Close

Strona 2 z 27 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 265
  1. #11

    Domyślnie

    Jacku, już Ci w jednym z wątków pisałem - nie twórz tu własnych teoryjek, tylko pobierz ze strony Nikona dokumentację Z-ek i ją uważnie przeczytaj. To jest naprawdę takie trudne?

    W instrukcji jest napisane, że jeśli obiektyw nie ma procesora, to w celu umożliwienia korzystania z różnych dodatkowych udogodnień, trzeba mu nadać numer, wpisać ogniskową i maksymalny otwór względny. Wygląda to podobnie, jak w puszkach z serii jednocyfrowej, ale nie sprawdzałem tego, bo nie mam żadnych staroci z lamusa, denek od słoika i innych wynalazków, które by wymagały takich zabiegów. Moim zdaniem taka zabawa ma niewielki sens, ale każdy ocenia według swoich potrzeb i możliwości. Aparat może oczywiście zrobić zdjęcie bez obiektywu, czyli możesz podpinać cokolwiek, jakkolwiek, niczego nie musisz wpisywać i też się jakoś da. Dziurą w deklu też można focić. Tylko po co?
    Jacek

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    OK. To rozwiązuje kwestie starej optyki, z pierścieniami przysłon i mechaniką. Nie tworze teorii, tylko rozpatruję różne opcje.
    Np pytam o podpięcie Canon EF i co z ustawieniem przysłony. Da się to zrobić czy nie? Canon ma trochę dobrych szkieł, rejestr pozwala by je podpiąć. Jak z AF i przysłoną?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 22-01-2019 o 13:47
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc nie interesuje mnie to. Na liście zgodnych obiektywów Canon EF nie występuje (co jest oczywiste). Podpiąć go możesz tak jak denko od słoika. A jeśli potrzebujesz więcej, to kup sobie Z-kę, kilka adapterów, szkło Canona i kombinuj. Może Ci się uda i zostaniesz słynnym wynalazcą. Tylko dlaczego oczekujesz, że ktoś inny zrobi te kombinacje za ciebie?
    Jacek

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    OK. To rozwiązuje kwestie starej optyki, z pierścieniami przysłon i mechaniką. Nie tworze teorii, tylko rozpatruję różne opcje.
    Np pytam o podpięcie Canon EF i co z ustawieniem przysłony. Da się to zrobić czy nie? Canon ma trochę dobrych szkieł, rejestr pozwala by je podpiąć. Jak z AF i przysłoną?
    Skoro pytasz o obiektywy sterowane elektronicznie to oczywistym jest, że są do tego potrzebne styki. Inaczej obiektyw będzie działać, pomiar będzie działać, ale nie zadziała AF, nie będzie można sterować przysłoną i mogą być problemy z wydajnością stabilizacji. Dlatego pisałem, że tanie przejściówki są dobre do tanich, choć czasami całkiem dobrych obiektywów manualnych z pierścieniem przysłony. Do szkieł typu Canon z elektroniką trzeba wydać trochę więcej na przelotki ze stykami i procesorem (około 500 PLN wzwyż w innych systemach) jak np metabones. Wtedy będzie wszystko lub prawie wszystko, ale będzie też drożej. Z tego co widzę w linku K&F to przelotki nie mają styków więc warto je stosować do takich mocowań jak canon fd. Do minolty i nikkora przelotki mają własne pierścienie przysłony, ale jest to rozwiązanie niewygodne bo sterowanie nie jest precyzyjne. Przelotka do Canona EF to chyba jakieś nieporozumienie. Jest najtańsza, ale pewnie będzie to działać jedynie na pełnej dziurze, nawet nie da się przymknąć. Do pełnej współpracy potrzeba adaptera, który komunikuje się z aparatem.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Jak pracuje Nikon Z z obiektywami Canon EF gdy nie ma styków w przejściówce? Jak pracuje przysłona?
    Nie pracuje. Tych obiektywów bez elektroniki nie użyjesz inaczej jak dużej zatyczki . W niektórych nie będzie się nawet dało wyostrzyć, bo to też robi elektronika.
    Pozdrawiam
    Marcin

  6. #16
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Są jak widać (minimum) dwie kategorie fotografów. Jedni chca manuala, byle podpiąć, fajnie jak jest mały itp. ale jest też kategoria tych co chcą pełnej funkcjonalności. Canon EF na Sony A7Mk3 pracuje całkiem, całkiem. Stąd moja ciekawość jak to z canonowskimi L-kami na Nikon Z. Skoro Sony E się da, to jest nadzieja. Cena adaptera może i ma znaczenie, jak sie przypina tanie manuale. Ale przy szkłach za tysiące to przestaje grać rolę.

    W takim przypadku to Nikon Z stanie się systemem z największą bazą świetnej optyki. Bo będą działały szkła Nikkor F z pełną funkcjonalnością. A w innych systemach nie.

    AF i to szybki (i w niektórych przypadkach także stabilizacja):
    Sony A7 - szkła Sony FE i Canon EF (nkkory strasznie koslawie, więc ich tu nie zaliczam)
    Canon R - szkła Canon R i Canon EF
    Nikon Z - szkła Nikon Z, Nikon F, Canon EF, Sony FE.
    Jedyny system gdzie będzie działała cała optyka z 3 największych systemów. Największa baza.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 22-01-2019 o 14:50
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #17

    Domyślnie

    Przy ilości obiektywów jakie są w samej bazie Nikona traci to jakiekolwiek znaczenie. Ogniskowe będą się tylko dublować. Jakie znaczenie ma to czy do danego systemu są 3 czy 4 a może 5 pięćdziesiątek ze światłem f/1.8? Przecież wystarczy jedna. Do Canona podepniesz Canony i przez przelotkę masz wszystko czego Ci potrzeba. Podniecasz się cyfertami a w praktyce nie ma to najmniejszego znaczenia. To co robi różnicę to szklarnia natywna (możesz się z tym nie zgadzać, ale za kilka lat pewnie się to zmieni) a o to zadbać musi każdy z producentów z osobna. Z pomocą niezależnych typu Sigma, Tamron, Tokina czy Samy.

    PS Musisz uzupełnić "tabelkę", bo jest niepełna

  8. #18
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak ktos czyta fora i w wielu miejscach jest wrzutka jak to tanie sa obiektywy canona, a te elki to najlepsze na świecie to kolejny plus dla Zetek jak to będzie działało.
    Z drugiej strony czy canon eRka potrzebuje obiektywów nikona jeśli ma to co w pierwszym zdaniu napisałem ?
    Sony też od zawsze plusowało tym że działa szklarnia canona.
    Podsumowując to każdy z systemów od strony szkieł ma duży wybór ale z miesiąca na miesiąc wszystkie adaptacje obiektywów z myślą o AF stracą na znaczeniu, a za parę lat tylko natywne obiektywy będą się liczyły, a adaptacja tak samo jak pleśniaki będą atrakcją ze względu na koszty, podejrzewam że świetna szkła zarówno canona jak i nikona z lustrzanek będzie można kupić spokojnie za połowę tego co obecnie się wycenie, a może i taniej.

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Natywna szklarnia na razie jest droga. I jest jej maciupko. Nie ma czym focić. Jak sie ma dobre szkła lustrzankowe to fajnie z nich skorzystać.
    Ta zaleta wychodzi gdy się chce zmienic system, w sposób najmniej bolesny. Gdyby lustrzankowy canonier chciał wejść w Nikona Z to może (hm, miejmy nadzieję, jak działać będzie AF) tak samo bezproblemowo jak Nikoniarz. Natomiast Nikoniarz tak prosto na Canona R czy na Sony A7 nie przejdzie.
    Jak wiesz pojawienie sie bezluster powoduje ruchy migracyjne międzysystemowe. Czyli to nie jest takie błahe zagadnienie.
    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta

    PS Musisz uzupełnić "tabelkę", bo jest niepełna
    Poproszę więc o wskazówki co gdzie dopisać.

    Co do tego mojego spisu - na razie to jednak spekulacja, nie wiemy jak z działaniem AF Canon EF i Sony FE na Nikon Z.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Natywna szklarnia na razie jest droga. I jest jej maciupko. Nie ma czym focić. Jak sie ma dobre szkła lustrzankowe to fajnie z nich skorzystać.
    Ta zaleta wychodzi gdy się chce zmienic system, w sposób najmniej bolesny. Gdyby lustrzankowy canonier chciał wejść w Nikona Z to może (hm, miejmy nadzieję, jak działać będzie AF) tak samo bezproblemowo jak Nikoniarz. Natomiast Nikoniarz tak prosto na Canona R czy na Sony A7 nie przejdzie...
    To twierdzenie było prawdziwe do połowy tego roku. Teraz każdy Nikoniarz i Canonier ma opcję bezlusterkową w swoim obozie więc nie musi migrować. Ogólnie z tego co się słyszy w sieci to Nikoniarze w większości zachwyceni Zetkami, co potwierdza się także w testach, Canoniarze jeszcze bardziej zachwyceni, bo mają wspaniałe jedyne w swoim rodzaju szkła i świetny AF a niedoróbki (ponoć) im nie przeszkadzają. Soniarze też uważają, że mają najlepszy system Obawiam się, że nie jest tak jak sugerujesz, że ilość szkieł do podpięcia będzie w jakimś stopniu decydowała o wyborze czy ewentualnej migracji. Dla tych, którzy mają Nikkory w tej chwili jedyną wartą uwagi opcją jest Zet, dla Canoniarzy tak samo, EFy najlepiej zadziałają na Canonie więc po co się przenosić? Na Sony też działają, ale magia marki zrobi swoje. Z resztą już robi. A po co użytkownik Sony miałby się ze swoimi szkłami przesiadać na Zet lub R to nie mam pojęcia.

Strona 2 z 27 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Adaptery a obiektywy
    By lukas92 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 15-07-2016, 08:47
  2. nikon v1..adaptery
    By janisjanis in forum Nikon - System 1
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-09-2013, 16:12
  3. Wypozyczanie optyki (dla NIKON-a)
    By Filter in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 01-10-2011, 23:34
  4. Wybór optyki makro, Nikon.
    By Rubid in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-04-2009, 14:52
  5. Adaptery, a mieszek...
    By Dark in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 09-12-2005, 00:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •