Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Ultramobilny laptop i komputer stacjonarny do fotografii w jednym

    Dzień dobry,

    poszukuję komputera, którego głównym przeznaczeniem będzie obróbka zdjęć w LightRoomie i PhotoShopie (raczej bez bardzo wymagającego retuszu na dziesiątkach warstw w PS), oprócz tego jedynie zadania biurowe, internet, filmy. Komputer ten musi spełniać wymagania, które wydają się ze sobą mocno sprzeczne, a przynajmniej trudne do pogodzenia, ale mam nadzieję, że mimo to, uda się znaleźć model odpowiadający moim potrzebom. A mianowicie jako laptop musi być on ultramobilny, łatwy do przenoszenia, mieszczący się do torby fotograficznej i możliwie lekki, a jednocześnie po podłączeniu do stacji dokującej spełniać się jako stacja robocza w domu, więc mocne podzespoły będą niezbędne.

    Konkretniejsze wymagania:
    -rozmiar - 12-14 cali, najlepiej do 13-13". Na pewno w grę nie wchodzą żadne 15-tki i więcej. Jeśli chodzi o wagę to im mniej tym lepiej - 1-1,5 kg, na pewno nie więcej do noszenia z aparatem i obiektywami na ramieniu.
    -typ - najbardziej odpowiadałoby mi coś w stylu Microsoft Surface Pro - odpinana klawiatura, tryb tabletu, czyli 2w1. Nieco gorsza opcja to ultrabook z obracanym ekranem, który również zapewnia tryb tabletu. Najgorsza dla mnie opcja to standardowy ultrabook bez obracanego tabletu, gdzie laptopa trzeba użytkować "standardowo" z rozłożoną klawiaturą pod ekranem.
    -ekran - tutaj mam największe niewiadome, bo o ile procesory czy pamięci RAM między modelami łatwo ze sobą porównać, o tyle na temat matryc nie ma tyle informacji, a podawane jest jedynie błyszczący/matowy i rozdzielczość, co jak wiadomo niewiele mówi fotografom, potrzebującym dobrego odwzorowania kolorów, liniowości itp. Zdaję sobie sprawę, że ekrany w laptopach to nie monitory graficzne, w domu laptop będzie podłączony pod NEC'a 27" UHD, natomiast mimo tego matryca musi być możliwie do najlepsza. Po pierwsze do pokazywania zdjęć klientom np. prezentacji portfolio lub wglądu na żywo podczas sesji, po drugie do bardzo podstawowej obróbki. Oczywiście konkretniejszy retusz będzie robiony w domu na monitorze, a nie na 13-calowym ekranie, natomiast jakaś podstawowa edycja jasności, kontrastu itp. np. zdjęć sportowych, które muszą być wysłane na szybko przed powrotem do domu, będzie wykonywana na laptopie. Bardzo mile widziana byłaby rozdzielczość UHD, jako że na takiej będę pracował w domu, a poza tym na pewno byłby to "efekt wow" przy prezentacji zdjęć klientom, ale obawiam się, że nie uda się zmieścić w cenie, więc możliwie dobra FullHD też ujdzie. Tu znowu ideałem byłby Surface z proporcjami 3:2, a nie 16:10 czy 16:9, ale o to również może być ciężko, bo wybór w tym segmencie jest bardzo niewielki.
    -procesor - im mocniejszy tym lepszy, na tyle, żeby uciągnął LR i PS. Do niczego bardziej obciążającego używany nie będzie, ale do samego LR i PS oczywiście przydałby się jak najmocniejszy procesor, mile widziane 4-rdzeniowe i7 8. generacji.
    -dysk twardy - na pewno SSD, 512 Gb wydaje się optymalne, 256 dość ryzykowne. W domu będzie podłączany zewnętrzny dysk twardy 2TB, ale mimo wszystko obawiam się jedynie 256 GB pamięci wewnętrznej.
    -ram - 16 Gb i tutaj schodzenie niżej będzie raczej samobójstwem.
    -grafika - to element na którym można zaoszczędzić, grane nie będzie, więc sensowna karta zintegrowana powinna być wystarczająca.
    -złącza - wymagane złącze do podłączenia monitora graficznego z możliwością kalibracji, czyli nie jedynie HDMI. Może być opcja "przejściówki" po stacji dokującej.
    -stacja dokująca - niezbędna do stworzenia z laptopa domowej stacji roboczej, będą podłączane 2 monitory, w tym jeden UHD, głośniki, mikrofon, kabel internetowy itp.
    -wygląd - nie bez znaczenia, chciałbym, żeby prezentowało się to możliwie elegancko i profesjonalnie. Na pewno w grę nie wchodzą żadne gamingowe potwory ani tanio wyglądający plastik.
    -czas pracy na baterii - oczywiście im dłużej tym lepiej, poniżej pewnych przyzwoitych granic odpada.

    Jak widać wymagania spore, podejrzewam, że wszystkich nie uda się spełnić i będzie trzeba iść na jakieś kompromisy. Mam nadzieję, że są tutaj fotografowie korzystający z takich maszyn i będą w stanie mi pomóc z wyborem odpowiedniego sprzętu.

    Kwota jaką mam na zakup to:
    -w opcji 1: 5500 PLN (jakby się udało to super, w cenie zarówno laptop jak i stacja dokująca)
    -w opcji 2: 6700-7000 PLN (jeżeli nie uda się taniej to opcja 2 zakłada kupno delikatnie używanego aparatu i obiektywu, wtedy można będzie więcej dołożyć do laptopa).

    Nie jestem przywiązany do konkretnej marki, choć na niektóre patrzę przychylniej (np. Dell ze względu na dobry serwis), ale jestem otwarty na propozycje. Nie wchodzi w grę kupno sprzętu używanego, ale biorę pod uwagę zakup nowego laptopa nie ze sklepu, a np. od kogoś kto kupił i uruchomił 2 razy, albo sprzedaje nietrafiony prezent. Natomiast w tym przypadku konieczna gwarancja, ewentualnie lekko skrócona.

    Moje propozycje:
    -Microsoft Surface Pro 5. gen. i7 16Gb 512 Gb ( https://allegro.pl/oferta/surface-4-...ura-7811614764 ) - najlepsza opcja, dobry ekran 3:2 w UHD, odpinana klawiatura, dobry rysik, mocne podzespoły, ultramobilny, świetny wygląd, długi czas pracy na baterii. Procesor jedynie dwurdzeniowy, ale w testach całość wypadała dobrze. Największy minus to cena, która w tej konfiguracji w zestawie z rysikiem, klawiaturą i stacją dokującą dochodzi do 12-13 tysięcy. Zdarzają się aukcje zbliżone do mojej kwoty, ale bez gwarancji, a przy nierozbieralnym laptopie bałbym się takiego zakupu.
    -DELL XPS 13 9370 i7 8550U 16GB 512GB UHD ( https://allegro.pl/oferta/dell-xps-1...nbd-7821915895 ) - nówka ze sklepu poza budżetem, ale są opcje z Allegro, pogwarancyjne itp., które zmieściłyby się cenowo w opcji nr 2. Laptop poza obracanym ekranem/odpinaną klawiaturą (co znacznie utrudnia pracę z rysikiem na dotykowym ekranie) ma wszystko czego mi potrzeba - ekran UHD z dotykiem, bardzo mocny procesor, świetny wygląd. Pytanie czy kupowanie w tej cenie produktów pogwarancyjnych, a tym samym konieczność wzięcia delikatnie używanego aparatu i obiektywu, nie jest zbyt ryzykowne.
    -ASUS ZenBook UX433FN ( https://www.x-kom.pl/p/465878-notebo...cie-win10.html ) - cenowo ok, mocne podzespoły, fajny wygląd. Brak UHD, a przede wszystkim ekranu dotykowego i trybu tabletu, na czym znacznie traci zarówno mobilność, jak i komfort obróbki w LightRoomie, który bez rysika będzie konieczny przy pomocy myszy. Z drugiej strony nowy laptop, nowy aparat, nowy obiektyw - może warto odpuścić dotykowy ekran?
    -ASUS ZenBook Flip S 13.3 ( https://allegro.pl/oferta/asus-zenbo...w10-7687927180 ) - słabszy, 2-rdzeniowy procesor, ale za to dotykowy i obracany ekran. Niestety nie wiem jak z jakością tego ekranu. I czy taki procesor wystarczyłby do LightRooma i niezbyt zaawansowanego PhotoShopa?
    -Lenovo ThinkPad X1 Tablet i7-8650U ( https://allegro.pl/oferta/lenovo-thi...-fv-7702775004 ) - "podróbka" Surface'a - wygląd znacznie słabszy od pierwowzoru, ale za to z mocniejszym procesorem i znacznie tańszy. Nie wiem jak z jakością ekranu - jeżeli jest ok to jest to poważna propozycja do rozważenia.
    -ASUS VivoBook Flip 14 TP412UA ( https://www.x-kom.pl/p/456880-notebo...l#Specyfikacja ) - zdecydowanie najtańsza i najsłabsza pod względem podzespołów opcja - procesor i5, 12 zamiast 16Gb i dysk twardy 256 zamiast 512. Nie wiem jaki ma ekran. Może do moich założeń i jedynie do LR i PS nie potrzeba aż tak mocnego zestawu jak wymienione wyżej i w zupełności wystarczy takie coś jak ten Asus, a dzięki temu zostanie jeszcze 1,5-2 tysiące np. na dodatkowy obiektyw czy sprzęt fotograficzny.

    Będę wdzięczny za wszelką pomoc, propozycje, własne doświadczenia z wyżej wymienionymi laptopami czy matrycami.

  2. #2

    Domyślnie

    Macbook Pro Retina z i7 + Henge Dock.
    ;]

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety wykracza poza budżet. Maci na serwisach aukcyjnych, lekko używane, ze skróconą gwarancją od ok. 8000 PLN plus Henge Dock kolejne 300-500 PLN.

  4. #4

    Domyślnie

    Kup starszy model, 2014/2015r, ma więcej złącz, ludzie o to dbają jest sporo w świetnym stanie do 6k. Nawet w okolicach 5-5.5k kupisz. Wykup apple care będziesz miał gwarancję.
    ;]

  5. #5

    Domyślnie

    Moja uwaga, z doświadczenia i subiektywna, jest bardzo duża odczuwalna różnica między matrycą 13,3' a 14'. Pooglądaj dobrze w sklepie pod tym kątem, choć tam z drugiej strony trudno ocenić, niestety.
    Dell daje dobrą gwarancję, 3-4 lata, przynajmniej ja z taką kupiłem. Szukasz widzę takiego sexy lapka ale nie wiem na ile da się to połączyć w dobrej cenie z przyzwoitą matrycą. Jeśli wystarczyłaby klasyka, popatrz na Della 14;, np. https://allegro.pl/oferta/dell-latit...nbd-7803353256
    I5 serii 8 coś tam ma bardzo przyzwoitą wydajność jak na notebooka, u mnie daje radę spokojnie z LR.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Macbook Pro Retina

    Dołączam się do tej sugestii. Nie ma lepszych ekranów w laptopach. Odstaje od pozostałych wymienionych o lata świetlne.

  7. #7

    Domyślnie

    Zobacz jeszcze na Zbooki od HP. Np. HP ZBOOK 14U G5 14" https://www.ceneo.pl/63772597
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  8. #8

    Domyślnie

    Tak naprawdę możesz kupić cokolwiek, HP ZBook, Della XPS czy Precisiona, nawet lenovo mają mocne laptopy z matrycą IPS które coś tam trzymają na baterii. Sęk w tym, że różnica pomiędzy nimi a retiną jest tak duża, że jeśli taki kupisz i kiedyś porównasz do retiny to będziesz żałował że jej nie wziałeś. Tym bardziej że budżet spokojnie wystarczy na MBP 15" w świetnym stanie + dock. Jak bym nie brał retiny pewnie bym Ci radził XPSa, zgrabny, w miarę lekki, dobrze trzyma na baterii, dobra matryca porównując do innych ipsów laptopowych poza retiną.
    ;]

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli jednak rozważasz inny laptop niż MBP, to jak dla mnie największym wyzwaniem była dobrej jakości matryca (błyszczące i dotykowe odrzuciłem), potem porty, design musiałem trochę nagiąć w stronę klasyki.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Kup starszy model, 2014/2015r, ma więcej złącz, ludzie o to dbają jest sporo w świetnym stanie do 6k. Nawet w okolicach 5-5.5k kupisz. Wykup apple care będziesz miał gwarancję.
    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Tym bardziej że budżet spokojnie wystarczy na MBP 15" w świetnym stanie + dock.
    15" nie wchodzi w grę, a 13" z 16Gb RAM i 512Gb SSD używki zaczynają się od 7500PLN w górę bez stacji dokującej i z krótką gwarancją (Apple Care można dokupić, ale to dodatkowy 1000 do ceny).

    Nie ukrywam, że daliście mi do myślenia z tym MacBookiem, nie brałem tego wcześniej pod uwagę, a teraz poważnie o tym myślę. Przede wszystkim muszę się dowiedzieć czy wszystkie programy niezbędne mi do pracy działają na MacOS-ie, bo mam pewne obawy, że nie (uprzedzając pytanie - zamienniki programów nie wchodzą w tym przypadku w grę). Jeżeli nie to temat MacBooka będzie zamknięty, natomiast jeśli tak to pytanie czy jest jakaś szansa kupić to rzeczywiście do 7k PLN i czy jest to warte tych pieniędzy do moich zastosowań. Z jednej strony, jak piszecie, ekran będzie najlepszy z dostępnych opcji, z drugiej strony to jednak słabszy procesor, konieczność przyzwyczajenia do nowego systemu i teraz pytanie czy jest to warte swojej ceny. Gdybym obrabiał głównie na laptopie to ekran byłby sprawą zupełnie kluczową, natomiast jeśli laptop przez ok. 80-90% czasu będzie używany w domu podpięty pod monitor graficzny, a sam ekran laptopa będzie służył głównie do prezentacji zdjęć i podstawowej obróbki (pewnie głównie sportowych JPG-ów) w LightRoomie pod internet, a nie pod jakiekolwiek wydruki, to pytanie czy warto dokładać pieniędzy i schodzić np. z procesora, tylko dla lepszego ekranu. Oczywiście do samego wyświetlania zdjęć klientom nie chciałbym najgorszej matrycy, ale bardziej chodzi o to, żeby zdjęcia się ładnie prezentowały i dały możliwość naprawdę podstawowej edycji kontrastu, ekspozycji itp. niż o dokładne odwzorowanie kolorów czy świetną liniowość.
    Z jednej strony bardzo mnie zaczęło ciągnąć do tego Maca, z drugiej strony nie wiem czy rzeczywiście jest to dla mnie najlepsza opcja.

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Moja uwaga, z doświadczenia i subiektywna, jest bardzo duża odczuwalna różnica między matrycą 13,3' a 14'. Pooglądaj dobrze w sklepie pod tym kątem, choć tam z drugiej strony trudno ocenić, niestety.
    Dell daje dobrą gwarancję, 3-4 lata, przynajmniej ja z taką kupiłem. Szukasz widzę takiego sexy lapka ale nie wiem na ile da się to połączyć w dobrej cenie z przyzwoitą matrycą. Jeśli wystarczyłaby klasyka, popatrz na Della 14;, np. https://allegro.pl/oferta/dell-latit...nbd-7803353256
    I5 serii 8 coś tam ma bardzo przyzwoitą wydajność jak na notebooka, u mnie daje radę spokojnie z LR.
    Ten Dell ładny, z dobrą gwarancją, dużo portów, natomiast brak UHD, brak dotykowego ekranu, więc i opcji tabletu, dosyć spory jak na moje potrzeby i nienajlżejszy. Zdecydowanie skłaniałbym się ku czemuś bliżej 13" i większej mobilności (dotykowy ekran, obracany ekran/odpinana klawiatura).

    Cytat Zamieszczone przez black70 Zobacz posta
    Zobacz jeszcze na Zbooki od HP. Np. HP ZBOOK 14U G5 14" https://www.ceneo.pl/63772597
    Również dosyć spory, brak dotykowego ekranu, a do tego odpada już przez 8Gb RAM. W tej cenie na pewno nie jest opcją dla mnie.


    Dziękuję wszystkim za opinie i propozycje i będę wdzięczny za kolejne.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 103
    Ostatni post / autor: 19-07-2017, 11:52
  2. Komputer stacjonarny tylko do LR i PS CC
    By andzialipka in forum Komputery
    Odpowiedzi: 99
    Ostatni post / autor: 12-01-2016, 21:02
  3. Imac czy tradycyjny komputer stacjonarny
    By Quality988 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-03-2014, 13:44
  4. Komputer stacjonarny do oceny
    By Czakson in forum Komputery
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 11-12-2013, 17:13
  5. Komputer stacjonarny - prosze o rade
    By muchografia in forum Komputery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-07-2010, 01:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •