Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 58
  1. #1

    Domyślnie Chrzciny po koleżeńsku po raz pierwszy

    Witam,
    Ponownie proszę o wskazówki - zdaje sobie sprawę, że nie ma gotowej recepty na moje pytania, ale może jakieś wskazówki.

    Koledze urodziły się dwojaczki i 3 marca zostałem poproszony o zrobienie zdjęć na chrzcinach.
    Usługa koleżeńska bez pieniężna, zainteresowani widzieli moje zdjęcia, doskonale wiedzą, że może z tego nic nie wyjść ale nie planowali profi fotografa więc jak się uda kilka kadrów będzie cudownie.

    Jestem po rozmowie z księdzem nie ma żadnych przeciw robieniu zdjęć, czy używania lampy - wszystko można.
    Byłem w tym kościele niestety jest Mega wielki, Mega wysoki (ok 15 metrów sufit pokarbowany) - nie ma żadnego normalnego okna - wszystko to witraże, w całym kościele dosłownie 10 żyrandoli z ledwo świecącymi się żaróweczkami.

    Do dyspozycji mam niewiele: lampę Triopo 982, szkła YN 35mm f/2 oraz kita 18-105 f/ 3.5-5.6

    Kilka pytań

    1) Pytanie czy używać lampy pionowo w górę z wysuniętym odbłyśnikiem, czy to nic nie da - jest naprawdę wysoko, czy walić na wprost z mydelniczką?
    2) Czy zabrać YN 35 f2 czy kita 18-105 czy oba i przepinać (wydaje mi się, że wszystkich ujęć nie oblecę 35-tką)
    3) Czy ew potrzebuje jakiś filtrów CTO na lampę, żeby skóra wyglądała w miarę naturalnie
    4) Czy fotografować w M (nie stanowi to problemu) czy Preselekcji przesłony, żeby nie tracić czasu na nastawy?

    Zdjęcia z tego kościoła
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	89e6abaf90_thmb800_zambrow_kosciol-sw.ducha-www.parafiapwducha.zambrow.org-2.jpg
Wyświetleń:	419
Rozmiar:	74,3 KB
ID:	20526
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosc1.jpg
Wyświetleń:	415
Rozmiar:	49,4 KB
ID:	20527
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  2. #2

    Domyślnie

    Pokazałeś zdjęcia poniżej 100kb, w dodatku bez metadanych i podłej jakości. Nie wiadomo czym to robione, bo chyba nie Twoim D90. Kościół jak piszesz ciemny, ale ze zdjęć to nie wynika. Jakie ISO przy tych zdjęciach?
    D90 ma raczej skromne możliwości jeżeli chodzi o pracę z wysokim ISO - będzie szum. Najlepszy obiektyw to ten 35/2 jeżeli jest ostry. Nie bardzo widzę tą imprezę.
    Nie jestem zawodowym fotografem, ale robiłem w ubiegłym roku rodzinnie chrzest D750 i n24-70. wyszło moim zdaniem nie źle, ale to był środek dnia a kościół był jasny.
    Z kolei robiłem dla własnej satysfakcji ślub w ciemniejszym kościele tym zestawem, a że nie chciałem za bardzo wchodzić w kadr wynajętemu fotografowi, więc zdjęcia często z oddali i już tak fajnie nie wyszło.
    Co dopiero takim zestawem jak Twój.

  3. #3

    Domyślnie

    Ponieważ przyjaciołom obskoczyłem trzy chrzty (w tym trojaczki) to w zasadzie uważam się za eksperta
    Co do ogniskowej sporo zależy ile dziaciaków będzie chrzczonych razem. Jak więcej, to z 35mm nie powalczysz. Jedna ogniskowa wymaga sporo miejsca wokół rodziców, księdza i dzieci.
    Postaraj się zrobić próbę w kościele jak masz do niego dostęp. Ja obstawiam kita i lampę z dołożonym białym odbłyśnikiem lub założonym jakimś szmacianym dyfuzorem (mydelniczki nie lubię i nie stosuję).
    Ja robiłem zdjęcia 60D i D750 (bez lampy) w kościele Dominikanów w Gdańsku gdzie są spore okna bez witraży, optyka 1.8 przy 60D i 2.8 przy D750 i wyszło nieźle, ale sprzętowo miałem sporo więcej luzu niż ty.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    Pokazałeś zdjęcia poniżej 100kb, w dodatku bez metadanych i podłej jakości. Nie wiadomo czym to robione, bo chyba nie Twoim D90. Kościół jak piszesz ciemny, ale ze zdjęć to nie wynika. Jakie ISO przy tych zdjęciach?
    Te zdjęcia pochodzą z fanpage parafii - nie miałem możliwości zrobienia własnych, jednak widać jak jest tam wysoko i te "perforacje" na suficie - czym bliżej ołtarza tym głębsze.



    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Ponieważ przyjaciołom obskoczyłem trzy chrzty (w tym trojaczki) to w zasadzie uważam się za eksperta
    Co do ogniskowej sporo zależy ile dziaciaków będzie chrzczonych razem. Jak więcej, to z 35mm nie powalczysz. Jedna ogniskowa wymaga sporo miejsca wokół rodziców, księdza i dzieci.
    Postaraj się zrobić próbę w kościele jak masz do niego dostęp. Ja obstawiam kita i lampę z dołożonym białym odbłyśnikiem lub założonym jakimś szmacianym dyfuzorem (mydelniczki nie lubię i nie stosuję).
    Ja robiłem zdjęcia 60D i D750 (bez lampy) w kościele Dominikanów w Gdańsku gdzie są spore okna bez witraży, optyka 1.8 przy 60D i 2.8 przy D750 i wyszło nieźle, ale sprzętowo miałem sporo więcej luzu niż ty.
    Na chwilę obecną chrzest będzie tylko tej dwójki, więc raczej się to już nie zmieni.

    Jutro będę w dzień w tym kościele i zrobię kilka pstryków zobaczymy co wyjdzie z pomiarów.

    Czy uważasz, że wysuwany odbłyśnik w lampie jest zbyt mały? Doczepić na gumkę białą kartkę?
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Ja w roli odbłyśnika używałem rozszerzającego się kartonika +/- A5 mocowanego na gumkę, teraz jak nie mogę odbić to mam dwa szmaciane modyfikatory, które jakoś tam działają.
    Twój kościół wygląda na spory, ale trochę zależy też na ile będziesz mógł oddalić się we wszystkich kierunkach. 35mm na DX to kąty 50mm na FF, trzeba sporo odejść, żeby objąć sylwetki grupy osób. Dlatego obstawiam kita.
    Przy lampie jego "umiarkowana jasność" będzie mniej krytyczna.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinSt Zobacz posta
    Witam,
    Koledze urodziły się dwojaczki...
    Co się urodziło?!To są po prostu bliźniaki
    x70|x-pro2+xf16+xf23+xf56+xf90

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Znajomy amator podobnie jak ty został poproszony o zdjęcia też na chrzcie ale jednoraczka
    Dałem mu dwie moje chińskie lampy z wyzwalaczem radiowym ( wtedy miałem triopo 982II czyli koszt całości 500zł ), zapytał eminencji czy może używać błysku i czy może rozstawić lampy gdzieś obok, a że sam chrzest był w kaplicy to było łatwo odbić światło i wyszło bardzo naturalnie mimo sporej ciemnicy, lampy GN58 strzelały na 1/2, używał wtedy aparatu D5300 z sigma 17-50.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Znajomy amator podobnie jak ty został poproszony o zdjęcia też na chrzcie ale jednoraczka
    Dałem mu dwie moje chińskie lampy z wyzwalaczem radiowym ( wtedy miałem triopo 982II czyli koszt całości 500zł ), zapytał eminencji czy może używać błysku i czy może rozstawić lampy gdzieś obok, a że sam chrzest był w kaplicy to było łatwo odbić światło i wyszło bardzo naturalnie mimo sporej ciemnicy, lampy GN58 strzelały na 1/2, używał wtedy aparatu D5300 z sigma 17-50.
    Triopo 982 II kupiłem po Twojej rekomendacji - dzięki jestem zadowolony.

    Mam jeszcze miesiąc rozważam zakup używki Sigma 17-50 <1000 zł wtedy pozostałe szkła mógłbym spokojnie sprzedać.

    Czy warto kupować używkę i wysłać na kalibrację z body?

    Jutro będę wiedział wszystko w dzień ile tam jest światła, będzie wszystko 'jasne'
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Ja miałem ten komfort, poza trochę innym sprzętem, że było jedno dziecko. Skoro u Ciebie tylko dwójka, to też nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Do najważniejszych czynności podczas chrztu możesz się ustawić. Wszystko trwa nie więcej jak pięć minut. Reszta to msza i w tym czasie możesz swobodnie krążyć wokół chrzestnych i dzieci. Jeżeli ta 35 jest ostra możesz się wyrobić, ale i tak chyba bez lampy się nie obejdzie. Tak jak radzi kolega Kojocisko, z lampą i odbłyśnikiem (nie celuj prosto w dzieci) powinieneś dać radę z tym kitem. W końcu to całkiem przyzwoite szkło.
    Zrób sobie testy z tym co masz w kościele jak się ksiądz zgodzi.

  10. #10

    Domyślnie

    Tez mam pare chrztow za soba po rodzinie i znajomych. Czesc za jakas tam kase.
    Daruj sobie odbijanie swiatla lampy, bo pewnie nie bedziesz mial od czego odbic. Takie sytuacje ze chrzcielnica stoi a obok jest piekny bialy filar do odbijania, to tylko w erze.
    Lampa plus mydelniczka i koniecznie raw+jpg. Najwyzej powalczysz troche w postprocesie z odblyskami na skorze.

    Uzywaj lampy blyskowej. Kupowanie nowego obiektywu i jeszcze wysylanie go na kalibracje to zly pomysl. Masz miec pewny i sprawdzony sprzet, ktory znasz.
    Koniecznie przyjdz godzine wczesniej i zobacz jakis chrzest przedtem, zebys wyczul tempo jak i co sie dzieje.
    Do samego momentu chrztu raczej 18-105, w koncu to reporterskie ujecie niepowtarzalnego momentu. Ma byc z bliska i jak najwiecej osob (rodzice, chrzesni) plus zblizenie na dziecko jak je polewaja.
    Ze stalka mozesz sie bawic jak beda sieziec w lawce przed chrztem, albo po chrzcie jak ksiadz bedzie blogoslawil czy przy zapalaniu swieczki.

    Jak wszyscy beda podchodzic do chrzcielnicy, to ty juz masz wiedziec gdzie bedziesz stal zeby jak najlepiej to zlapac. Zlapanie momentu chrztu jest mz trudniejsze niz zakladania obraczek na slubie. Tam masz pare mloda i ksiedza.
    Tu masz dziecko, rodzicow chrzesnych, ksiedza i koscielnego przewaznie i wypada zebys sie wpasowal w to towarzystwo, zeby jak najlepiej to zlapac.

    Taki skrocony plan na chrzest.
    1. Podpisy.
    2. Jak siedza w lawkach troche zdjec.
    3. Moment chrztu, blogoslawienstwo, zapalenie swieczki.
    4. Znowu jak siedza w lawkach, ale ze swieczka i tym stroikiem.
    5. Grupowka przed kosciolem (powiedz rodzicom dziecka zeby przekazali gosciom, ze takie cos bedzie) i koniecznie robisz to na seryjnym trybie bez lampy, z 5 zdjec bo zawsze ktos zrobi glupia mine albo zamknie oczy.
    6. Jesli bedzie przyjecie to juz na luzaka, zeby tort byl, troche wystroju sali i minigrupowki.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Chrzciny
    By pgaik in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 14-03-2013, 22:23
  2. Chrzciny
    By meharis in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-03-2013, 00:32
  3. chrzciny
    By gutek68 in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-07-2009, 02:09
  4. chrzciny
    By jacek.gold in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-09-2008, 22:41
  5. Chrzciny, po raz pierwszy...
    By yakoop in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-04-2008, 18:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •