Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16
  1. #11

    Domyślnie

    Jedyny obiektyw makro Sigmy z serii Art to 70 mm, który nie występuje w mocowaniu Nikon F.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    Trochę przypadek. Najpierw kupiłem nową Tokinę, a po mniej więcej roku wpadł mi okazyjnie używany Nikkor. Ot i cała historia.
    Ach tak. Dzięki za zaspokojenie ciekawości.

    Wysłane gołompem przy użyciu katapulty
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #13

    Domyślnie

    W okolicach 100 mm Nikon, Tokina, Tamron, Sigma - każdy jest bardzo dobry, czyli wybór to kwestia preferencji kupującego. Temat bym jednak rozwinął, bo makro może być w różnej skali i od skali, w której chcesz pstrykać zależy wybór obiektywu. Na początek poleciłbym ogniskową 150 mm i więcej (większy dystans do obiektu). Im większa skala, tym krótsza ogniskowa; im krótsza ogniskowa i większa skala, tym mniejszy dystans i tu mogą się pojawić problemy dla początkującego - np. doświetlenie modela, poruszenia.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    Ja jednak proponuję Nikkora AF Micro 105 mm f/2.8D. Świetne szkło jeżeli wchodzi w grę taka ogniskowa. Można na allegro kupić używkę w cenie ok 1400zł. Nie ma stabilizacji ale do makro nie jest zupełnie potrzebna.
    @Krzysztofh pytanie - czy stabilizacja nie działa w ogóle przy "makro"? Tylko nie pytam o skalę 1:1, ale powiedzmy 1:2, 1:4 lub np. ogniskowa 105mm i odległości od 0,7m do 0,3m. Zdaję sobie sprawę, że im bliżej jest coraz mniej wydajna, ale czy przy w/w dystansach nie działa w ogóle, czy po prostu mniej wydajnie?
    Trochę puszek i szkiełek

  5. #15

    Domyślnie

    Obiektyw, o którym była mowa nie ma stabilizacji, więc nie działa. Przy ekspozycjach makro czasami stabilizacja przeszkadza.

  6. #16

    Domyślnie

    Mam Nikkora 105 z VR i w nim układ stabilizacji działa niezależnie od skali odwzorowania. Gdzieś w jakimś teście wydajność układu stabilizacji tego obiektywu
    przy 1:1 został określona na 1EV. Nie jest to dużo, lecz w krytycznych sytuacjach i to może być przydatne. Być może w nowszych konstrukcjach
    Sigmy czy Tamrona zakres ten będzie większy, lecz nie liczyłbym na znaczną różnicę. Ja praktycznie podczas fotografowania makro mam stabilizację
    wyłączoną, bo w zasadzie aparat mam na statywie. W innych sytuacjach nie widzę powodu żeby nie korzystać z tego udogodnienia kiedy zachodzi taka potrzeba.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Tańsza alternatywa dla N105/2.8VR do makro
    By marti5 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 24-05-2017, 06:20
  2. Tokina 50-135 na N105
    By Strus in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-12-2009, 19:29
  3. Roznica pomiedzy pierscieniami + obiektyw vs. obiektyw makro
    By docxxx in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-08-2009, 22:18
  4. N85/1.8 czy N105/1.8
    By amnon in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-03-2009, 11:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •