Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Justowanie obiektywu, gdzie?

    Cześć.


    Wysłałem X-T10 do modyfikacji filtra przed matrycą. Aparat wrócił, filtr zmieniony, wczoraj pogoda pozwoliła na jakieś zdjęcia. Na montażu mam dwa aparaty, tak samo było wczoraj. Dwa X-T10, jeden modyfikowany, drugi nie. Podpinam pod nie, na chwilę obecną, Samyanga 135 i Fujinona 90.

    135 było wczoraj na modyfikowanym Fuji, ostrość na obydwu szkłach ustawiam za pomocą maski Bathinowa. Nie miałem z tym problemu aż do wczoraj. W mod. aparacie nie dało rady ustawić ostrości na gwiazdy, mam z w/w Samyangiem lekki FF. Wkurzyłem się będąc przekonanym, że serwis skopał robotę. No ale sesja poleciała.

    Dziś znów pogoda dopisuje, zrobiłem więc na szybko test ustawiania ostrości na nieskończoność. Wyniki:

    Na modyfikowanym i niemod. Fuji z Fujinonem 90mm mogę ustawić ostrość w punkt na gwiazdy, przy czym na niemodyfikowanym mogę ustawić większy BF.
    Samyang 135 jest do ustawienia w punkt tylko na niemod. Fuji, tam też bogę przekręcić na BF. Samyang na mod. aparacie nie ustawia ostrości na gwiazdy, jest lekki FF.

    Wydaje mi się, że nie bardzo mogę to reklamować skoro na firmowym szkle ustawianie ostrości na nieskończoność działa... Trochę lipa, bo planowałem kupić jakieś 200mm od Canona i ustawianie ostrości może działać albo i nie...

    Wracając jednak do Samyanga, potrzebuję go zjustować, przesunąć troszkę miejsce w którym jest ostrość na nieskończoność.

    Bardzo proszę o informacje gdzie mi to dobrze zrobią.

    Niemodyfikowany X-T10+90 2.0@2.0
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF1264.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	212,4 KB
ID:	22140

    Niemodyfikowany X-T10+135 2.0@2.0
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF1270.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	200,8 KB
ID:	22141

    Modyfikowany X-T10+90 2.0@2.0
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2785.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	194,2 KB
ID:	22142

    Modyfikowany X-T10+135 2.0@2.0
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2783.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	190,1 KB
ID:	22143

    To jest najbliższe ostrości, co można ustawić, wyraźnie widać FF...

  2. #2

    Domyślnie

    Przyznam, że kompletnie nie rozumiem o co chodzi
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  3. #3

    Domyślnie

    Na czym polegała modyfikacja? Usunięcie filtra czy zamiana? Jeśli zamiana, to czy na takiej samej grubości z materiału o takim samym współczynniku załamania?
    Wbrew pozorom, wstawienia płaskiego kawałka szkła w tor optyczny zmienia ustawienie ostrości. 1 mm szkła to 2 mm powietrza.
    Usunięcie filtra powoduje duży FF i brak możliwości ostrzenia na nieskończoność. Ale wiele szkieł pozwala na ostrzenia poza znaczek nieskończoności i czasami się udaje.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Na czym polegała modyfikacja? Usunięcie filtra czy zamiana? Jeśli zamiana, to czy na takiej samej grubości z materiału o takim samym współczynniku załamania?
    Wbrew pozorom, wstawienia płaskiego kawałka szkła w tor optyczny zmienia ustawienie ostrości. 1 mm szkła to 2 mm powietrza.
    Usunięcie filtra powoduje duży FF i brak możliwości ostrzenia na nieskończoność. Ale wiele szkieł pozwala na ostrzenia poza znaczek nieskończoności i czasami się udaje.
    Na wymianie filtra. Grubość raczej na 100 procent jest inna. Jednak nie na tyle, żeby uniemożliwiała ostrzenie na nieskończoność na systemowym Fujinon 90, więc może mieści się w widełkach przewidzianych przez Fujifilm. Mogę nawet w dalszym ciągu przeogniskować za nieskończoność. Mieć świadomie BF. Problem mam z Samyangiem 135. Brakuje mi trochę obrotu do nieskończoności. Problem jest przy punktowym źródle światła i dużym kontraście. W związku z tym, że systemowe szkło działa prawidłowo najprawdopodobniej nie mam podstaw do reklamacji. Chciałbym więc wyjustować obiektyw, aby dalej mieć możliwość ustawienia ostrości na troszkę dalej niż nieskończoność. Szukam więc serwisu, który by mi to dobrze ogarnął. P.s. Serwis, który modyfikował mi aparat, justuje również obiektywy. Ale to trochę daleko. Może w Polsce coś znajdę?

  5. #5

    Domyślnie

    Foto-Technika z Gdańska to chyba oficjalny serwis Samyanga . Zadzwoń do nich lub napisz . Nie sądzę aby wyregulowanie nieskończoności było jakimś wielkim problemem .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat ze strony serwisu:

    "Focus Warning: Because of the complexity and requirement for specialized precision equipment, advanced training and experience, we do not provide any information regarding focus calibration whatsoever.

    The mere act of removing the sensor from within the camera could potentially ruin the original factory calibration and render your camera completely incapable of achieving proper focus. If this happens we will be unable to help you and even the manufacturer may refuse to service your camera. This is very serious stuff folks.

    Focus and dust are in fact the most difficult parts of the conversion process. We highly recommend you send your camera in for conversion instead of attempting to do this yourself."

    Był to jeden z powodów, dla których zdecydowałem się na tę modyfikację właśnie tam.

    Będę jutro dzwonił do FotoTechniki, chociąż mam z nimi niezbyt miłe wspomnienia.

  7. #7

    Domyślnie

    Po wymianie filtra (hot mirror) przed matrycą na inny (szczególnie o innej grubości) kalibrować trzeba praktycznie dla każdego obiektywu inaczej. Obiektywy fotograficzne "normalne" kalibruje się dla światła widzialnego i używanie ich w podczerwieni lub ultrafiolecie zmienia ich charakterystykę.
    Przerabiam Nikony na podczerwień (używam filtrów 590nm i 720nm o identycznych wymiarach co hot mirror) i trzeba dość znacznie przestawiać ustawianie ostrości.

    Można zapytać tu:
    http://irstudio.pl/irmod/index.html
    Oni modyfikują aparaty to może podejmą się też przejustowania obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 12-03-2019 o 23:49
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Po wymianie filtra (hot mirror) przed matrycą na inny (szczególnie o innej grubości) kalibrować trzeba praktycznie dla każdego obiektywu inaczej. Obiektywy fotograficzne "normalne" kalibruje się dla światła widzialnego i używanie ich w podczerwieni lub ultrafiolecie zmienia ich charakterystykę.
    Przerabiam Nikony na podczerwień (używam filtrów 590nm i 720nm o identycznych wymiarach co hot mirror) i trzeba dość znacznie przestawiać ustawianie ostrości.

    Mówisz o tym?

    https://www.lifepixel.com/focus-calibration-options

    Wszystko się zgadza, tylko, że przy bezlusterku Focus Shift związany z IR nie jest chyba jakimś problemem, tak przynajmniej piszą. Co innego lusterka...
    Mnie niestety brakuje w tym konkretnym(na razie tylko w tym) szkle tej odrobinki ruchu w kierunku nieskończoności.

    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Można zapytać tu:
    http://irstudio.pl/irmod/index.html
    Oni modyfikują aparaty to może podejmą się też przejustowania obiektywu.
    Super. Dzięki!

    Jutro będę tam dzwonił.
    Ostatnio edytowane przez mario_b ; 13-03-2019 o 00:09

  9. #9

    Domyślnie

    Nie miałem Samyanga 135 w ręku ale ze zdjęć wynika, że powinno dać się zmienić mocowanie, żeby przybliżyć go do matrycy ok. 2 mm. Chyba pierścień przed bagnetem powinien dać się wymienić na cieńszy, np wydrukowany na drukarce 3D. Ewentualna przeróbka powinna być odwracalna.
    To jest pomysł tylko na podstawie zdjęć obiektywu.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  10. #10

    Domyślnie

    W obiektywach manualnych o tej ogniskowej zwykle nie ma żadnego problemu z przejustowaniem bez większych kombinacji. Często wystarczy tylko odkleić kawałek taśmy klejącej.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Dekiel do obiektywu-gdzie kupić?
    By zolton in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-12-2013, 11:47
  2. Naprawa obiektywu - gdzie?
    By photoaction in forum Serwis
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 09:16
  3. Nikkor 105/2.5 Ai - justowanie?
    By Shah in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 29-03-2011, 15:36
  4. justowanie pentacon el. 50 1.8
    By ironlord in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 17-06-2010, 15:49
  5. Gdzie usunąc piasek z obiektywu?
    By Girdian in forum Serwis
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-05-2010, 21:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •