Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie ustawienie balansu bieli nikon P7800

    Witam,

    Posiadam Nikon p7800 i bedę robił zdjecia w kościele oświeltelenie zastane i jak dobrac jak najlepszy balans bieli?
    Mam jeszcze jedno pytanie w kościele na wysokości 5 i 12 metrów sa malowidła i jak je oświeltlić aby wykonać jak najbardziej naturalne a zarazem dobrze widoczne zdkęcie malowidła. Czy zakupic lampę dedykowaną do tego aparatu typu np.: SB-910, SB-900, SB-800 lub SB-700 czy proponujecie inne rozwiazanie.

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Co do WB - ustaw na auto, ale średnio bym liczył na dobry efekt. Czyli koniecznie praca w RAW i dobierasz WB suwaczkami przy wołaniu RAW.
    Te obrazy chcesz robic na tele - no to OK, możesz wtedy z lampą. Jesli ma to być całe wnętrze to lampy nie polecam.
    Generalnie to się robi na wysokim ISO i dlatego na FX. Nie wiem jak wysokie ISO jest akceptowalne w P7800. Ile możesz ustawic by być zadowolonym?
    Nie wiem jak jasny jest kościół. Przydaje się ISO 3200 i to gdy się ma szkła w miarę jasne (2.8 i jaśniejsze).
    Oj, widzę, że to aparat z 2013 i ma ISO max 1600, zapewne w dodatku kiepskie. Na szczęscie ma szkło w miare jasne (2.0). Jeśli masz jasny kościół, ISO 800 i f2 to może coś zdziałasz, tylko nie przesadzaj z długim czasem bo ci sie ludzie poruszą. Choć przy statycznych scenach możesz czasami mieć ustawione 1/15. Ale przy obrączkach itp - nie.

    Lampa sie przyda, ale jak masz jej używać tak sporadycznie to kup YN 658.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiemy czy to mają być zdjęcia uroczystości, czy samego kościoła. W tym drugim przypadku statyw i oświetlenie zastane + doświetlanie lampą z filtrami zależnymi od rodzaju oświetlenia kościoła.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Nie wiemy czy to mają być zdjęcia uroczystości, czy samego kościoła. W tym drugim przypadku statyw i oświetlenie zastane + doświetlanie lampą z filtrami zależnymi od rodzaju oświetlenia kościoła.

    To bedzie sam kosciół

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mario11 Zobacz posta
    To bedzie sam kosciół
    Tak właśnie myślałem. Zatem podstawa to statyw i praca w RAW. ISO 100, czas taki jak wyjdzie. Ważne są też godziny robienia i pogoda. Zależnie od oświetlenia i kościoła, czasami światło dzienna pomaga, a czasami nie.
    Jeśli są bardzo duże różnice w oświetleniu, to trzeba je wyrównać. Najlepiej światłem tego samego rodzaju. Może to być np. halogen budowlany.
    W miarę możliwości nie świeć na wprost, bo mogą pojawić się duże cienia i odbicia.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mario11 Zobacz posta
    To bedzie sam kosciół
    Aaa. To w czym problem? Zrób jak pisze Tomek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Tak właśnie myślałem. Zatem podstawa to statyw i praca w RAW. ISO 100, czas taki jak wyjdzie. Ważne są też godziny robienia i pogoda. Zależnie od oświetlenia i kościoła, czasami światło dzienna pomaga, a czasami nie.
    Jeśli są bardzo duże różnice w oświetleniu, to trzeba je wyrównać. Najlepiej światłem tego samego rodzaju. Może to być np. halogen budowlany.
    W miarę możliwości nie świeć na wprost, bo mogą pojawić się duże cienia i odbicia.
    A jest lampa fotograficzna warta zakupienia używana które spełni sie w tym celu? Czy oprócz halogenu jest inne rozwiazanie?

    Jest w kościele długi obraz ponad 2 m i robią jego zdjęcia "po kawałku" mam problem bo jego rama jest pomalowana na złoty kolor a światło zastane pada z boku i jest duża różnica widzialna na zdjeciu w odniesieniu do tej ramy, z jednego boku jest matowa z drugiej się płyszczy - co z tym zrobic?

  8. #8

    Domyślnie

    Tak naprawdę to trudno się zorientować co chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz zrobić statyczne zdjęcia wnętrza kościoła, to mieszając światło sztuczne z halogenu i naturalne tylko sobie skomplikujesz dalszą obróbkę, a i tak nic dobrego z tego nie wyjdzie. Lampa błyskowa to już lepiej, ale pewnie bez filtrów na lampę też może być kiepsko. Nie bardzo też rozumiem ten problem z nierównym oświetleniem obrazu i jego fotografowaniem po kawałku. Przecież oświetlenie wnętrza zmienia się w zależności od pory dnia i od pogody więc należy fotografować wtedy kiedy obraz jest oświetlony równomiernie światłem rozproszonym, albo wieczorem oświetlić wyłącznie światłem sztucznym. Dobre sfotografowanie obrazu nie jest takie proste jeżeli to ma być coś więcej niż pamiątka z wycieczki. Podobnie jest ze sfotografowaniem wnętrza kościoła, a wzmianka o fotografowaniu obrazu po kawałku trochę na to wskazuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Tak naprawdę to trudno się zorientować co chcesz osiągnąć. Jeżeli chcesz zrobić statyczne zdjęcia wnętrza kościoła, to mieszając światło sztuczne z halogenu i naturalne tylko sobie skomplikujesz dalszą obróbkę, a i tak nic dobrego z tego nie wyjdzie. Lampa błyskowa to już lepiej, ale pewnie bez filtrów na lampę też może być kiepsko. Nie bardzo też rozumiem ten problem z nierównym oświetleniem obrazu i jego fotografowaniem po kawałku. Przecież oświetlenie wnętrza zmienia się w zależności od pory dnia i od pogody więc należy fotografować wtedy kiedy obraz jest oświetlony równomiernie światłem rozproszonym, albo wieczorem oświetlić wyłącznie światłem sztucznym. Dobre sfotografowanie obrazu nie jest takie proste jeżeli to ma być coś więcej niż pamiątka z wycieczki. Podobnie jest ze sfotografowaniem wnętrza kościoła, a wzmianka o fotografowaniu obrazu po kawałku trochę na to wskazuje.
    obraz jest duży i szeroki a oświietlenie dzienne z drugiej strony koscioła. Co do lampy to dedykowane są SB-910, SB-900, SB-800 lub SB-700 i nie wiem czy wybrac i jaka z tych czy może innej firmy, model sprawdzony przez użytkowników forum.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Punktowe ostre światło lampy błyskowej może się okazać niefajne. Jeśli to obraz olejny o wyraźnej strukturze to się pojawią odblaski.
    Wygląda na to jakbyś chciał wykonać jakąś nadzwyczaj wierną reprodukcję. Może wtedy trzeba będzie z grubej rury. Ustawić wysoką drabinę na przeciwko, pokombinować z błyskiem ale nie jedynie na wprost tylko go odbijając (choc jesli to cegły to słabo).
    Gdybyś tu dał zdjęice całego wnętrza zrobione na bardzo szerokim kącie to byśmy wiedzieli jak wygląda sytuacja, plus zdjęcie jakie zrobiłeś samemu obrazowi to cos sie wymyśli.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. ustawienie właściwe balansu bieli
    By leszek 28100 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-10-2017, 12:14
  2. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22-04-2009, 07:13
  3. Ustawienie i korekta balansu bieli
    By Ojok01 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-03-2009, 00:15
  4. RAW a ustawienia balansu bieli
    By fjerzy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18-06-2008, 10:03
  5. ustawienie balansu bieli do zdjęć IR
    By martynska in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-11-2005, 20:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •