Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Program do katalogowania

    Szukam programu, w którym mógłbym zrobić sobie archiwum zdjęć, ale skanowych. Do podstawowych rzeczy view-nx jest dla mnie wystarczający. Natomiast w przypadku skanów zależy mnie na tym, żeby poza opisem typu data miejsce chciałbym żeby dało się np. oznaczyć coś w stylu jak na FB kwadratem twarz i przypisać do tego osobę.
    Bo niezbyt widzę, wrzucać opis osób w jakieś pole komentarzy.

    Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fludi Zobacz posta
    Szukam programu, w którym mógłbym zrobić sobie archiwum zdjęć, ale skanowych. Do podstawowych rzeczy view-nx jest dla mnie wystarczający. Natomiast w przypadku skanów zależy mnie na tym, żeby poza opisem typu data miejsce chciałbym żeby dało się np. oznaczyć coś w stylu jak na FB kwadratem twarz i przypisać do tego osobę.
    Bo niezbyt widzę, wrzucać opis osób w jakieś pole komentarzy.
    Z opcją oznaczania twarzy na pewno jest digikam. Jak to działa pod Windows nie wiem.
    https://www.digikam.org/download/

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź wypróbuję sobie go na pewno.
    Ewentualnie jeszcze jakaś alternatywa? W sumie może jest jakaś inna lepsza metoda, niż jak to opisałem sposób jak z FB..?
    Na pewno zależy mnie na tym, że mam możliwość pełnego opisu zdjęcia co, gdzie, kiedy jak i kto jest na nim. A nie chcę tego robić na zasadzie od lewej stoją, a potem siedzą, itp... Taką formę trochę bardziej interaktywną bym wolał.
    Szczególnie, że chodzi mnie o zdjęcia, które były wykonane dobre 60-100 lat temu, a w rodzinie zaczyna już brakować ludzi, którzy pamiętają wszystko i wszytskich dokładnie.

    Ten programik "dodatkowe informacje" o pliku zapisuje bezpośrednio w nim, jakiejś osobnej bazie danych jak LR czy jak View-NX w dodatkowym pliku zapisanym obok z metadanymi?
    Ostatnio edytowane przez Fludi ; 06-03-2019 o 12:23
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fludi Zobacz posta
    Dzięki za podpowiedź wypróbuję sobie go na pewno.
    Ewentualnie jeszcze jakaś alternatywa? W sumie może jest jakaś inna lepsza metoda, niż jak to opisałem sposób jak z FB..?
    Ja tylko tego używam więc nie wie. Opcji zaznaczania twarzy to tylko próbowałem.
    Na pewno zależy mnie na tym, że mam możliwość pełnego opisu zdjęcia co, gdzie, kiedy jak i kto jest na nim. A nie chcę tego robić na zasadzie od lewej stoją, a potem siedzą, itp... Taką formę trochę bardziej interaktywną bym wolał.
    No to tutaj zaznaczasz prostokątem twarz i możesz przypisać znacznik już istniejący lub utworzyć nowy (możesz tworzyć hierarchie znaczników).
    Szczególnie, że chodzi mnie o zdjęcia, które były wykonane dobre 60-100 lat temu, a w rodzinie zaczyna już brakować ludzi, którzy pamiętają wszystko i wszytskich dokładnie.

    Ten programik "dodatkowe informacje" o pliku zapisuje bezpośrednio w nim, jakiejś osobnej bazie danych jak LR czy jak View-NX w dodatkowym pliku zapisanym obok z metadanymi?
    Zapisuje do bazy. Do wyboru SQLite, albo MySQL/MariaDB (może podłączyć się do uruchomionego serwera albo uruchamiać swoją instancję w swoim katalogu). Możesz w ustawieniach też zaznaczyć, żeby część informacji trzymał dodatkowo w obrazie i/lub w dodatkowym pliku danego obrazu.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 772

    Domyślnie

    Tylko jak to ma być dla ludzi (np dzielenie się zdjęciami z rodziną) to oni musza mieć możliwość zobaczenia tych oznaczeń na swoich urządzeniach. No i tu zaczynają się schody.
    Mozna pomyślec o wpisywaniu w IPTC, ale to tez nie jest jakieś doskonałe wyjście, delikatnie mówiąc.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Tylko jak to ma być dla ludzi (np dzielenie się zdjęciami z rodziną) to oni musza mieć możliwość zobaczenia tych oznaczeń na swoich urządzeniach. No i tu zaczynają się schody.
    Mozna pomyślec o wpisywaniu w IPTC, ale to tez nie jest jakieś doskonałe wyjście, delikatnie mówiąc.
    Jeżeli chodzi o Digikam to ma możliwość zapisywania(synchronizacji) znacznika twarzy i jego pozycji do metadanych.

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 772

    Domyślnie

    Tak, rozumiem. Wysyłasz zdjęcie w mailu, do ciotki, ona patrzy na zdjęcie i ...
    Co czyta metadane Digikamu? Tylko Digikam? Jakieś przeglądarki? Pytam, nie wiem.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Tak, rozumiem. Wysyłasz zdjęcie w mailu, do ciotki, ona patrzy na zdjęcie i ...
    Co czyta metadane Digikamu? Tylko Digikam? Jakieś przeglądarki? Pytam, nie wiem.
    Nie wiem. Zapisywane są do tagów XMP:
    <XMP-mwg-rs:RegionName>Krystyna</XMP-mwg-rs:RegionName>
    <XMP-mwg-rs:RegionType>Face</XMP-mwg-rs:RegionType>
    <XMP-mwg-rs:RegionAreaX>0.559245</XMP-mwg-rs:RegionAreaX>
    <XMP-mwg-rs:RegionAreaY>0.201904</XMP-mwg-rs:RegionAreaY>
    <XMP-mwg-rs:RegionAreaW>0.196615</XMP-mwg-rs:RegionAreaW>
    <XMP-mwg-rs:RegionAreaH>0.141113</XMP-mwg-rs:RegionAreaH>
    <XMP-mwg-rs:RegionAreaUnit>normalized</XMP-mwg-rs:RegionAreaUnit>
    <XMP-MP:RegionRectangle>0.460938, 0.131348, 0.196615, 0.141113</XMP-MP:RegionRectangle>
    <XMP-MP:RegionPersonDisplayName>Krystyna</XMP-MP:RegionPersonDisplayName>
    Ale jaki program jescze potrafi z nich korzystać to nie wiem.
    Zawsze można stworzyć galerię www, która będzie to wyświetlała.

  9. #9

    Domyślnie

    Na funkcji dzielenia mnie nie zależy. To by było już za dużo. Drzewo genealogiczne też mam tylko lokalnie na swoim kompie. Nie można wszystkim dogadzać

    Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

Podobne wątki

  1. Pomocy - poległ mój system katalogowania !!!
    By Miecho77 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 28-07-2013, 11:04
  2. LightRoom - do katalogowania DVD?
    By wyzwolenia in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-07-2011, 18:14
  3. program do katalogowania
    By zientas in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-02-2010, 15:25
  4. jaki program do katalogowania i przegladania? nef i jpg
    By hunter77 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-05-2009, 23:22
  5. program do katalogowania zdjęć
    By kryzys78 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-06-2006, 01:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •