Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 41
  1. #21

    Domyślnie

    Dzięki za info o eye one. Już niemal gnałem go kupić, ale teraz jeszcze trochę pomyślę i pooglądam mój monitor.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Laku Zobacz posta
    Co do karty graficznej to jakiś konkretny model polecacie? Ponoć Matroxy są ok. Ja mam Nvidia Geforce FX 5200 to chyba nie jest karta najwyższych lotów. W każdym bądź razie napewno nie ma podłączenia DVI
    Cóż, kilka uwag z mojego skromnego doświadczenia...
    Teoria o kartach Matroxa jest bardzo fajną teorią i na dziś już tylko teorią. Matrox robi bardzo przyzwoicie wykonane karty, ale w dobie "cyfrowego" połączenia karty graficznej z monitorem problemy przesunęły się w zupełnie inne miejsce i nie ma sensu pompować sporą kasą tej zacnej firmy za w sumie mało wydajne urządzenia. Więc doradzałbym zakup jakiejś popularnej, aczkolwiek przyzwoicie wykonanej karty - co to będzie to musisz sam rozejrzeć się po rynku. Czy to będzie Ati czy Nvidia to raczej większego znaczenia mieć nie będzie (któraś wersja sterowników ATI miała podobno problemy z komunikacją DDC/CI, ale to już chyba historia).
    Przejście na DVI na pewno odbije się korzystnie na jakości obrazu i łatwości kalibracji - w zasadzie kalibracja odbywa się bez udziału operatora (po podaniu odpowiednich danych docelowych). Problemem może być sam Spectraview Profiler, który z tego co pamiętam nie był sympatycznym programem, a w porównaniu ze swoim zamorskim zamiennikiem (Spectraview II) wyglądał i sprawował się jak ubogi jego krewny. Ale tak to już jest na Starym Kontynencie, że zawsze płacimy więcej, a dostajemy gorszy sprzęt i jesteśmy gorzej obsługiwani.
    Napisz jeszcze jak masz ustwiony CMS w PS (bo w nim rozumiem oglądasz zdjęcia) bo coś mi się zdaje, że tam jakiś pasztet jest.
    W kwestii zgodności powiększenia z labu i obrazu z monitora musisz zdawać sobię sprawę z pewnych różnic i ograniczeń - pokrótce to nie wszystko co widzisz na monitorze da się pokazać w labie, ale to złożona historia.
    Gdybyś miał jakieś pytania wal śmiało na PW.
    Pozdrawiam
    D40

  3. #23
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2005
    Miasto
    Góra/Wrocław
    Posty
    160

    Domyślnie

    Dzieki wielkie!

    Rozwiałeś moje wątpliwości co do karty bo sie zastanawiałem czy ma sens ją zmieniać na coś z DVI czy nie.

    Odezwę się na PW w weekend jak przewiozę sprzęt z Wrocławia do domu i posprawdzam wszystko w PS i w ogole. Dzisiaj i jutro nie mam juz czasu bo sie wyprowadzam ze stancji właśnie
    +RIP+ Nikkor stopiątka tu spoczywa... wypadł z torby... tak bywa +RIP+

  4. #24

    Domyślnie

    Czegoś tu nie rozumiem, przecież każdy monitor, a tym bardziej dobry posiada dodany do niego profil kolorów, który to uważany jest przez producenta za najlepszy dla danego modelu i pewnie można stosować wszelkie inne, tylko jaki to ma sens poprawianie producenta. Inną sprawą jest sprzętowa kalibracja i tu widzę spore możliwości, ale wspomnianego profilu bym nie ruszał.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    Czegoś tu nie rozumiem
    Hmm, na to wygląda.
    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    przecież każdy monitor, a tym bardziej dobry posiada dodany do niego profil kolorów
    Ale ten monitor jest dobry do czego? Jeśli jest dobry do grania albo do biura to kogo obchodzi profil...
    Monitory przeznaczone do profesjonalnej kontroli koloru tudzież prac foto/graficznych są zawsze sprzętami, które wymagają systematycznej kalibracji jak i profilowania. A dlaczego? Bo parametry takiego sprzętu zmieniają się w czasie, są zależne od wielu czynników (nawet od pogody). W profesjonalnych monitorach CRT np. ustawiało się w menu na której półkuli jest sprzęt instalowany. Technologia szeroko określana jako LCD też posiada wiele parametrów, których wartości zależne są od masy czynników i wymagają kontroli.
    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    który to uważany jest przez producenta za najlepszy dla danego modelu i pewnie można stosować wszelkie inne, tylko jaki to ma sens poprawianie producenta.
    A skąd posiadasz takie informacje, że producent uważa dołączony profil za najlepszy? To chyba jakaś twoja nadinterpretacja. Dołączony profil to zwykle totalny syf w którym nic sensowanego nie ma i jest średnią wypadkową z rocznej produkcji zakładu w jakiejś dziwnej prowincji Chin.
    Pozdrawiam
    D40

  6. #26

    Domyślnie

    Szanowny @pX śmiem twierdzić, że ile byś się nie pocił nad kalibracją Twojego pięknego i drogiego monitora, to będziesz wiecznie niezadowolony z wyników, bo Twoje wywody przypominają wywody "techno-onanisty", wiecznie szukającego dziury, tak, gdzie jej zwyczajnie nie ma. A poza tym, to skoro wszystkie Twoje zabiegi i tak nie przynoszą spodziewanych efektów, to po jaką cholerę sobie tym głowę zawracać? Ja swój sprzęt kalibruję sam, stosownie do potrzeb i nie stosuję do tego jakichś niestworzonych i drogich metod, i jak dotąd jestem z wyników mojej pracy zadowolony i nie widzę powodów, aby sprowadzać jakieś kalibratory z USA i wydawać dużej części swoich zasobów na niepotrzebny sprzęt. To tyle i jeśli rzeczywiście tego typu rozterki spędzają sen z powiek pewnej grupie userów tego szacownego FORUM, to dobrze by było stworzyć dla nich odrębny dział i niech tam sobie wymieniają uwagi na temat profilów i kalibratorów, bo przeciętnemu fotoamatorowi, czy nawet zawodowcowi psu na budę takie wywody.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  7. #27

    Domyślnie

    Użytkownikom tego forum różne rozterki spędzają sen z powiek.
    Jeśli czegoś nie rozumiesz to daruj sobie głupawe wtrącenia i nie czytaj - jesteś zadowolony z efektów swojej pracy i nie czujesz potrzeby zmian - zostaw temat w spokoju.
    Pozdrawiam
    D40

  8. #28

    Domyślnie

    Proszę bez nerwów i obrażania innych forumowiczów. pX posługując się ogólnikami opisał powszechnie panujący i faktyczny stan rzeczy - słowem nie wspominał o posiadanych przez siebie cudownych monitorach wyświetlających w jedyny słuszny sposób.

    Skoro jak piszesz kalibrujesz swoje monitory, to tym samym zmieniasz profil dostarczony przez producenta - nie rozumiem zatem, dlaczego tak cię to zdziwiło.

    Rozmowa zeszła trochę na rozwiązania hajendowe - i cóż z tego? Skoro takie narzędzia istnieją, to widać ktoś ma potrzebę by z nich korzystać. Na podobnej zasadzie można by zakazać na forum rozmów nt. superteleobiektywów, bo przeciętnemu fotoamatorowi, czy nawet zawodowcowi psu na budę wywody o 600/4.

    Prawda jest taka, że dobry, profesjonalny sprzęt nie jest koniecznością - jest ułatwieniem.

  9. #29

    Domyślnie

    Re: @pX Przeczytaj cały wątek od początku i odpowiedz mi na pytanie, które zadałem już @Czornyj-owi: Jaki sens widzisz w zadawaniu sobie trudu nad żmudną kalibracją sprzętu, skoro odbitki i tak nie opowiadają temu co widzisz na ekranie monitora nawet wówczas kiedy masz profil labu w którym robisz odbitki? Pytanie uważam za fundamentalne, jeśli chodzi o ten konkretny temat.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  10. #30

    Domyślnie

    pX napisał:
    Cytat Zamieszczone przez pX Zobacz posta
    W kwestii zgodności powiększenia z labu i obrazu z monitora musisz zdawać sobię sprawę z pewnych różnic i ograniczeń - pokrótce to nie wszystko co widzisz na monitorze da się pokazać w labie, ale to złożona historia.
    Gdybyś miał jakieś pytania wal śmiało na PW.
    Sprawa jest chyba oczywista. Jeżeli masz dobrze skalibrowany monitor i przekonwertujesz do przestrzeni labu, oraz nie masz nakrzaczone w usrtawieniach programów to i owszem - uzyskujesz wtedy stosunkowo przybliżony obraz tego, co wyjdzie na odbitkach. Tylko Laku wyraźnie napisał, że nie używa profili labu, bo jego lab ma fantazję ich nie udostępniać. Zapewne zaś zdajesz sobie sprawę o ile szerszy jest choćby gamut sRGB od gamutu labu, będącego urządzeniem CMY...

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •