Dzień dobry. Jestem tutaj nowy i widzę, że bardzo dużo zbiorowego doświadczenia jest na tym forum. Jestem fotografem szkolnym ( na tą chwilę) i fotografuję życie codzienne i wydarzenia w szkole (egzaminy, próby, lekcje, dyskoteki, z reguły bardzo kiepskie światło dlatego czasem używam lamp reporterskich, ale nie zawsze mogę. itd). Nie jestem zbyt doświadczony (zdjęcia robię dopiero od kilku lat, najpierw podwodne bo jestem instruktorem nurkowania bezdechowego, a teraz już raczej tylko na sucho). Dopiero wróciłem do Polski i znalazłem pracę w szkole. Aparatu używam też do własnej przyjemności (podróże, natura, rodzina itd.) W tym momencie robię zdjęcia Nikonem D700 +(20mm 3.5Ai, 28-85, 50 1.8G, Tokina 100mm macro). Ten sprzęt jest bardzo dobry i zawsze mogę na nim polegać, a jeśli już coś w tym zestawie nie domaga to JA . Chciałbym za jakiś w miarę niedługi czas kupić coś nowego, z szybszym AF, lepszym ISO co będzie niezawodne tak jak moje D700 i z ergonomią na kilka godzin pracy dziennie. Od dłuższego już czasu czytam i oglądam recenzje i artykuły i bardzo mnie interesują dwa aparaty z matrycą APSC (FX byłby super ale cena dla mnie nie do przeskoczenia) a konkretnie Fujifilm X-T3 i Nikon D500. O Nikonie D500 bardzo dużo czytałem i wychodzi na to że jest super pod każdym względem (dla mnie napewno aż nadto ale teraz chcę już coś szybkiego i pewnego). Chodzi mi bardziej o X-T3 bo nigdzie nie mogę znalezć informacji jak się ten sprzęt sprawuje na dłuższą metę (kilka lat regularnego użytkowania)?Czy jest on aż tak niezawodny i trwały jak D500? A jak z ergonomią uchwytu ( czy ręka się męczy przy dłuższej pracy), czy umieszczenie i rozmiar przycisku AF-ON jest wygodne ( ja używam w D700 tylko tylnego przycisku do ostrzenia, co jest dla mnie bardzo wygodne)? Pomińmy kwestie obiektywów, bo ten temat już troszkę znam. Będę bardzo wdzięczny jeśli napiszecie mi coś o swoich doświadczeniach w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie, Piotr.