Cześć.


Wysłałem X-T10 do modyfikacji filtra przed matrycą. Aparat wrócił, filtr zmieniony, wczoraj pogoda pozwoliła na jakieś zdjęcia. Na montażu mam dwa aparaty, tak samo było wczoraj. Dwa X-T10, jeden modyfikowany, drugi nie. Podpinam pod nie, na chwilę obecną, Samyanga 135 i Fujinona 90.

135 było wczoraj na modyfikowanym Fuji, ostrość na obydwu szkłach ustawiam za pomocą maski Bathinowa. Nie miałem z tym problemu aż do wczoraj. W mod. aparacie nie dało rady ustawić ostrości na gwiazdy, mam z w/w Samyangiem lekki FF. Wkurzyłem się będąc przekonanym, że serwis skopał robotę. No ale sesja poleciała.

Dziś znów pogoda dopisuje, zrobiłem więc na szybko test ustawiania ostrości na nieskończoność. Wyniki:

Na modyfikowanym i niemod. Fuji z Fujinonem 90mm mogę ustawić ostrość w punkt na gwiazdy, przy czym na niemodyfikowanym mogę ustawić większy BF.
Samyang 135 jest do ustawienia w punkt tylko na niemod. Fuji, tam też bogę przekręcić na BF. Samyang na mod. aparacie nie ustawia ostrości na gwiazdy, jest lekki FF.

Wydaje mi się, że nie bardzo mogę to reklamować skoro na firmowym szkle ustawianie ostrości na nieskończoność działa... Trochę lipa, bo planowałem kupić jakieś 200mm od Canona i ustawianie ostrości może działać albo i nie...

Wracając jednak do Samyanga, potrzebuję go zjustować, przesunąć troszkę miejsce w którym jest ostrość na nieskończoność.

Bardzo proszę o informacje gdzie mi to dobrze zrobią.

Niemodyfikowany X-T10+90 2.0@2.0
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF1264.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	212,4 KB
ID:	22140

Niemodyfikowany X-T10+135 2.0@2.0
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF1270.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	200,8 KB
ID:	22141

Modyfikowany X-T10+90 2.0@2.0
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2785.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	194,2 KB
ID:	22142

Modyfikowany X-T10+135 2.0@2.0
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF2783.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	190,1 KB
ID:	22143

To jest najbliższe ostrości, co można ustawić, wyraźnie widać FF...