Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Schodkowanie obrazu Nikkor 35 mm

    Czołem!

    Mam do Was pytanie związane z pewną rzeczą, która mnie omal o zawał serca nie przyprawiła. Otóż miałem zasyfioną matrycę i postanowiłem ja sobie wyczyścić samodzielnie. A co, odważny jestem Po czyszczeniu (swoją drogą średnio udanym, bo jeszcze są paprochy, ale to inna sprawa) udałem się na swoje ulubione zdjęcia nocne i... Przeżyłem szok!!! Na zdjęciach nocnego nieba zauważyłem coś, co nazywam schodkowaniem - takie typowo cyfrowe zniekształcenia, jakieś barwne piksele itd. Natychmiast rozstawiłem statyw na balkonie i zacząłem testować przy jakich ustawieniach się pojawiają - otóż przy każdych. No to klops, pożałowałem kilkudziesięciu złotych i zniszczyłem matrycę, skaczę z balkonu bo już nic mi innego nie zostało...

    Przed skokiem postanowiłem jednak zmienić obiektyw (co by skok ładnie wyszedł po uruchomieniu samowyzwalacz). Powyższe zdjęcia zrobiłem Nikkorem 35 mm, tym najtańszym, bez pierścienia przysłony. Założyłem kitowego Nikkora 18-140 mm i... Wszystko jest w porządku! Nie ma żadnych przebarwień, żadnego schodkowania. Jednak matryca żyje, to i ja będę!!!

    Powiedzcie mi moi drodzy, co w obiektywie może powodować takie uszkodzenia obrazu? Mi wybitnie wyglądało to na typowe uszkodzenie sensora, bo takie artefakty pojawiają się np. przy wielokrotnie wyciąganych na siłę jotpegach, taki typowy cyfrowy szum, kolorowy i schodkowy. Ki swołocz??? Aparat jakby co to D7200.

    _FOT7165.NEF

    P.S. Owe artefakty widać wyłącznie po załadowaniu do LR, w podglądzie Windowsa zdjęcie jest czyściutkie...
    Ostatnio edytowane przez dermalamor ; 27-01-2019 o 00:20
    ND7200 | N18-140mm VR | N35mm 1.8 | N50mm 1.8 | N70-300mm | Tamron 90 | Samyang 14mm | SB600 | Manfrotto 055XPROB | Manfrotto OffRoad | YN968N i inne pierdoły...
    http://www.Marcin.Leciak.art

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zwiększa jakość podglądu w Lr.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli to kwestia LR? Czemu zależy zatem od użytego obiektywu?
    ND7200 | N18-140mm VR | N35mm 1.8 | N50mm 1.8 | N70-300mm | Tamron 90 | Samyang 14mm | SB600 | Manfrotto 055XPROB | Manfrotto OffRoad | YN968N i inne pierdoły...
    http://www.Marcin.Leciak.art

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dermalamor Zobacz posta
    Czyli to kwestia LR? Czemu zależy zatem od użytego obiektywu?
    Z plikiem jest na pewno wszystko OK, żadnego schodkowania nie ma.

    W LR ustaw: Edit / Catalog Settings / File Handling :
    - Standard Preview Size - zależnie od wielkosci monitora, dla FHD 2048
    - Preview Quality - Medium (powinno wystarczyć dla dobrej jakości podglądu, tak mam u siebie)
    - Automatically Discard 1:1 Previews - osobiście mam ustawione na: Never - wówczas szybciej mamy podgląd w pełnej rozdzielczości, w przeciwnym razie LR (po tym wybranym okresie np. tydzień, czy miesiąc) jakby ponownie importuje/"tworzy" ten podgląd. Pewną wadą jest, że przy ustawieniu Never, katalog LR zajmuje znacznie więcej miejsca na dysku (oczywiście zależy też od tego ile zdjęć jest zaimportowanych).
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 27-01-2019 o 10:04

Podobne wątki

  1. T60 brak obrazu
    By tomek s in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-08-2014, 00:23
  2. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 02-08-2014, 19:13
  3. Rozdzielczość obrazu a odpowiedni kadr obrazu?
    By zent72 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 06-11-2010, 15:02
  4. Stabilizacja obrazu
    By NiuniaBest in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 05-06-2007, 08:58
  5. O kompozycji obrazu
    By Gamling in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 08-01-2006, 00:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •