Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43
  1. #1

    Domyślnie Jakie ustawieniaq Picture Control...

    Witam serdecznie,

    W aparatach D90 i D3200 mam ustawienia: SD, wyostrzanie 3 działki, reszta na zero. I tak mam już bardzo długo. Ponieważ uzyskuję "martwe" obrazy (na moje oko) poprawiam je w edytorze. Teraz wyczytałem na angielskich forach, że nikony generalnie są blade, chciałbym sobie ułatwić życie i "podrasować" je już w aparacie. SD nie chciałbym zmieniać, ale pozostałe, szcególnie "wyostrzanie" i "nasycenie" tak. Fotografuję od dziecka, ale nie mam artystycznego zacięcia i jestem przeciętnym pstrykaczem. Potrzebuję obrazków jpg, w których nie trzeba się bawić niczym, poza poziomami. Byłbym wdzięczny za sugestie lub informacje jakie nastawy się stosuje. Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Ustaw sobie VIVID.
    https://imaging.nikon.com/lineup/mic...ture/vivid.htm

    Zmień te "angielskie" fora. Nikony są generalnie czarne, nie blade

  3. #3

    Domyślnie

    Dobry wieczór. Miło z Twojej strony, że zechciałeś odpowiedzieć takiemu biedniakowi jak ja. Mieszkając w Kielcach moje Nikony mają barwę czarno-szarą... tak to już jest na prowincji. Strona Nikona bardzo ładnie opisuje te siedem ustawień. O tej porze roku w Górach Świętokrzyskich niebo jest ołowiane od smogu i ustawianie żywych kolorów niewiele mi da ... Poza tym, byłbym nad wyraz wdzięczny gdybyś zechciał powiedzieć jak ustawione masz pozostałe zakładki: ostrość itp. Przy okazji obejrzałem wszystkie nikonowskie ustawienia i mam pytanie: jak się ma ustawienie "landszaft" w Picture Control do ustawienia wajchą tematyczną "krajobraz" na korpusie ? Może to przerabiałeś?

  4. #4

    Domyślnie

    Masz w instrukcji na stronie 25:
    Używaj tego programu w celu uzyskania żywych zdjęć krajobrazu w ciągu dnia. Wbudowana lampa błyskowa i dioda wspomagająca AF wyłączają się. Zalecamy używać statywu, aby uniknąć rozmazania zdjęć przy słabym oświetleniu.
    Generalnie tryb nie odpowiada za kolory (aczkolwiek nie jestem pewien, czy nie ustawia właśnie Picture Control "Vivid" lub "Landscape". W tym trybie jest wyłączona jest lampa i ustawia dużą liczbę przysłony, przez co więcej jest w głębi ostrości, ale przez to ustawia krótkie czasy.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Masz w instrukcji na stronie 25:

    Generalnie tryb nie odpowiada za kolory (aczkolwiek nie jestem pewien, czy nie ustawia właśnie Picture Control "Vivid" lub "Landscape". W tym trybie jest wyłączona jest lampa i ustawia dużą liczbę przysłony, przez co więcej jest w głębi ostrości, ale przez to ustawia krótkie czasy.
    No więc jest tak, że po ustawieniu wajchy na Landszaft wyłącza się dostęp do zakładki Picture Control... Instrukcje niestety mówią co do czego służy, ale nie mówią nic o skutkach. Na zgniłym zachodzie są książki pt: "Fotografuję Nikonem Dxx.." I tam pisze jak najlepiej ustawiać nastawy do tematu.

  6. #6

    Domyślnie

    Ustawienia Picture Control odpowiadają za obróbkę jpg w korpusie, programy tematyczne odpowiadają za ustawienia aparatu (np. lampa) i ekspozycji.
    Nie będzie łatwo wymienić się tu doświadczeniami z ustawień Picture Control, bo chyba w większości rozbimy zdjęcia w rawach i w ustawienia PC prawie nikt nie ingeruje. Są one istotne dla osób robiących zdjęcia w jpg.

    Ale na YT jest trochę materiałów. Choćby tu: https://www.youtube.com/watch?v=xknLxl_nqwc
    Możesz zrobić testy na PC i zgodnie z ustawieniami aplikacji desktopowej dostosować ustawienia w korpusie.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Więcej o trybach

    https://imaging.nikon.com/lineup/mic.../landscape.htm

    - - - - kolejny post - - - - - -

    https://imaging.nikon.com/lineup/mic...icturecontrol/
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  7. #7

    Domyślnie

    Tutaj masz kilka profili gotowych, możesz sobie pooglądać co one robią, ewentualnie coś zmodyfikować i wgrać do aparatu.

    https://nikonpc.com/
    D750, S 35:1.4, T 24-70:2.8 G2, SB700

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Juanitos Zobacz posta
    Dobry wieczór. Miło z Twojej strony, że zechciałeś odpowiedzieć takiemu biedniakowi jak ja. Mieszkając w Kielcach moje Nikony mają barwę czarno-szarą... tak to już jest na prowincji. Strona Nikona bardzo ładnie opisuje te siedem ustawień. O tej porze roku w Górach Świętokrzyskich niebo jest ołowiane od smogu i ustawianie żywych kolorów niewiele mi da ... Poza tym, byłbym nad wyraz wdzięczny gdybyś zechciał powiedzieć jak ustawione masz pozostałe zakładki: ostrość itp. Przy okazji obejrzałem wszystkie nikonowskie ustawienia i mam pytanie: jak się ma ustawienie "landszaft" w Picture Control do ustawienia wajchą tematyczną "krajobraz" na korpusie ? Może to przerabiałeś?
    Ależ Kielce są bardzo fajne a okolice to już w ogóle... bywam, to wiem
    Jest oczywiste, że jak zaświeci słońce, to świat inaczej wygląda, także na fotografiach wszystko jest żywsze fajniejsze. Każdy ma inne wyobrażenie o tym, co się podoba. Musisz po prostu sam popróbować różnych ustawień, nawet jeśli jakąś gotowy preset komuś się podoba, dla innego będzie nie do przyjęcia. Jak napisał już kolega, rozwiązaniem wielu bolączek jest ustawienie NEF (RAW), zwłaszcza do fotografii krajobrazu. Potem zdjęcie otwierasz np. w darmowym programie Nikona Capture N-XD i wtedy wszystkie dylematy się rozwiążą Możesz zmieniać i eksperymentować do woli, tzn. na ile komp pozwoli. To, co robi oprogramowanie aparatu wedle sztywno ustawionych parametrów, czyli "wywołanie" cyfrowego zapisu do postaci obrazka jpg, możesz zrobić ręcznie, wedle własnej fantazji. Warto spróbować, większość bardziej ambitnych fotografów oraz profesjonalistów tak właśnie robi w większości przypadków, a już zwłaszcza przy krajobrazie.
    Za kolory odpowiada Picture Control, tryb krajobrazu o tyle jest przydatny, że przymyka przysłonę chyba najmocniej jak się da w konkretnych warunkach (np. niebo jest wtedy bardziej błękitne, więc jakiś tam wpływ ma). Szczególnie nie zwracam uwagi na to, co mam ustawione w aparacie, choć przyjemniej jest przeglądać żywsze zdjęcia. Raczej mocno nie podbijaj ostrości czy nasycenia, 2-3 działki to max, ale oczywiście kwestia gustu. Warto jeszcze włączyć ADL dla ożywienia zdjęć
    https://www.nikonusa.com/en/learn-an...-lighting.html

  9. #9

    Domyślnie

    No więc czarno to widzę, jeżeli chodzi o rozwiazanie moich problemów. Najlepiej przedstawia to wypowiedź KOJOCISKA: "Ustawienia Picture Control odpowiadają za obróbkę jpg w korpusie, programy tematyczne odpowiadają za ustawienia aparatu (np. lampa) i ekspozycji.
    Nie będzie łatwo wymienić się tu doświadczeniami z ustawień Picture Control, bo chyba w większości robimy zdjęcia w rawach i w ustawienia PC prawie nikt nie ingeruje. Są one istotne dla osób robiących zdjęcia w jpg."

    Ten rodzaj fotografi ma już swoją nazwę, którą posługują się warszawscy "zawodowi" fotograficy: malarz fotografii. Obrazki, które zdobywają teraz nagrody wyglądają jak jarmarczne obrazy malowane przez ludowych twórców, ale widocznie ma tak być.
    Przejrzałem wszystko co jest dostepne na temat "profili", ale te profile nic nie zmieniają w Picture Control, no bo do czego innego służą. Jak wspominałem zaczynałem od dziecka, czyli od średniego formatu, czyli DRUHA poprzez Starta, smienę, Minolty SPxi, 3xi, 9xi do Konica Minolta A2. Potem D90 i D3200. W ciemni (tej prawdziwej) nasiedziałem się już wystarczająco i chciałbym mieć przyrząd który robi sobie zdjątka jak przystało na XXI wiek. Problemem jest mój wiek biologiczny, ponieważ znajduję się w bańce czasowej: ze starych nikt nie zna się na cyfrach, młodzi ambitni uznają tylko RAW, a zdecydowana większość populacji to smartfonowcy.
    Wielkie dzięki wszystkim co zechcieli się znizyć do gostka od jotpegów. Stan chyba jest taki: są posiadacze lustrzanek naciskających przycisk z obiektywem kitowym i to kończy ich wszelką działalność, potem są rawowcy i potem już nic... Pozdrawiam serdecznie wszystkich dyskutantów.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja sporo fotografuje w jpg. Jeśli brakuje Ci tego o czym pisałeś (kolorów, ostrości) to podbij je w dowolnym profilu do stopnia który Cię satysfakcjonuje. Vivid bym odpuścił, dla mnie to najgorszy z profili dostępnych w korpusie. Zmodyfikuj sobie Standard. ADL też nie akceptuje bo zdjęcia są wyprane z kontrastu.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Profile Picture Control
    By szerilla in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 17-12-2018, 19:11
  2. picture control
    By ptasiek49 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-05-2015, 21:24
  3. D300s vs Picture Control
    By wuyaszek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-01-2015, 10:02
  4. Picture Control
    By apaw in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-12-2013, 19:50
  5. picture control
    By crisder in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-09-2010, 12:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •