Close

Strona 28 z 29 PierwszyPierwszy ... 1826272829 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 271 do 280 z 284
  1. #271

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    No i jest tragicznie, winieta na dole dużo większa, profil obiektywu likwiduje tylko górną winietę, dolna pozostaje, jest duża degradacja.
    Nie ma znaczenia czy jasne czy ciemne, profil obiektywu w Lr kasuje łatwo winietę bez szkody dla zdjęcia, patrzę w capture one teraz i widać jak byk że ze zdjęciami od paparapa jest coś nie tak, to nie jest normalna winieta w tym obiektywie, litości nie wciskajcie ludziom bajek.

    Może na tym coś zobaczycie https://drive.google.com/file/d/1SJr...ew?usp=sharing
    Nie prawda. Otwieram te zdjęcia w Capture NX-D i wszystko jest ok. No prawie.
    Wrzuć zdjęcie podobne do moich. Z głębokimi cieniami, z dużymi kontrastami. A nie takie nic nie mówiące obrazki w idealnym świetle.

  2. #272
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Otwórz sobie w programie gdzie można wyłączyć profil obiektywu i zobaczysz pełną winietę obojętne czy niebo czy chodnik itd, na twoim zdjęciu jest tragedia co zresztą widać i wywołało dyskusję.
    Twoje zdjęcie po włączeniu profilu obiektywu tylko górna winieta ładnie znika, na dole pozostaje i co najgorsze nie tyle że duża winieta ale zdegradowane bez ostrości.

  3. #273

    Domyślnie

    widzę że kolejny wątek gdzie dwóch się bije kto ma większe racje i żaden nie odpuści
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  4. #274
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    @paparapa nie oburzaj się tylko podchodź do tego obiektywnie, raczej napisz w jakim sklepie te obiektywy testowałeś żeby ich omijać szerokim łukiem.

  5. #275

    Domyślnie

    Na dwóch ostatnich nefkach od paparapa w zasadzie nic nie widać więc i trudno ocenić, ale co do pierwszego to mam pewne spostrzeżenia. W sofcie nikona profil radzi sobie z dystorsją i z trzema rogami. I to jest trochę dziwne, ale w sumie skąd wiadomo, że to jest winieta a nie jakiś cień? Może zadaszenie od witryny sklepowej, parasol, drzewo zacieniły to miejsce. W pliku od koesha na nieruszanym nefku jednak winieta jest bardzo duża, rogi zaczernione, i sięga prawie do środka obrazka, choć oczywiście słabnie. Dystorsja też duża. Obiektywnie ciężko to jednak nazwać małą winietą. Wygląda to podobnie do wcześniej wrzuconego nefa.



    Co ciekawe w Raw terapii jakiś algorytm trochę mniej przycina zdjęcie po prostowaniu. No i sama ostrość na brzegu. Wiadomo, że ma na to wpływ prostowanie dystorsji, ale jest miękko. Byłoby nieco ostrzej gdyby nie profil co widać w porównaniu do oryginału.



    Dla mnie morał płynie z tego taki, że te nefy po prostu trzeba otwierać w dedykowanym oprogramowaniu i godzić się na przycięcie lub się trochę pobawić, bo bez tego rogi, przynajmniej na pełnej dziurze są po prostu dość słabe.

  6. #276
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zgadza się trzeba używać softu, który czyta profil, w tym obiektywie profil daje to co na obiektywie czyli 14mm, bez korekcji jest większy kąt widzenia.

    Lr 6.14 czyta profil z dng i u mnie na tyle poprawnie koryguje wszystko że nawet nigdy nie podejmowałem kwestii winiety bo nie istnieje.
    Capture One też czyta poprawnie profil.

    Dodam że na moim raw jest pion czyli dolny lewy róg to faktycznie górny lewy i jak widać nie ma tego problemu co na rawku od paparapa, jest na moim równa i całkiem mała winieta, nie ma się do czego przyczepiać i życzyłbym sobie takie parametry w innych obiektywach, które nawet mimo że są dużo większe z winietą mają często większy problem.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    ...i sięga prawie do środka obrazka, choć oczywiście słabnie. .
    Oj to chyba nie ma nic wspólnego z winietą tylko normalne prawa fizyki dotyczące przysłony ale i nawet samego tulipana, który przecież nie tylko osłania niechciane światło ale i blokuje jego część vo nie jest przecież faktycznie winietą z optyki. Ktoś testował bez tulipana ten obiektyw w kwestii winiety ?

  7. #277

    Domyślnie

    Po całej rozkminie pozostało mi jedno do potwierdzenia: fotoszaopa nie czyta profili z Zetek? Jak rozumiem trzeba otwierać RAWy NX Studio -> exportować do DNG -> Otwierać w fotoszopie?

  8. #278

    Domyślnie

    Oczywiście, że czyta. Aktualna wersja. Tak było od zawsze.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #279

    Domyślnie

    Oko, dzięki

  10. #280

    Domyślnie

    Czy mógłby ktoś potwierdzić, że używając Holdera Nisi V6 występuje winieta na 14 mm?

Strona 28 z 29 PierwszyPierwszy ... 1826272829 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Stare obiektywy na FX: Nikkor 135mm f/2.8 AI, Nikkor 50mm f/2 AI, Nikkor 35mm f/2.8 AI
    By Mat0387 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 20-05-2018, 21:39
  2. Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 22-01-2013, 09:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •