Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21

    Domyślnie

    Używanie Adobe RGB, bez odpowiedniego monitora to proszenie się o kłopoty. A już wysłanie takiej fotki znajomym, to 100% kłopotów.

    Jeśli słyszałeś, że AdobeRGB jest lepsze i nie wiesz dlaczego, to nigdy go nie używaj.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinSt Zobacz posta
    A dlaczego nie Adobe RGB?
    Oczywiście Adobe RGB jest "lepsza". Wymaga jednak odpowiedniej, świadomej konfiguracji komputera (w tym odpowiedniego monitora).
    Oprogramowanie bez odpowiedniej konfiguracji jest tak ustawione, że wyświetla poprawnie przestrzeń sRGB; nierzadko traktuje zdjęcia w przestrzeni Adobe tak jakby były zrobione w sRGB. Nie zawsze tek jest, ale ja np. spotkałem się z tym, poza tym moje TV też nie rozpoznają przestrzeni Adobe. Dość łatwo można poznać taki przypadek - zdjęcia w aparacie wyglądają super, a kiedy wyświetlasz je na innych ekranach, kolory są "wyblakłe".
    Czytałem też (chyba także na tym forum), że inne osoby miewają podobne problemy.
    Dlatego osobom, które zgłaszają "blade" kolory proponuję, żeby sprawdziły, że aparat jest ustawiony na sRGB - w ten sposób eliminujemy jedną z potencjalnych przyczyn "bladych" kolorów.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 18-03-2019 o 15:05

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Używanie Adobe RGB, bez odpowiedniego monitora to proszenie się o kłopoty. A już wysłanie takiej fotki znajomym, to 100% kłopotów.

    Jeśli słyszałeś, że AdobeRGB jest lepsze i nie wiesz dlaczego, to nigdy go nie używaj.
    Do tej pory myślałem, że lepiej jest obsługiwać szerszą paletę barw niż mniejszą.
    Dobrze jednak jak ktoś bardziej obeznany to zweryfikuje - już przestawiam u siebie.

    Sugerowałem się instrukcją oraz tym co nikon pisze w internecie:
    Przestrzeń barw określa gamę barw, które mogą być reprodukowane przez dane urządzenie. Wybierz sRGB dla zdjęć, które mają być drukowane lub używane w takiej postaci, w jakiej są, bez dalszych modyfikacji. Opcja Adobe RGB zapewnia szerszą gamę kolorów i jest polecana dla zdjęć, które po skopiowaniu z aparatu będą w dużym stopniu przetwarzane lub retuszowane.
    nikonimgsupport.com/eu/BV_article?articleNo=000006389&configured=1&lang=p l

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	srgb_275.jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	58,2 KB
ID:	22436
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Nie wiem czy ustawiałeś Picture Control w d5300. Masz sporo możliwości ustawień, żeby nawet jpg się podobał
    Sigma może delikatnie nie trafiać, będzie to widać zwłaszcza na 50 mm. Sprawdź jak jest po delikatnym przymknięciu.
    Picture Control mam na STANDARD bo te zdjęcia mi najbardziej wpadają "w oko". Testowałem inne ustawienia.

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Podobne odczucia miało wiele osób, które przesiadły się z matrycy CCD (D40, D60, D200) na CMOS (wszystkie modele od D90; może trochę mniej dotyczy to najniższej serii Nikona 3300, 3400, 3500).
    Jeżeli stosujesz rawy, to na kolory znacząco wpływa program wywołujący, a konkretnie jego profile.
    No i tu jest pewnie pies pogrzebany. Niby świadomy pewnych zalet CCD byłem niemniej chyba nie zdawałem sobie sprawy, że to jest aż tak znaczące.. W pewnym sensie jestem w szoku - bądź co bądź nowszy sprzęt, nie spodziewałem się tak znaczących i od razu widocznych minusów. Nawet jeśli CMOS daje gorsze odwzorowanie kolorów to jakoś nie spodziewałem się że tego nie kompensuje soft aparatu. I oczywiście rozumiem RAW i to że można z tych zdjęć wycisnąć więcej, ale przy D60 korekty koloru zdarzały się raczej sporadycznie - przy dziwnych warunkach oświetleniowych. W większości przypadków leciało tak jak aparat ustalił..

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Dodatkowo upewnij się, że masz ustawioną w aparacie przestrzeń kolorów sRGB (aby uniknąć ew. przekłamań kolorów związanych z ustawieniem oprogramowania komputera).
    Mam oczywiście sRGB.

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Sprawdź ustawienia czułości. Jeżeli masz włączone auto iso, to aparat może zwiększać czułość nawet do 3200 - 6400 (tak, może tak robić nawet przy włączonej lampie!).
    Nie no wiadoma sprawa, małe pomieszczenie, zewnętrzna lampa, ISO na 100 było. Inna sprawa, że pokój zielony, meble białe, automatyka czasem głupiała w tym miejscu niemniej takie efekty przy niższym ISO też były widoczne. Zdjęć nie wrzucę bo to rodzinne zdjęcia, z resztą nie na każdym się to objawia.

    Reasumując, dziś trochę na siłę połaziłem (jadąc z dzieciakiem do lekarza ) z aparatem, kilka zdjęć pstryknąłem, na N35/1.8 nie jest źle, faktycznie ostrość jest ok. Wniosek jest taki, że nie byłem przygotowany na taką różnicę CCD > CMOS i Sigma leci w tym tygodniu na kalibrację. Te wszystkie bateryjkowe testy - średnio mi to wychodziło, albo każdy obiektyw BF lekki, albo w ogóle np. na Sigmie nie wychodziły takie jaja a tu w takim normalnym pstrykaniu w plenerze bezczelny i jednoznaczny BF.

    Dziękuję bardzo koledzy za pomoc!

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez byrrt Zobacz posta
    Picture Control mam na STANDARD bo te zdjęcia mi najbardziej wpadają "w oko". Testowałem inne ustawienia.
    Ja np. w D5100 używam najczęściej Standard lub Neutral, ale oba ze zwiększonym nasyceniem na +1 lub nawet +2.

  6. #26
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez byrrt Zobacz posta
    Te wszystkie bateryjkowe testy - średnio mi to wychodziło...
    Nie wiem kto te głupie testy z bateryjkami wymyślił, przecież to n nic się nie nadaje, bierzesz zadrukowaną kartkę prosto do aparatu, celujesz centralnym pojedynczym punktem w wiersz pod kątem 45 stopni lub mniej na pełnej dziurze i widzisz wszystko.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nie wiem kto te głupie testy z bateryjkami wymyślił, przecież to n nic się nie nadaje, bierzesz zadrukowaną kartkę prosto do aparatu, celujesz centralnym pojedynczym punktem w wiersz pod kątem 45 stopni lub mniej na pełnej dziurze i widzisz wszystko.
    Obejrzyj film opublikowany przez właściciela Studio5s z Warszawy (link znajdziesz na forum) - jednego z lepiej ocenianych serwisów kalibrujących między innymi puszki i szkła Nikona co sądzi o takim teście i jak to argumentuje. I do mnie to trafia co on mówi. Zdecydowanie lepszym testem będą już te bateryjki lub jakie kolwiek inne kontrastowe przedmioty na których AF może złapać ostrość prostopadle do obiektywu..

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Coś nowszego za starego N D60
    By Croix in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-11-2018, 18:09
  2. [ Foto-żart ] Szpiegowskie fotki nowego FX-a Nikona
    By SerU in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 30-12-2014, 22:45
  3. Konkretne pytanie - połączenie nowego i starego
    By Levy in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-05-2011, 11:21
  4. [ Krajobraz ] U starego młyna
    By iranio in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-05-2010, 09:02
  5. Nowe fotki z nowego body..
    By franz55 in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-08-2008, 13:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •