Close

Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 94
  1. #1

    Domyślnie Monitor do edycji zdjęć

    Witam,

    Planuje w najbliższym czasie zakupić monitor do edycji zdjęć. Pierwsze sensowne z tego co wyczytałem zaczynają się od 3K. Do wyboru chyba tylko 2 marki EIZO i NEC. Wstępnie zastanawiam się nad NEC PA243W-BK z SV II. Monitor ten występuje jednak w kilku wariantach zdecydowanie droższych od wybranej wersji tj w wersji Color oraz CPR. W tych wersjach monitor jest droższy o ok 1k. Pytanie moje brzmi czy jest sens dokładać praktycznie 1/3 wartości monitora dla jego kalibracji wygrzewania sprawdzana pixeli ect.

    Czy jak już dokładać to to powiedzmy do gołej wersji 27 calowej bądź nieco lepszych monitorów NEC PA271Q ewentualnie EIZO ColorEdge CG2420. Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Sensowność, to musisz ocenić sobie z własnej perspektywy. Moim zdaniem, skoro pytasz, to sensu nie ma

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    Sensowność, to musisz ocenić sobie z własnej perspektywy. Moim zdaniem, skoro pytasz, to sensu nie ma

    Gdybym potrafił to zrobić i nie miał żadnych wątpliwości to bym nie pisał, a mam więc piszę:P. Stąd moje pytanie do bardziej doświadczonych w tej kwestii forumowiczów.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    Sensowność, to musisz ocenić sobie z własnej perspektywy. Moim zdaniem, skoro pytasz, to sensu nie ma
    Tego typu odpowiedzi podwazają sens forum. Nic nie wnosi poza wątpliwej jakości ironią. Kolega liczy na pomoc bardziej doświadczonych od niego. zaglądając do wątku też tego się spodziewam.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cris82 Zobacz posta
    Pytanie moje brzmi czy jest sens dokładać praktycznie 1/3 wartości monitora dla jego kalibracji wygrzewania sprawdzana pixeli ect.
    Monitor seryjny to z puntu widzenia fotografii, półprodukt. Wyświetla przypadkowo, najczęściej ma nieuruchomione bądź wręcz zablokowane możliwości. Może się wydawać dziwne, ale zdecydowana większość użytkowników nie potrafi wyregulować sobie jasności, nie mówiąc o bardziej zaawansowanych regulacjach w dziedzinie poprawnej reprodukcji koloru. Właśnie dlatego powstały wersje CT/CPr i COLOR. Są to "gotowce", od razu przygotowane do pracy. Różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami:

    ColorTuned

    Powstaje na bazie seryjnego modelu serii EA. Jest włączany, sprawdzany czy nie ma krytycznych błędów wyświetlania, stabilizowany przez ok 30min do godziny i ma programowaną liniowość w „elektronice” monitora.

    COLOR

    Powstaje na bazie seryjnego modelu serii EA. Jest włączany, sprawdzany czy nie ma krytycznych błędów wyświetlania a następnie trafia do szafy z stabilnymi warunkami na okres 100-120h. Szczegółowa procedura jest opisana tutaj: https://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=3031 Po stabilizacji weryfikowane są wady pikseli i trafia na stanowisko pomiarowe, gdzie oprócz korekcji liniowości, programowanych jest kilkanaście scenariuszy prekalibracyjnych. Scenariusze prekalibracyjne są podzielone na kilka rodzajów zastosowań i odmian warunków oświetleniowych.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Monitor seryjny to z puntu widzenia fotografii, półprodukt. Wyświetla przypadkowo, najczęściej ma nieuruchomione bądź wręcz zablokowane możliwości. Może się wydawać dziwne, ale zdecydowana większość użytkowników nie potrafi wyregulować sobie jasności, nie mówiąc o bardziej zaawansowanych regulacjach w dziedzinie poprawnej reprodukcji koloru. Właśnie dlatego powstały wersje CT/CPr i COLOR. Są to "gotowce", od razu przygotowane do pracy. Różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami:

    ColorTuned

    Powstaje na bazie seryjnego modelu serii EA. Jest włączany, sprawdzany czy nie ma krytycznych błędów wyświetlania, stabilizowany przez ok 30min do godziny i ma programowaną liniowość w „elektronice” monitora.

    COLOR

    Powstaje na bazie seryjnego modelu serii EA. Jest włączany, sprawdzany czy nie ma krytycznych błędów wyświetlania a następnie trafia do szafy z stabilnymi warunkami na okres 100-120h. Szczegółowa procedura jest opisana tutaj: https://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=3031 Po stabilizacji weryfikowane są wady pikseli i trafia na stanowisko pomiarowe, gdzie oprócz korekcji liniowości, programowanych jest kilkanaście scenariuszy prekalibracyjnych. Scenariusze prekalibracyjne są podzielone na kilka rodzajów zastosowań i odmian warunków oświetleniowych.
    Rasumując z twojego punktu widzenia lepiej kupić tańszy ale sprawdzony niż wyższy model ale goły?
    Czytając link, wadliwe monitory trafiają sie w skali ok 2%. W sumie dużo i niedużo jednocześnie.
    A co z wersją SV2 nie wystarczyłoby?

  8. #8

    Domyślnie

    Z reguły tak jest, że niższy, ale w bogatej wersji jest lepszy niż goły z wyższej. Dotyczy to każdej branży.

    Wersja SV2 to zwykła, tylko z dołożoną licencją na oprogramowanie kalibracyjne. Nie ma żadnej ochrony przeciw wadom ekranu a te jednak na kogoś trafiają.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Jest jeszcze EA275UHD i też dobrze cenowo wypada. Wziąłem wersję Color Tuned, ale szczerze... jakiejś wielkiej różnicy w kolorach względem starego monitora i ekranu telefonu nie widzę. Sprawdziłem równość podświetlenia i tu jest dużo lepiej niż na BenQ za 500 zł, ale jednak... To jest BenQ za 500 zł, a to jest Nec za 3500 zł. Sam nie wiem, czy warto tyle za to dawać. Istnieje jeszcze opcja, że nie ogarniam tematu.

  10. #10

    Domyślnie

    Przy UHD to sprawdziłbym kwestię komputera, czy karta graficzna to obsłuży. Może niepotrzebnie, ja mam zwykły 2k i chodzi normalnie, nie używałem UHD, ale ze starszymi kartami może być problem..
    Ważna jest kwestia gniazd, te NEC-i są prekalibrowane pod złącze DisplayPort, ważne, żeby komp miał DP lub odpowiednie USB z DP lub Thunderbolt. Bez złącza kalibracja ma umiarkowany sens.

Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Loupedeck - konsola do edycji zdjęć w Lightroom
    By S@wyer in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 05-02-2019, 10:27
  2. Monitor do 6.000 zł głównie do edycji foto
    By misiak76 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 28-05-2018, 23:09
  3. który intuos do edycji zdjęć?
    By Jacek z Nikonem też in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-11-2013, 23:16
  4. program do druku i edycji zdjec
    By qciek in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-09-2012, 15:46
  5. szukam dobrego programu do edycji zdjęć
    By Piotr_M in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30-03-2009, 08:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •