Close

Strona 22 z 29 PierwszyPierwszy ... 122021222324 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 211 do 220 z 284
  1. #211

    Domyślnie

    Zastanawiająca jest różnica między górą a dołem. Winietowanie powinno być symetryczne. Może źle założony tulipan?
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  2. #212

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    No popatrz... Ty to masz szczęście. Masz elegancką sztukę bez winiety. bez zniekształceń...
    A C1 ma w ogóle odpowiedni profil do 14-30, bo z tego co kojarzę to bez niego w LR też nie było różowo? Fro pokazywał takie zdjęcia. Edit: Coś mi się pomyliło i chodziło tam właśnie o C1 (od 8:18 ):

    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 30-11-2021 o 13:11

  3. #213

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Masz jakąś uwaloną sztukę, może zaliczyło glebę gdzieś zanim dotarło do ciebie.
    Koesh nie mam uwalonej sztuki. Testowałem w sklepie dwa egzemplarze, i z obu był ten sam efekt. Obiektywu nie kupiłem.
    Oczywiście tak wygląda obrazek bez korekt puszki w C1. Czy jak to nazywają profilu obiektywu.

    A czy nie przeszkadza Ci miękkość i nieostrość rogów?
    To jest szkło do pejzażu a nie do portretu, gdzie ważny jest tylko środek. Ja wolę szkła do takich zastosowań z mniejszą winietą.
    Jeśli LR niweluje te rogi to oznacza że "ciągnie" brzegi rawa o prawie 5 EV, a tego co się nie da skorygować jest odcinana.
    A jeśli tak jest, to jakie korekty mogę jeszcze zrobić w tych miejscach aby nie wylazł jakiś szajs ? Przecież to widać.





    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Zastanawiająca jest różnica między górą a dołem. Winietowanie powinno być symetryczne. Może źle założony tulipan?
    To był deszczowy pochmurny dzień. A w tej uliczce było dość ciemno tej wąskiej uliczce było. Pewnie dlatego tak wyszło.
    Jak robiłem zdjęcia tylko elewacji budynków bez nieba, to winieta była symetryczna.

  4. #214

    Domyślnie

    Bez korekty to niestety tak wygląda w wielu nowych obiektywach. Zapisywałeś też jpg?

  5. #215

    Domyślnie

    przeglądam właśnie swoje zdjęcia które tym obiektywem (pożyczonym z wypożyczalni) zrobiłem na Z6 i aż takiej winiety nie widzę, przy czym rawy konwertuję na dng i dopiero wczytuję do LR a ten mi wyświetla takie info
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  6. #216
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    Koesh nie mam uwalonej sztuki. Testowałem w sklepie dwa egzemplarze, i z obu był ten sam efekt. Obiektywu nie kupiłem.
    Oczywiście tak wygląda obrazek bez korekt puszki w C1. Czy jak to nazywają profilu obiektywu.
    Właśnie zainstalowałem triala C1, wyłączony profil i mam na 14mm malutką wwinięte równo w każdym rogu zarówno przy ostrzeniu bliżej jak i daleko ( jeśli to ma znaczenie dla wyłączonego profilu? ).

    A czy nie przeszkadza Ci miękkość i nieostrość rogów?
    Mam już kilka tysięcy zdjęć za sobą, głównie wyjazdowo i jestem mega zadowolony z ostrości w całym kadrze.

    Jeśli LR niweluje te rogi to oznacza że "ciągnie" brzegi rawa o prawie 5 EV, a tego co się nie da skorygować jest odcinana.
    Na moje oko to jakieś 2 EV ale winieta nie jest wielka i równa w każdym rogu.

    A jeśli tak jest, to jakie korekty mogę jeszcze zrobić w tych miejscach aby nie wylazł jakiś szajs ? Przecież to widać.
    Jakby u mnie takie coś było to obiektyw na 14 dniach by leciał na wymianę.

    Korekta w Lr jest idealna i jak widzę nie jest agresywna, w puszce na normal, nie ma degradacji po korekcie.

  7. #217

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paparapa Zobacz posta
    ...Jeśli LR niweluje te rogi to oznacza że "ciągnie" brzegi rawa o prawie 5 EV...
    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Na moje oko to jakieś 2 EV ale winieta nie jest wielka i równa w każdym rogu...
    Prawda, jak to często bywa, leży po środku. A w tym przypadku dokładnie po środku Apteczni zmierzyli dla rawka na 14mm/f4 i wyszło im 3,48EV

    https://www.optyczne.pl/506.8-Test_o...etowanie.html#

  8. #218
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Też sprawdzałem testy i jest różnie z tymi pomiarami, może byc jakiś rozrzut jakości ale byłbym ostrożny bo raczej chwali się za powtarzalność w optyce Nikona i nie ma wpadek, zresztą podobnie Sony i Canon, można się zastanawiać nad jakimiś vitroxami czy samyangami, nawet często Sigma i Tamron.
    Dlatego jestem mocno zdziwiony tym co wrzucił paparapa, to wygląda na solidną wadę.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 30-11-2021 o 19:36

  9. #219

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Bez korekty to niestety tak wygląda w wielu nowych obiektywach. Zapisywałeś też jpg?
    Nie nie robiłem JPGów

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Właśnie zainstalowałem triala C1, wyłączony profil i mam na 14mm malutką wwinięte równo w każdym rogu zarówno przy ostrzeniu bliżej jak i daleko ( jeśli to ma znaczenie dla wyłączonego profilu? ).


    Mam już kilka tysięcy zdjęć za sobą, głównie wyjazdowo i jestem mega zadowolony z ostrości w całym kadrze.


    Na moje oko to jakieś 2 EV ale winieta nie jest wielka i równa w każdym rogu.


    Jakby u mnie takie coś było to obiektyw na 14 dniach by leciał na wymianę.

    Korekta w Lr jest idealna i jak widzę nie jest agresywna, w puszce na normal, nie ma degradacji po korekcie.

    Skoro nic niepokojącego nie widzisz w obrazku z tego szkła i nie dokuczają ci mierne lub nieostre rogi . To ci się ideał trafił... nie tylko tobie zresztą, jak tu czytam. Tylko pogratulować.
    Jak czytam, to twój C1 też lepszy bo masz tylko malutką winietę. Może jakiś zrzut ekranu?


    Z Lr 6.14 wygląda to tak

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (39).jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	515,3 KB
ID:	58195


    Usuwanie winiety 100%. W moich wszystkich szkłach ten zakres całkowicie wystarcza do usunięcia winiety.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (40).jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	525,4 KB
ID:	58194


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (38).jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	447,4 KB
ID:	58196



    W Affinyty czy ON 1 RAW wcale nie wygląda lepiej.
    Oczywiście bez korekcji. A skoro po korekcji w Lr nie ma winiety, to znaczy że ingerencja jest bardzo duża.
    I ile zostaje w praktyce z tych 14mm?






    .

  10. #220

    Domyślnie

    Przejrzałem surowe rawy z tego roku (Z7 +14-30/4) i mimo nakręconego filtra UV, wprawdzie slim, ale zawsze i nie zanotowałem takiej winiety.

Strona 22 z 29 PierwszyPierwszy ... 122021222324 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Stare obiektywy na FX: Nikkor 135mm f/2.8 AI, Nikkor 50mm f/2 AI, Nikkor 35mm f/2.8 AI
    By Mat0387 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 20-05-2018, 21:39
  2. Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 22-01-2013, 09:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •