Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27
  1. #11

    Domyślnie

    Jeszcze jest kwestia monitora na którym oglądasz i porównujesz te zdjęcia. Jeśli przepalone wyglądają ok, a prawidłowo naświetlone wydają się niedoświetlone, to może po prostu jest za ciemny?

  2. #12

    Domyślnie

    Przepały można podświetlić już na ekranie aparatu lub w camera raw.

    Może to po prostu autor jest przyzwyczajony do zdjęć 'jaśniejszych'
    Dla przykładu pokazywałem żonie zdjęcia z chrzcin gdzie oryginał był prześwietlony. Stwierdziła, że opcja 'jaśniejsza' jest dla niej lepsza niż z obciętą ekspozycją - ot takie subiektywne, niekoniecznie poprawne fotograficznie myślenie.
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  3. #13

    Domyślnie

    Ccd w niektórych nikonach jak sądzę, akurat daje często przepaly w światłach, zwykle nieba, jeśli wcześniej tego nie skompensujemy, czy nie nastawiny pomiaru na światła. Mam d80 i zwykle mam - 2/3 ev i pomiar centralny, by nad v tym panować.
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 18-03-2019 o 00:18

  4. #14

    Domyślnie

    Faktem jest, że wzrok czy raczej mózg się przyzwyczaja do pewnych warunków. Dlatego pomocne jest w miarę poprawne skalibrowanie ekranu i oświetlenie.

  5. #15

    Domyślnie

    Dziękuję za obszerną dyskusję - rozumiem. W tych przykładowych zdjęciach dla mnie zwyczajnie istotniejsze były szczegóły fotografowanego bloku a nie nieba - wiadomo, że normalnym zdjęciem nie możemy mieć wszystkiego. Ale trafiają do mnie argumenty, że w ten sposób automatyka aparatu rejestruje więcej - ok. Patrzałem na zdjęcia w taki subiektywny sposób - co lepiej wygląda a nie pomyślałem w sposób techniczny. Dziś po raz pierwszy od kupna miałem okazje polatać z aparatem w terenie (2jka małych szkrabów, parę tematów na głowie, średnio z czasem) i tam z Sigmą widać ewidentny BF, ale faktycznie ekspozycja z reg. dobrze. W domu fotki bez lampy z D60 potrafiłem wycisnąć lepsze kolory, ale z komentarzy wnioskuje że muszę się po prostu z tym pogodzić - na plus mam dużo wyższą efektywną czułość, o to głównie chodziło.. Wyskoczę z tą 35tką w teren to może wyciągnę jakieś nowe wnioski. Jeśli z ostrością będzie ok wstrzymam się z kalibracją puszki i wyślę tylko puszkę + sigmę na kalibrację do serwisu. Bardzo Wam wszystkim dziękuję za pomoc

  6. #16

    Domyślnie

    Nie wiem czy ustawiałeś Picture Control w d5300. Masz sporo możliwości ustawień, żeby nawet jpg się podobał
    Sigma może delikatnie nie trafiać, będzie to widać zwłaszcza na 50 mm. Sprawdź jak jest po delikatnym przymknięciu.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez byrrt Zobacz posta
    Kolory.
    Mam też takie wrażenie że kolory z D60 są zwyczajnie bardziej naturalne, bardziej żywe, jakieś ładniejsze.
    Podobne odczucia miało wiele osób, które przesiadły się z matrycy CCD (D40, D60, D200) na CMOS (wszystkie modele od D90; może trochę mniej dotyczy to najniższej serii Nikona 3300, 3400, 3500).
    Jeżeli stosujesz rawy, to na kolory znacząco wpływa program wywołujący, a konkretnie jego profile.

    Cytat Zamieszczone przez byrrt Zobacz posta
    Balans bieli w takich prostych warunkach typu dwór, słońce itp zawsze był praktycznie dobry, czasem coś tam poprawiałem ale generalnie nie było źle. W D5300 kolory są jakby chłodniejsze, jakieś takie jakby płytsze.
    W ustawieniach balansu bieli możesz skorygować kolorystykę w kierunku cieplejszej. Możesz to zrobić zarówno w aparacie (kolorowy kwadrat "dokładna regulacja balansu bieli", działa chyba też dla Auto WB) jak i w programie na komputerze.
    Poza tym, jak wcześniej wspomniano, na kolorystykę znacząco wpływają ustawienia Picture Control, choć jeżeli do RAW używasz programu innego niż nikonowski, to najważniejszy jest profil stosowany przez ten program.
    Dodatkowo upewnij się, że masz ustawioną w aparacie przestrzeń kolorów sRGB (aby uniknąć ew. przekłamań kolorów związanych z ustawieniem oprogramowania komputera).

    Cytat Zamieszczone przez byrrt Zobacz posta
    Po podpięciu zewnętrznej lampy SB-600 mam wrażenie że balans bieli w ogóle w tej puszcze jakoś fiksuje.. Zdjęcia są jakieś lekko pomarańczowe, prześwietlone..
    Sprawdź ustawienia czułości. Jeżeli masz włączone auto iso, to aparat może zwiększać czułość nawet do 3200 - 6400 (tak, może tak robić nawet przy włączonej lampie!). Typowym objawem jest wtedy właśnie pomarańczowy odcień zdjęcia (bo na kolorystykę znacząco wpływa zastane światło żarowe) i tendencja do prześwietlenia (bo dynamika matrycy jest znacznie zmniejsza dla wysokich czułości).

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Dodatkowo upewnij się, że masz ustawioną w aparacie przestrzeń kolorów sRGB (aby uniknąć ew. przekłamań kolorów związanych z ustawieniem oprogramowania komputera).
    A dlaczego nie Adobe RGB?
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  9. #19

    Domyślnie

    O właśnie. Miałem Adobe nie wiem jak w którymś aparacie po zakupie i mnie trafialo, że coś mam zepsute

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    O właśnie. Miałem Adobe nie wiem jak w którymś aparacie po zakupie i mnie trafialo, że coś mam zepsute
    JA mam u siebie ustawione w aparacie AdobeRGB i jestem zadowolony - nawet chy6ba w instrukcji coś o tym piszą.
    Tak czy siak działa to chyba tylko do JPG z puszki na RAW nie ma znaczenia.

    Na logikę - sRGB jest uboższą paletą barw od AdobeRGB

    Jeśli się mylę proszę mądrzejszych o poprawienie.
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Coś nowszego za starego N D60
    By Croix in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-11-2018, 18:09
  2. [ Foto-żart ] Szpiegowskie fotki nowego FX-a Nikona
    By SerU in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 30-12-2014, 22:45
  3. Konkretne pytanie - połączenie nowego i starego
    By Levy in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-05-2011, 11:21
  4. [ Krajobraz ] U starego młyna
    By iranio in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-05-2010, 09:02
  5. Nowe fotki z nowego body..
    By franz55 in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-08-2008, 13:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •