Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Sprzęt do fotogrametrii - co na początek?

    Witam,

    Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o fotografię, ale zamierzam w końcu zainwestować w lustrzankę, by jako grafik móc tworzyć własne tekstury do wizualizacji jak również wykonywać fotoskaning obiektów. To jest główny, zawodowy cel zakupu lustrzanki, ale wiadomo - być może złapię bakcyla i wsiąknę w fotografię i będę tym sprzętem pstrykał fotki krajobrazów/architektury.

    Zatem uściślając, potrzebuję sprzętu, który sprawdzi się w:
    1. Tworzeniu tekstur
    2. Tworzeniu modeli 3D ze zdjęć
    3. Fotografia natury/architektury

    Kompletnie nie interesuje mnie fotografia ślubna, portrety i tym podobne rzeczy. Zazwyczaj aparatu będę używał w dość dobrych warunkach oświetleniowych (za wyjątkiem hobbystycznie robionych fotek oświetlonego miasta)

    Zależy mi na ostrym jak brzytwa obrazie, z dużą ilością detali. Słyszałem, że w tym aspekcie najlepiej radzą sobie stałki. Jeśli tak, to chyba najlepiej byłoby kupić 2 obiektywy - jeden stałka, drugi zmienny. Podobno do tekstur najlepiej sprawdza się 50mm.

    Budżet - max 10 000 zł (body + obiektyw/obiektywy)

    Póki co mój wzrok początkującego skierowany jest ku D7500, a za kilka lat zmieniłbym na FF gdyby się okazało, że jakość będzie zauważalna. Słyszałem, że obiektywy kupuje się na całe życie, jeśli tak, to w przypadku zdecydowania się na cropa potrzebowałbym takich, które będą pasować później do FF.

    Co byście mi polecili? Faktycznie lepiej na początek kupić cropa i ew później przesiąść się na pełną klatkę? Czy w moim przypadku nie będzie wielkiej różnicy?

  2. #2

    Domyślnie

    Od kogo słyszałeś, że obiektywy kupuje się na całe życie? Czy TV lub samochód też kupujesz na całe życie? Jak jesteś młody to kupujesz sportowe cabrio, potem jak Ci się rodzina powiększa wymieniasz na pakowne kombi a na koniec kupujesz oszczędnego sedana. Zawsze odnośnie aktualnych potrzeb, zasobności portfela i wytyczonych priorytetów. Tak samo jest ze sprzętem foto. Cała przyjemność w posiadaniu lustrzanki to przepinanie, zmiany, zamiany, kupowanie nowych, sprzedawanie nieużywanych obiektywów. Tu nic nie musisz kupować na całe życie. Możesz za to kupować bardziej perspektywicznie, czyli przewidując zmianę DX na FX kupować szkła FX.
    D850 + Irix 11/4 + N24-70/2.8 + N70-200/2.8 FL + N105/1.4E ED + S35/1.4 + S50/1.4 + S135/1.8 + T17-35/2.8-4 + T85/1.8 VC + SB910 + Navigator X + trochę umiejętności i dużo planów

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, zakładając że będę brał DXa to szkła koniecznie pasujące do FXa. Chyba że przy moim budżecie lepiej pójść w D750 z jednym porządnym obiektywem?

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli może być używany sprzęt to szukałbym D810 ze względu że może wielkość matrycy się przyda, do tego coś co podoła takiej rozdzielczości i tu zapominany często w doradzaniu Nikkor micro 60 może się sprawdzić.
    Ewentualnie Sony A7rII i sony 50 macro ?

  5. #5

    Domyślnie

    Duża rozdzielczość w tym przypadku nie jest jakimś wielkim wymogiem z racji tej, że i tak przy skanowaniu czegokolwiek robisz kilkadziesiąt zdjęć, więc mniejszą rozdzielczość aparatu można zrekompensować robiąc zdjęcie z ciut bliższej odległości. W każdym bądź razie celowałbym w nowe body.

  6. #6

    Domyślnie

    Może obiektywy klasy PC-E sprawdzą się w tym przypadku?
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  7. #7

    Domyślnie

    Fachowcy polecają średni format lub jakąś kamerę wielkoformatowa, bo w wielu przypadkach FF to za mało. Nawet analog dobrze spisze się w takich zadaniach, potem skanowanie i obróbka cyfrowa.
    Obiektywy metryczne lub semimetryczne, pozbawione aberacji, krótko mówiąc stałoogniskowe dobrze wyselekcjonowane, najlepsze szkła do tego celu produkuje firma zeiss.
    Z powodzeniem możesz zastosować np: Mamyiya 645AFD, Hasseblad 555ELD, Rollei 6008AF a do nich przystawki cyfrowe. W końcu i tak będziesz robił zdjęcia z ciężkiego statywy. Nawet analog a potem skan, da radę.
    Najtańszym cyfrowym korpusem spełniającym oczekiwane kryteria jest chyba Pentax 645Z lub 645D, potem hasseblad ... i tu jesteśmy zdecydowanie poza limitem finansowym
    Jeśli jednak kasa trzyma, to zacznij od wyboru szkieł semimetrycznych o skorelowanych aberacjach i dopiero do nich dobierz korpus z matryca co najmniej FF. Jeśli chodzi o piksele to w tym przypadku dobrze jest ich mieć więcej niż mniej. Charakterystykę matrycy można pominąć, i tak będziesz korzystał z najniższego ISO.

    Czy masz autograf cyfrowy ? Bo przecież czymś musisz obrobić obrazek, a nie wyobrażam sobie byś w domu trzymał autograf analogowy. Z resztą w kraju jest mniej fachowców umiejących się nim posługiwać niż ... , na pewno nie jesteś jednym z nich.

    Rozwiązanie budżetowe: lustrzanka lub bezlusterkowiec pełnoklatkowy z matrycą dobrze powyżej 24 MP, ciężki statyw z głowicą pozwalająca na wypoziomowanie aparatu, obiektyw stałoogniskowy z manualnym ustawianiem ostrości o ogniskowych od 24mm do 60 mm (wydaje mi się że to wystarczający zakres), w niektórych zastosowaniach warto mieć szkło typu tilt-shift.

    Wyjdę trochę poza klasykę gatunku i zaproponuję coś jeszcze nie zweryfikowanego w praktyce, a w związku z limitem finansów wartego spróbowania, gdybyś chciał robić fotogrametrie do celów kartograficznych to nawet bym o tym nie wspomniał. Słyszałem, że są robione testy wykorzystania do celów fotogrametrycznych najnowszych aparatów z funkcją przesuwania matrycy i łączenia obrazów w jeden o większej liczbie pikseli, ale nie znam konkretów. Panasonic Lumix G-9 ma funkcję High Resolution (możliwe że również któryś z modeli Olympusa) która z obrazka 20 MP robi 80 MP.
    Wydaje mi się, że rozwiązanie jakie zaproponował Panasonic i Olympus z dobrym stałoogniskowym szkłem manualnym może zdać egzamin w zastosowaniach jakie zaproponowałeś. Może koledzy co wiedzą więcej o systemie m4/3, dobiorą szkła najlepiej spełniające wyszczególnione warunki. No i oczywiście, prosiłbym kogoś kto posiada przedmiotowe bezlusterkowce o opinię czy aby przypadkiem nie pomyliłem się w ocenie działania tej funkcji. Bo jeśli tak, to powyższy akapit jest do skasowania.

    P.S. U Pentax'a jest funkcja Pixel Shift Resolution, podobna technika w którymś aparacie Sony, jednak jej działanie jest inne niż u panasonic'a i olympus'a, zdecydowanie nie polecam !!!

  8. #8

    Domyślnie

    Nowoczesne skanery takie jak FARO lub Leica wykonują skaning wraz z teksturą. Może nie taniej ale na pewno prościej. Nawet już nowy ręczny ZEB ma wbudowaną kamerę. Bawiłem się tworzeniem modeli 3D ze zdjęć w oprogramowaniu Bentleya Context Capture i nie jest to proste.
    Ostatnio edytowane przez DaroD300S ; 25-02-2019 o 11:26

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez merkator Zobacz posta
    Wyjdę trochę poza klasykę gatunku i zaproponuję coś jeszcze nie zweryfikowanego w praktyce, a w związku z limitem finansów wartego spróbowania, gdybyś chciał robić fotogrametrie do celów kartograficznych to nawet bym o tym nie wspomniał. Słyszałem, że są robione testy wykorzystania do celów fotogrametrycznych najnowszych aparatów z funkcją przesuwania matrycy i łączenia obrazów w jeden o większej liczbie pikseli, ale nie znam konkretów. Panasonic Lumix G-9 ma funkcję High Resolution (możliwe że również któryś z modeli Olympusa) która z obrazka 20 MP robi 80 MP.
    Wydaje mi się, że rozwiązanie jakie zaproponował Panasonic i Olympus z dobrym stałoogniskowym szkłem manualnym może zdać egzamin w zastosowaniach jakie zaproponowałeś. Może koledzy co wiedzą więcej o systemie m4/3, dobiorą szkła najlepiej spełniające wyszczególnione warunki. No i oczywiście, prosiłbym kogoś kto posiada przedmiotowe bezlusterkowce o opinię czy aby przypadkiem nie pomyliłem się w ocenie działania tej funkcji. Bo jeśli tak, to powyższy akapit jest do skasowania.
    Nie pomyliłeś.

    Nie tylko m4/3 ale i FF w wykonaniu panasa s1r, gdzie można uzyskać rozdzielczości 187 mln pikseli

    Z m4/3 skromniej, bo "tylko" 80 mpix (g9) czy 40 mpix w budzetowym e-m5 mkII

Podobne wątki

  1. Jaki sprzet na poczatek?
    By BorysR in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-08-2010, 14:25
  2. [ Krajobraz ] Początek i ...
    By darek_d in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-07-2010, 13:08
  3. [ Portret ] stary sprzet - nowy sprzet
    By mbujak in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-02-2009, 18:11
  4. Jaki sprzet wybrac na poczatek?
    By nileppez in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 14-07-2008, 22:54

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •