Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 43
  1. #21

    Domyślnie

    To faktycznie doskonały pomysł, ponieważ wszystkie foty robię jako RAW+JPEG. Nie korzystałem nigdy z retuszu w aparacie i nie wiedziałem, że uwzględnia się w trakcie przetwarzania dane PC. Przy okazji wykryłem, że czytnik zakończył żywot i musiałem odłożyć sprawę na potem. Doskonała porada. Można na tym wątek zakończyć, Bardzo dziekuję.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Możesz zrobić tak: Ustaw sobie na próbę zapis RAW. W nowszych aparatach jest funkcja wywoływania RAWów z menu aparatu (w menu RETUSZU -> Przetwarzanie RAW). Możesz zrobić zdjęcie i spróbować wywołać z różnymi ustawieniami, a później porównać co wolisz.
    To faktycznie doskonały pomysł, ponieważ wszystkie foty robię jako RAW+JPEG. Nie korzystałem nigdy z retuszu w aparacie i nie wiedziałem, że uwzględnia się w trakcie przetwarzania dane PC. Przy okazji wykryłem, że czytnik zakończył żywot i musiałem odłożyć sprawę na potem. Doskonała porada. Można na tym wątek zakończyć, Bardzo dziekuję.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Możesz zrobić tak: Ustaw sobie na próbę zapis RAW. W nowszych aparatach jest funkcja wywoływania RAWów z menu aparatu (w menu RETUSZU -> Przetwarzanie RAW). Możesz zrobić zdjęcie i spróbować wywołać z różnymi ustawieniami, a później porównać co wolisz.
    Dobry pomysł jeżeli Juanitos nie posiada komputera.
    Jeżeli jednak posiadasz (o czym świadczy pierwszy post) i dopuszczasz proste poprawki na komputerze - to używanie nikonowskiego Capture NX-D nie musi być bardziej skomplikowane, niż prosta obróbka jepga. NX-D można potraktować po prostu jako zwykłą przeglądarkę dla NEFów z opcją prostych korekt (poziomy, PC, WB itp). Jeżeli nie będziesz ruszać pozostałych suwaków, to naprawdę nie trzeba mieć specjalnej wiedzy. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to po poprawkach wyeksportować gotowe zdjęcia do jpeg... Wszystko

    P.S.
    Ponadto używając nikonowskiego oprogramowania możesz ustawić sobie indywidualne PC, przetestować w Capture NX-D i wczytać do aparatu.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Obawiam się, że "gotowiec" z ustawień PC niewiele pomoże. Chyba, że ktoś ma dokładnie takie aparaty jak Twoje, podobny gust i odbiór zdjęcia, no i fotografuje podobne tematy.
    Używasz komputera do poprawiania zdjęć? Na czym je później oglądasz?
    Też tak sądzę. Miałem na myśli skorzystać z doświadczeń forumowiczów w zakresie "agresywności" poszczególnych suwaczków w PC. Nikon z niewiadomych przyczyn ustawia je na najniższym poziomie, tłumacząc mętnie, że jest to materiał wyjściowy dla tych co uprawiają pracę w ciemni. To akurat jest manipulacja, bo suwaczki na RAW nie wpływają. Forumowicze anglosascy węszą teorię spiskową, że aparaty tej firmy są bardzo słabo powtarzalne co do parametrów. I może to być dobra teoria biorąc pod uwagę zupełną niepowtarzalnośc obiektywów.

    Oczywiście, że używam komputera razem z edytorami fotek np. PaintShop Pro i innych bardziej znanych . Oglądam różnie: przeważnie na dobrej jakości 27' monitorze, ale również na papierze. Obrazki do papieru szkoda obrabiać jako RAW, bo papier i tak nie przeniesie tych wypracowanych niuansów. Pozdrawiam.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Juanitos Zobacz posta
    Obrazki do papieru szkoda obrabiać jako RAW, bo papier i tak nie przeniesie tych wypracowanych niuansów.
    Raw to nie tylko "niedostrzegalne niuanse". Raw to przede wszystkim mnóstwo informacji (można powiedzieć, że nadmiar informacji), które traci się bezpowrotnie w jpg. Informacji, które pozwalają na uzyskanie w przyszłości niemal dowolnego wyglądu wyjsciowego obrazu (w tym także zmianę PC) w taki sposób, że rezultat może być lepszej jakości niż jpeg z aparatu, może zawierać wiecej danych (a obróbka jpega zawsze powoduje utratę danych).
    A najlepsze w tym wszystkim jest to, że obróbka rawa może być tak samo prosta jak jpega. A nawet często jest prostsza, bo masz do dyspozycji lepszy materiał wejściowy.

  6. #26

    Domyślnie picture control

    Chcialabym się upewnić: czy ustawienia picture Control dotyczą tylko plików jpg? Czy jeśli ktoś mi w tych ustawieniach namieszał, a ja przedstawię sobie aparat z powrotem na raw, to kolejne zdjęcia powinny być takie jak przedtem przed zmianami? Pytam, bo moj aparat wrócił z serwisu i robi brzydkie zdjęcia... Kolory są szare i wszystko wygląda tak jakby ktoś mi mocno podkrecił clarity...

  7. #27

    Domyślnie

    Ustawienia PC wpływają tylko na pliki jpg. Ale mają też wpływ na miniaturkę jpg zaszytą w pliku raw.
    Jeśli miałeś kalibrowny AF, to często w tym celu podkreca się ostrość w ustawieniach PC.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Ustawienia PC wpływają tylko na pliki jpg. Ale mają też wpływ na miniaturkę jpg zaszytą w pliku raw.
    Jeśli miałeś kalibrowny AF, to często w tym celu podkreca się ostrość w ustawieniach PC.
    Tak, tak się stało właśnie po kalibracji. Czyli oni po prostu podkrecili mi ostrość i na tym polegała ich kalibracja? Czy gdzieś znajdę ustawienia z przed tej zmiany czy muszę próbować metodą prób i błędów do tego powrócić? Czy wcisnąć "przywróć ustawienia fabryczne" ?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Ale mają też wpływ na miniaturkę jpg zaszytą w pliku raw.
    Czyli też to, co widać na podglądzie na ekraniku aparatu. No i soft do wołania zdjęć Nikona odczytuje ustawienia PC.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Han Zobacz posta
    Tak, tak się stało właśnie po kalibracji. Czyli oni po prostu podkrecili mi ostrość i na tym polegała ich kalibracja? Czy gdzieś znajdę ustawienia z przed tej zmiany czy muszę próbować metodą prób i błędów do tego powrócić? Czy wcisnąć "przywróć ustawienia fabryczne" ?
    Nie, nie. Oni podkręcają ostrość, bo bardziej wtedy błędy widać.
    Resetować całego aparatu nie musisz.
    Wejdź w ustawienia PC. Zmodyfikowany profil będzie miał gwiazdkę (*) przy nazwie. Wejdź w niego i sam profil resetuj.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Han Zobacz posta
    Tak, tak się stało właśnie po kalibracji. Czyli oni po prostu podkrecili mi ostrość i na tym polegała ich kalibracja? Czy gdzieś znajdę ustawienia z przed tej zmiany czy muszę próbować metodą prób i błędów do tego powrócić? Czy wcisnąć "przywróć ustawienia fabryczne" ?
    Widzę, że ustawili mi wyostrzanie aż na 9 - może dlatego obraz jest taki... Po przeczytaniu poprzednich wątków ustawię na 3. Dziękuję za szybką odpowiedź.

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Profile Picture Control
    By szerilla in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 17-12-2018, 19:11
  2. picture control
    By ptasiek49 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-05-2015, 21:24
  3. D300s vs Picture Control
    By wuyaszek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-01-2015, 10:02
  4. Picture Control
    By apaw in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-12-2013, 19:50
  5. picture control
    By crisder in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-09-2010, 12:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •