Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2018
    Miasto
    Polska
    Posty
    23
    Wpisów
    1

    Domyślnie Obiektywy od P-six do ,,cyfry,,

    Jak wiadomo nie od dziś obiektywy od średniego formatu można używać na małym obrazku, poprzez pierścień redukcyjny,wtedy mnożymy sobie x 1.5 aby otrzymać przyjętą umownie ogniskową czyli np: 80mm x 1.5 da nam 120mm umownej ogniskowej. A jaki przelicznik będzie obowiązywał dla matryc APS czyli format 23,7mm na 15,5mm ?

  2. #2

    Domyślnie

    Ogniskowe podaje się właśnie dla dla małego obrazka. Nic nie przeliczasz na FX. 80 mm P-Six na DX da kąt, odpowiadający 120 mm na FX.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Ogniskowe podaje się właśnie dla dla małego obrazka.
    Ogniskowa to cecha obiektywu, taka jak jego wymiary czy masa. Obiektyw 80 mm ma zawsze 80 mm czy będzie podłączony do MF, małego obrazka, APS-C, czy 4/3. Zmieni się za to kąt widzenia i tylko w takim aspekcie można mówić o ekwiwalencie ogniskowej względem jakiegoś formatu.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Ja to rozumiem, w praktyce tłumaczenie jest jednak zwykle zawiłe Zwłaszcza, jeśli temat wraca po raz n-ty.
    Każdy to w pewnym momencie załapie a myślę, że rozwiałem trochę wątpliwości kolegi, który raczej pytał o ekwiwalent ogniskowej, niż o samą ogniskową.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2018
    Miasto
    Polska
    Posty
    23
    Wpisów
    1

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Ja to rozumiem, w praktyce tłumaczenie jest jednak zwykle zawiłe Zwłaszcza, jeśli temat wraca po raz n-ty.
    Każdy to w pewnym momencie załapie a myślę, że rozwiałem trochę wątpliwości kolegi, który raczej pytał o ekwiwalent ogniskowej, niż o samą ogniskową.
    Tak o ekwiwalent - obiektyw wyprodukowany dla średniego o ogniskowej 80mm zawsze takim będzie - dlatego napisałem ,,umownie,,

  6. #6

    Domyślnie

    Nie jest istotne, czy obiektyw został wyprodukowany dla średniego formatu, małego obrazka,aps-c czy 1" . Ogniskowa będzie zawsze taka sama, zmieni się ekwiwalent (dla małego obrazka zwanego Full Format czy FX, nie zmieni się), czyli kąt widzenia.
    Na P-six przelicznik, ekwiwalent ogniskowej, to o ile pamiętam ok. 0,6, czyli obiektyw 80 mm na P-six da taki kąt widzenia, jak ~48 mm na małym obrazku.


    Ps. dochodzi rzecz jasna przejściówka, która może trochę zmieniać rzeczywistą ogniskową.

Podobne wątki

  1. Jakie body pod obiektywy do cyfry ??
    By WiCHERN in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 22-02-2012, 18:39
  2. NIKKOR 50/1.8 D AF do cyfry
    By suseba in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-12-2008, 14:22
  3. Jak to zrobić bez cyfry?
    By zbooj in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 28-08-2007, 22:01
  4. Sigma 10-20 do cyfry
    By leszeg in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-01-2006, 23:44
  5. 18-70 DX czy 24-85/3.5-4.5 do cyfry?
    By Chilon in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 27-05-2005, 10:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •