Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gootchio Zobacz posta
    Proszę bardzo...
    Fotografia rodzinna i wycieczkowa, czasem jakiś plener z przyjaciółmi. Niby nic z krytycznymi wymaganiami, ale lubię kiedy aparat jest przedłużeniem ręki i myśli. X-Pro2 takie nie jest, ale po kolei:
    Obrazek, kolory i dynamika
    Od zawsze robię RAWy i wywołuję w Adobe, więc miałem w Nikonie takie kolory, jak lubiłem i teraz mam w Fuji. Nie ma różnicy, a nawet jeśli jest, to pomijalna.

    Obrazek, szumy
    W zastosowaniach jak powyżej, bez różnicy. Granicę Auto-ISO mam ustawioną na 3200, jak w D800 i wystarcza do wszystkiego.

    Obrazek, plastyka i ostrość
    Fujinony, których używam/-łem (14/2,8, 23/1,4, 35/1,4, 56/1,2 i 90/2), są zauważalnie i w każdym aspekcie lepsze od Nikkorów, które miałem (12-24/4IF D, 35/2D, 105/2,8VR Micro, 24-70/2,8, 80-200/2,8D ED).

    Ergonomia, gabaryty
    Drugi, niepodważalny argument na rzecz Fuji i główny powód, dla którego porzuciłem Nikona. W poprzedniej konfiguracji potrafiłem na weekendowy wypad z rodziną tachać 7kg gratów, teraz - około kilograma. Warto może wspomnieć, że gabaryty, waga i kształt nikona pozwalały mi na utrzymywanie z ręki, bez efektu poruszenia, 2-3 krotnie dłuższych czasów naświetlania.

    Ergonomia, obsługa
    D800 z gripem był gorszy chyba tylko od D5, w Fujim mimo kółek, guzików funkcyjnych itp. mało co jest pod ręką i chyba wszystko wymaga 2, 3 klików i zawsze musisz patrzeć co robisz. Oczywiście nie pomaga, to że skoro masz OVF, EVF i LCD, to zawsze w krytycznym momencie aktywne jest akurat nie to czego naprawdę potrzebujesz

    AF
    Bezlusterkowce mierzą na matrycy, więc dokładność ostrości, jak już jest, to lepsza. Niemniej sensowne śledzenie jest możliwe tylko w trybie EVF lub LCD, ale tutaj jest problem z opóźnieniami obrazu. W OVF opóźnienia są zminimalizowane, ale po pierwsze śledzenie jest uproszczone, a po drugie - paralaksa nie pomaga. Detekcja twarzy jest super, pod warunkiem że skupi się na właściwej twarzy, albo że skupi się faktycznie na twarzy a nie np. na rysunku na bluzce lub nieszczęśliwie ułożonym światłocieniu. Jak się człowiek przyzwyczai na niej polegać, to zdarzają się i wcale nie rzadko, przykre niespodzianki. Te Fujinony, które mam/miałem są wyraźnie i dokuczliwie wolniejsze od Nikkorów z AF-S'em. Dopóki nie zmieniłem systemu nie zdawałem sobie też sprawy, jak ważne jest żeby móc polegać na doborze punktu AF. Mimo prawie 3 lat, algorytmy Fuji nie przestają mnie zaskakiwać w tym aspekcie.

    MF
    Jst bezużyteczny, bo jest "by-wire". W prawdziwym MF ostrość ustawia się niemal nieświadomie, jak odwieszasz aparat na pasku, to wiesz gdzie była i gdzie będzie po ponownym przyłożeniu do oka. Palce "pamiętają" potrzebne ruchy. Tutaj - wszystko trzeba świadomie kontrolować i co gorsza zeruje się, gdy aparat się usypia.

    Opóźnienia
    Nezależnie od tego co mówią, piszą marketingowcy i fanboje, X-Pro2 i wszystkie bezlusterkowce Fuji jakie miałem w rękach, mają opóźnienia. Opóźnienie na spuście, opóźnienie na EVF ew. LCD, opóźnienie na AF. Jestem raczej z tych gorzej lub wolniej planujących, więc jak już zobaczę ten kadr i wcisnę spust, to reakcja aparatu musi być n a t y c h m i a s t o w a. Wszystko, co mam w stopce mi to dawało. Minimalne, ale jednak opóźnienie "X-Pro2'ki" sprawia, że mam znacznie więcej niewyraźnych min, zamkniętych oczu i niedoskonałych kadrów niż wcześniej. Muszę nadrabiać ilością dubli i czasem poświęconym później na selekcję.

    Ogniskowe
    W systemie Nikona miałem mnóstwo i z nich korzystałem, ale po przesiadce na Fuji używam dwóch: 23 i 35. Czasem brakuje mi czegoś dłuższego - 56 lub 90 jest na celowniku - ale można się zdziwić jak wiele, różnych kadrów da się zrobić jednym obiektywem.

    Błysk
    Do "D800'ki" miałem dwie sabinki, których używałem dużo w domu i na dworze. Sporo da się zrobić w postprocesie, sporo też załatwiają blendy, ale jednak z dobrym błyskiem rzeczy są łatwiejsze.


    Podsumowując, jestem bardzo zadowolony ze zdjęć i na pewno mam zdrowszy kręgosłup, ale gdybym miał drugi raz podejmować tą decyzję, to dokupiłbym po prostu jasną "35-kę" do D800 i częściej zabierał tylko tę parę bez gripa i bez lamp
    Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Doceniam to. To jest wszystko bardzo ciekawe i na pewno daje dużo do myślenia. Ja na początku myślałem o zmianie Nikona na Fujifilm, ale na szczęście postanowiłem zapytać o opinię tutaj na forum, bo dzięki temu doszedłem do wniosku, że nie byłoby to zbyt mądre dla mnie. Chyba wejdę w system Fujifilm ale jako uzupełnienie dla mojego Nikona. Nauczę się z tym pracować, a z czasem się zobaczy.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotrek1981 Zobacz posta
    Chyba wejdę w system Fujifilm ale jako uzupełnienie dla mojego Nikona. Nauczę się z tym pracować, a z czasem się zobaczy.
    Dobra decyzja. Sprzętem trzeba się trochę pobawić. Można przecież kupić coś używanego, apotem? Potem się zobaczy Ja na przykład parę lat temu sprzedałem całego nikona FF i kupiłem fuji. I nie będę ściemniał, na początku ciężko było przywyknąć, a najbardziej irytował mnie AF-C. Po jakimś czasie pogodziłem się z tym faktem i zaczęliśmy się z sobą dogadywać. Rozmiary miały tu niebagatelne znaczenie, bo wreszcie na wycieczki rowerowe nie musiałem taszczyć lustra. Jakość szkiełek w fuji jest naprawdę super. Jakość fotek jak na moje potrzeby bardziej niż zadowalająca. Z perspektywy czasu (chyba z 5lat) nie żałuję, że opuściłem nikona, chociaż czasem brakuje mi długiej ogniskowej np. na pokazy lotnicze, albo do przyrody(choć niektórzy twierdzą, że 200mm wystarcza ) to mnie niekiedy tego brakuje. Nieraz nachodzą mnie myśli żeby dokupić coś z N z jakimś tele specjalnie na takie okazje. Ale mijają kolejne pokazy kurz opada, emocje też i dochodzę do wniosku, że to w sumie raz, dwa razy w roku więc się nie kalkuluje Także radzę każdemu kto chce przejść na bezlustro rozważenie wszystkich za i przeciw, bo w żadnym systemie nie znajdzie się wszystkiego.
    Fuji

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez basket Zobacz posta
    (...) Także radzę każdemu kto chce przejść na bezlustro rozważenie wszystkich za i przeciw, bo w żadnym systemie nie znajdzie się wszystkiego.
    I to sa swiete slowa

  4. #24

    Domyślnie

    Kolega basket dobrze radzi. Może zamiast iść w skrajności i wyprzedawać się ze wszystkiego, lepiej kupić na początek używane Fuji i samemu sprawdzić jak to działa.

    Ja tak zaczynałem od zakupu (akurat nowego) zestawu E1+18-55, a potem stopniowo dokupowałem szkła i kolejne korpusy , nie wyzbywając się systemu Nikona.
    Zrobiłem to świadomie, bo one się świetnie uzupełniają.
    Jeśli jadę na urlop, idę na spacer itp, to zabieram Fuji, jeśli chcę robić coś poważniejszego, lustrzanka daje mi pewność i najlepszy możliwy do osiągnięcia dla mnie efekt.
    Póki mnie na to stać pozostanę przy dwóch systemach.

  5. #25

    Domyślnie

    Chyba, że się nie robi nic "poważniejszego"

    PS. Czasem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie, to co robię jest aż takie "poważne "...
    Hobby polega na tym, by przy maksymalnych nakładach osiągnąć minimalny efekt.

  6. #26

    Domyślnie

    Zazwyczaj jeśli ktoś myśli, że robi coś poważnego, to jest niepoważny
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #27

    Domyślnie

    U mnie wszystko zalezy od pomyslu co i czym robic.
    Ostatnio ogarnelo mnie lenistwo.
    Z uwagi ze kompletnie nie chcialo mi sie dzwigac nawet bezlustra to mialem na pasku przypietego RX 100 III i cos nieco focilem aparatem komórkowym w Huawei P20.
    X-T10, XF 16-55/2.8, XF 35 f/1.4, XF 55-200, 5D MKII , EF 24-105 mm f/4L IS USM, EF 85mm f/1.8 USM, A6000 SEL18-105/4

  8. #28

    Domyślnie

    U mnie przesiadka na Fuji trwa już 3 lata tzn przesiadłem się trzy lata temu ale w odwodach zawsze były lustra gotowe do akcji.
    No właśnie … doszedłem w tamtym roku do tego, że lustra czekały głównie gotowe a zdjęcia robiły fujiki. Fujiki jeździły ze mną na wyjazdy, na spacery, były non stop na szyi w samolotach z naleśnikiem … no i czasami zmuszałem się do tego aby zabrać małego nikona apsc z dłuższym zoomem. Pełna klatka Nikona dumnie czekała non stop na poczesnym miejscu.

    Pod koniec poprzedniego roku stwierdziłem dosyć tej zabawy i oszukiwania się
    Jednocześnie w tym samym momencie pojawiła się darmowa wersja Capture One Express do Fuji. W tym samym momencie Żona powiedziała, że nie chce już swego LX100 bo jej nowy iphone dobrze robi zdjecia i ewentualnie chce Fuji jakbym jakieś miał na zbyciu Synowie też chętnie zerkają mi na półkę z Fujikami gdy jest jakiś wyjazd.

    A i jeszcze jedna sprawa, pod koniec roku drukuję sobie zazwyczaj album blurba 25x20 z wybranymi fotkami rodzina, moje zdjęcia itp. W grudniu przyszedł do mnie i oglądając stwierdziłem, że na 50 zdjęć mam tylko 2 z pełnej klatki Nikona, reszta Fuji. Już nie mówię że nie widać zupełnie różnicy na tych wydrukach między pełną klatką a apsc Fuji, bo i tak niektórzy ortodoksi mi nie uwierzą ale mniejsza z tym.

    Wszystko to złożyło się w logiczną całość, z styczniu zacząłem wyprzedaż całego Nikona do spodu. Dziś już mogę powiedzieć - ulżyło mi Canon to trochę inna historia, zawsze miałem słabość do niektórych eLek a ceny są tak zachęcające już teraz, że grzech nie spełnić słabości.

    Dodam tutaj że absolutnie niezaprzeczalnie nie jestem ortodoksyjnym fan boyem Fuji hehehe



    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 16-02-2019 o 09:59
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  9. #29

    Domyślnie

    Wszystko zależy co i jak fotografujemy. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez FX i zakresu 14-600, a w niektórych nie do zastąpienia będzie małe urządzenie mieszczące się w kieszeni.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Najtańszy dostępny Fuji i Samyang 12 f/2.
    Właśnie zmieniłem systemy, ponosząc dość duże straty. Ale jestem bardzo zadowolony z fuji. Przez chwilę miałem Samyanga 12/2 - nie przypadł mi do gustu.
    X-t3, 18-55, 55-200, 10-24, 56/1.2, 16-80/4, Viltrox 23/1.4, Stroboss 60, było d200, d300, d7200, d500, n. 16-80, n. 10-24, n. AF-P 70-300VR, SB-800, LX100

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D40 - zużycie aparatu? uszkodzenie? czy może wszystko jest ok?
    By Pit3r in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-03-2010, 23:33
  2. [ Krajobraz ] Nikon moze wszystko!
    By Greg77 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 21-10-2009, 17:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •