. Trudno się tutaj rozpisywać co do czego będzie odpowiednie na naszym forum było na ten temat sporo materiałów zachęcam do ich przeglądnięcia np. ten jeden z najdłuższych chociaż trochę zdezaktualizowany https://forum.nikoniarze.pl/threads/...bik-%29/page31
    Jest też specjalistyczne forum dotyczące monitorów i drukarek oraz ich kalibracji więc możesz tam również zaglądnąć. https://mva.pl/

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc.
    Będę drążył dalej temat.

Podobne wątki

  1. Flashair wireless sd-card
    By crusiek in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-01-2019, 10:26
  2. WU-1a/ WU-1b Wireless Mobile Adapter
    By dziennikarz in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-07-2018, 12:34
  3. wireless transmitter do D700
    By Koliber44 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-12-2012, 15:54
  4. pilot wireless viewfinder
    By furtian in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-03-2012, 10:19
  5. S3Pro + SB-80DX wireless
    By goblinos in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-10-2009, 09:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •