Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie 50mm 1.4 vs 55 1.8 Sony E-mount

    Sony 55 f 1.8 vs sony 50mm 1.4 miał ktoś obydwa i jak wypadają w porównaniu. Jakość i plastyka obrazka ? Jest sens przesiadać się z 55 1.8 do 50 1.4.
    Tak z ciekawości te 5mm różnicy, jakby postawić jeden i drugi na statywie w tej samej odległości od modelki jaka to jest odległość. Każde 5mm i le to centymetrów ? Orientuje się ktoś ? Ile musze odejść z 55mm żeby było 50mm , kuma ktoś o co mi chodzi ?
    Mówiąć inaczej mam 35mm i 55mm i te 20mm no to spora różnica w odejściu. Ciekawi mnie każde 5mm ile to jest.

  2. #2

    Domyślnie

    Prawie tyle co nic. Realnie to są centymetry różnicy w wielkości kadru. A poza tym nie ma 100% pewności, że 55 ma równiutko 55mm a 50 to 50mm.

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście. Większość klasycznych "pięćdziesiątek" z lat 70, 80, 90 (i wcześniejszych) ma faktyczną ogniskową ok. 52 mm. Przyjmuje się, że odchyłka ogniskowej faktycznej od nominalnej może wynosić ok. 5%.
    Radziecki Industar 61 (standardowy dla FEDów, ale dostępny też do Zenitów) ze światłem 2,8 bywał wypuszczany z oznaczeniem 55 mm, 52 mm, 50 mm.
    Czasem obiektywy były oznaczane ogniskowymi 50 i 55 mm tylko po to, żeby je odróżnić od siebie.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •