Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    135 z limiterem daje radę. Jeżeli myślisz też o przyrodzie, to zamiast 105 Nikkora lepiej wybrać Sigmę i 200-500VR.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	500_1472.jpg
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	542,9 KB
ID:	21692

  2. #12

    Domyślnie

    Obiektyw 200 f2.0 jest używany do przyrody szczególnie przez PRO. Tylko nie jest wykorzystywany jako podstawowy. (Z wiadomych powodów- zasięg).
    Ja osobiście użył bym tej bestii w ciemnym lesie na rykowisku.
    Wildlife Photography
    Nikon/Nikkor
    https://tompit.flog.pl/

  3. #13
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz Breś Zobacz posta
    200 F2 ...Słaby vr w porównaniu do aktualnych szkieł,
    105 1,4 nikkor dużo lepszy optycznie, dużo lżej, mega fajne szkiełko.
    ..

    Za cenę jednego 200 F2 masz 105 nikkora i coś do przyrody. Osobiście wybrałbym właśnie tak.
    Fakt, VR tego z wersji I nie zwala z nóg. W wersji II poprawiono właśnie VR. Tylko ... focąc ludzi i tak nie można mieć długich czasów, najczęściej mam VR wyłączony, bo szybko przekadrowując VR nie "uspokaja się" i z VR mam więcej zdjęć poruszonych niż bez VR
    Co do 105/1.4 - NIC nie jest dużo lepsze optycznie od N 200/2, bo to prawie ideał.
    Fakt, że za cenę 200/2 można kupić 135Arta i do przyrody np N200-500/5.6

    Cytat Zamieszczone przez aniazl Zobacz posta
    Czy warto wziasc pod uwage 135 f2 dc ? Czy pozostac przy wyborze sigma 135 lub nikkor 105 jako obiektyw portretowy ?
    Tu wchodzimy w subiektywne kwestie oceny tego jaki obrazek daje szkło. Bezdyskusyjnie 135DC jest mniej ostry niż te pozostałe szkła, ale to dlatego, że porównujemy go tu do rekordzistów w MTF. Bo generalnie na to szkło nie narzekam, dla mnie jest wystarczająco ostre. A daje bardzo fajną plastykę. Tego nie dadzą dzisiejsze szkiełka.

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Jeśli nie posiadasz dodatkowego gripa do D750, to faktycznie będzie słabo z wyważeniem, bo 200/2 jest ciężki i zestaw będzie lecieł "na łeb". Wszystko między 105 a 200 raczej mało przydatne do fotografowania przyrody, jeśli masz na myśli dzikie zwierzęta. Do tego celu specjaliści używają obiektywów o znacznie dłuższej ogniskowej, czasami nawet 500 mm jest za krótkie. Radzę skoncentrować się na obiektywie typowo portretowym.
    Ja używam z gripem (D800), do D750 też są gripy. Nie jest źle.
    Fakt, 200 do przyrody to krótko, z TC 1.4 nadal krótko, z TC 2x nie próbowałem, ale 400 mm też szału nie robi.

    Cytat Zamieszczone przez esperal Zobacz posta
    .. Jeśli te portrety z ręki to daruj sobie 200 bo nie utrzymasz. Z D750 wyważenie zestawu kiepskie, z jednocyfrówką fantastycznie. AF w 200 to kiler i tu raczej nie ma czego porównywać do 105.
    D750 z gripem to prawie jak jednocyfrówka.
    Co wy z tym nie utrzymasz? Utrzyma. Ja narzekam na wagę przy innych lżejszych szkłach, ale wtedy bardziej chodzi mi o sytuacje z noszeniem torby w której sie ma sporo szkieł. Natomiast na sesji sprzęt się co chwilę odkłada na bok i da się robić 200/2 z ręki.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Co do 105/1.4 - NIC nie jest dużo lepsze optycznie od N 200/2, bo to prawie ideał.
    W sumie dużo przy 105 nikkorze to przesada, masz rację.
    105 na 1,4 ma minimalnie lepszy środek i dużo lepsze rogi od 200 na F2.

    Natomiast w przypadku 135 dużo lepsze to za mało powiedziane. Obydwa powyższe szkła nie mają przysłony aby dorównać 135 art, to szkło ma obecnie najlepszą optykę dla 35 mm nikona.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    D750 z gripem to prawie jak jednocyfrówka
    Widziałem, tu gdzieś na forum wątek z najlepszymi cytatami

    Napiszę tak autorko wątku. 200/2 jest szkłem wybitnym, ale jego rozmiar i waga powoduje, że często leży w szafie. Taki zestaw waży około 4 kilo i trzymanie tego w poziomie może słabszego faceta/kobietę męczyć. Masz więc dwie możliwości. Zostać właścicielką kultowego szkła leżącego w szafie lub, kupić szkło lżejsze, które będziesz miała ochotę używać a tym samym rozwijać się fotograficznie.
    Chciałem pokazać moje zdjęcia z 200, ale widzę że wiele już wcięło. Ostał się tylko jakiś sport, zdjęcie 54 do 57
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...-benzyny/page6
    Tu jest wątek ze zdjęciami przykładowymi ze 105. Nie wiem czy widziałaś.
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...owe?highlight=

  6. #16
    Gaduła Awatar timi
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Golub-Dobrzyń
    Posty
    1 597
    Wpisów
    3

    Domyślnie

    To jest kwestia wprawy. 200 swoje waży niestety ale rekompensuje nam to swietnym obrazkiem i szybkim pewnym af. Porownywalny obiektyw to 180 . Jak cofniesz wątki to sa moje zdjęcia z tych dwóch. 135 da Ci bardzo podobny obrazek ale w ciemnych warunkach przy małej ilosci swiatla demonem szybkosci niestety nie jest. Jak chcesz orginalne fotki z 200 to pisz podrzuce Ci . Najlepiej jak bys gdzies wokolicy podjechala do kogos kto ma takie szklo i spróbowala nim porobic zdjęcia. Mozliwe ze faktycznie waga obiektywu bedzie dla Ciebie problemem.
    Ostatnio edytowane przez timi ; 26-02-2019 o 10:23

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez esperal Zobacz posta
    Widziałem, tu gdzieś na forum wątek z najlepszymi cytatami
    Chodziło mi oczywiście o wagę, bo rozpatrywaliśmy to w kwestii wyważenia a nie AF, fps itp.

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz Breś Zobacz posta
    Natomiast w przypadku 135 dużo lepsze to za mało powiedziane. .... to szkło ma obecnie najlepszą optykę dla 35 mm nikona.
    Darek, masz zboczenie w kwestii ostrości , Ty piszesz, że dużo to za mało powiedziane, a dla mnie to dzielenie piksela na czworo. Dla mnie N 200/2 105/1.4 czy ARTy 85, 135, 40 mm to jeden pies. Widzimy to samo, określamy to diametralnie inaczej. Chyba się zgodzimy jedynie z określeniem, że każdy z tych obiektywów jest bardzo dobry (wybitny).
    Mieć takie dylematy z wyborem między nimi to trudna sprawa.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Darek, masz zboczenie w kwestii ostrości , Ty piszesz, że dużo to za mało powiedziane, a dla mnie to dzielenie piksela na czworo. Dla mnie N 200/2 105/1.4 czy ARTy 85, 135, 40 mm to jeden pies. Widzimy to samo, określamy to diametralnie inaczej. Chyba się zgodzimy jedynie z określeniem, że każdy z tych obiektywów jest bardzo dobry (wybitny).
    Mieć takie dylematy z wyborem między nimi to trudna sprawa.
    Pełna zgoda, hehhe, zboczenie ostrości, lol, dodajmy bokehu jeszcze i będzie ok.

    Z tym wyborem też zgoda, ja bym nie mógł wybierać między 105 a 135, zwyczajnie nie da rady.

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz Breś Zobacz posta
    Pełna zgoda, hehhe, zboczenie ostrości, lol, dodajmy bokehu jeszcze i będzie ok.
    nie napisałem tego wcześniej, ale właśnie w bokehu i malunku sprawa.
    Każda dziedzina fotografii ma swoje reguły, zasady, preferuje się użwanie w niej jakiegoś określonego sprzętu. Portret na pewno do takich dziedzin z pewnymi regułami nalezy. Matryca jak największa (FF albo i MF), ogniskowe "portretowe" - jak widać dorobiła się ta dziedzina określeń na te kilka ogniskowych jako swoje. Ale portretówka to nie tylko ogniskowa, ale i sposób malowania, przenoszenia (albo i nie) mikrokontrastu itd. Ze wszystkich dziedzin foto w niej to właśnie ostrość nie jest czymś co jest wymieniane jako sprawa superważna. W makro, przyrodniczej, w krajobrazie - ostrość, ostrość, ostrość. W portrecie - nie. Portretówki często malowały miekko. Ba, zmiękczano jeszcze to co dawały takie obiektywy - filtry Duto itp, blaszki z dziurkami wkładane w szufladki specjalistycznych obiektywów (to bardziej w MF). Nikkory - defiocus. Specjalnie nieprawidłowo (tzn prowadząca do pogorszenia ostrości) korygowana aberracja sferyczna. Skrajne przypadki - weźmy sobie takiego Trioplana. Przecież nikt się tam nie spodziewa idealnie wykorygowanego toru optycznego. Ostrość na matrycy 45 Mpx ... nie występuje
    Biorąc to pod uwagę (a ja zawsze jak chodzi o portret mam to z tyłu głowy) to ostrość nie jes tym co by mi spędzało sen z powiek i decydowało o tym czy wybrać Arta czy Nikkora. Decyzja jest ciężka i dotyczy wyboru ogniskowej, bo to się wiąże z perspektywą i odejściem od modela, no i z finansami, bo 200/2 za darmo w Biedronce nie dają
    Dylemat jest przeogromny i ja sam na swoje potrzeby nie potrafiłem go rozwiązać. I dlatego mam Nikkora ostrego o długiej ogniskowej - 200mm, mam Nikkora fajnie malującego - 135DC i mam Arta ostrego - 85 mm. 105 tez mam, ale macro. Kiedyś Nikkor 105/1,4, a może .. Nikon Z i to coś co Nikon zaproponuje do niego.

    Aha - to co o malowaniu mówiłem można olać, jeśli się uprawia niby portret (sorry) czyli beauty/glamour i wtedy można (powinno się) kupować ostre szkła. Tylko że wszystkie szkła o jakich dyskutowano wyżej należą do tej kategorii ostrych.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 26-02-2019 o 21:14
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Nikon D5300, Nikon D5500, Nikon D7100 czy Nikon D7200
    By fotosik111 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 23-10-2016, 13:47
  2. Nikon F80 a Nikon F80D. Czym różni się upgrade model od pierwotnej wersji?
    By bartekyoziom in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-08-2007, 00:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •