Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Lightroom nie wyświetla google maps

    Chyba począwszy od grudnia 2018r LR w wersji pudełkowej przestał wyświetlać mapy Google, o czym wcześniej informował.
    Jakiego oprogramowania można by użyć aby mieć możliwość podejrzenia miejsca gdzie było wykonane dane zdjęcie?
    Nie chcę w tym celu przesiadać się na wersję abonamentową.
    Geotaging zdjęć mogę realizować na dwa sposoby:
    - podczas focenia mieć podpięty GPS, który sam zmodyfikowałem (gorsze rozwiązanie bo trzeba na sankach mieć GPSa i uważać na gniazdo aparatu),
    - użyć Geotaging Photos na podstawie danych z pliku generowanego przez Geotaging Photos z iPhone'a (lepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę punkt 1 i dodatkowy ficzer w postaci zapisanej całej trasy pokonywanej w danym dniu focenia - czasem kilkaset km).
    Bardzo ważne aby aplikacja do wyświetlenia miejsca na mapie nie przechowywała gdzieś w necie moich zdjęć.

  2. #2

    Domyślnie

    Faststone, digikam, irfanview pewnie też...

  3. #3

    Domyślnie

    Też ostatnio doświadczyłem tej niemiłej niespodzianki kiedy przed kilkoma dniami chciałem jak zwykle geotagować kilka zdjęć. Najpierw myślałem, że coś namieszałem w ustawieniach, ale po wejściu na stronę Adobe przez Help wszystko się wyjaśniło.
    Jest to jeszcze jeden przyczynek do dyskusji o polityce sprzedaży Adobe. Były dyskusje czy o tym, że jednak lepiej kupić wersje pudełkową bo co kupimy to tego nam już nie odbiorą.
    Tymczasem okazuje się, że Adobe potrafi nam część kupionego wcześniej programu po prostu zabrać. Brak dostępu programów pudełkowych do Google Maps w Lr skutkuje bowiem całkowitym brakiem możliwości korzystania z modułu Map, a był to (dla niektórych jest nadal) jeden z najlepiej działających modułów do geotagowania RAW, JPG i wszystkiego co czytał Lr.
    Dla mnie konkluzja jest prosta nawet jeżeli kupujemy program pudełkowy w Adobe ale jakiś "kurek" został dalej w tej firmie, to możemy być pewni, że go zakręcą żeby nas zmusić do korzystania z abonamentu. Pomyśleć, że kiedyś tak lubiłem pomysłowość zespołów Adobe.

  4. #4

    Domyślnie

    Masz rację. Wszystko był w jednym. Mało, że geotaging, to jeszcze można było prześledzić gdzie były robione zdjęcia, a przy tym wygodnie.
    Teraz trzeba używać kilku aplikacji. Jeszcze się nie zdecydowałem czego używać.

  5. #5
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Też ostatnio doświadczyłem tej niemiłej niespodzianki kiedy przed kilkoma dniami chciałem jak zwykle geotagować kilka zdjęć. Najpierw myślałem, że coś namieszałem w ustawieniach, ale po wejściu na stronę Adobe przez Help wszystko się wyjaśniło.
    Jest to jeszcze jeden przyczynek do dyskusji o polityce sprzedaży Adobe. Były dyskusje czy o tym, że jednak lepiej kupić wersje pudełkową bo co kupimy to tego nam już nie odbiorą.
    Tymczasem okazuje się, że Adobe potrafi nam część kupionego wcześniej programu po prostu zabrać. Brak dostępu programów pudełkowych do Google Maps w Lr skutkuje bowiem całkowitym brakiem możliwości korzystania z modułu Map, a był to (dla niektórych jest nadal) jeden z najlepiej działających modułów do geotagowania RAW, JPG i wszystkiego co czytał Lr.
    Dla mnie konkluzja jest prosta nawet jeżeli kupujemy program pudełkowy w Adobe ale jakiś "kurek" został dalej w tej firmie, to możemy być pewni, że go zakręcą żeby nas zmusić do korzystania z abonamentu. Pomyśleć, że kiedyś tak lubiłem pomysłowość zespołów Adobe.
    Jak nie jestem fanem polityki Adobe (nigdy nie kupiłem żadnego abonamentu Adobe i nie zamierzam), tak uważam, że twierdzenie, że Adobe coś celowo zabrało użytkownikom nie jest prawdą. Lightroom korzysta z API Google Maps, które zostało zmienione i jego stara wersja przestała działać. W ten sposób wszystkie aplikacje (wszystkich producentów, nie tylko Adobe), które z niego korzystały nie obsługują poprawnie wyświetlania czegokolwiek z Google Maps. Problem w tym, że zapewne da się to prosto naprawić, ale wymagałoby to wypuszczenia jakiejś aktualizacji do Lightrooma, co oczywiście kosztuje. Co zrobiło Adobe wszyscy dobrze wiem.
    Pozdrawiam, użytkownik LR 5 (również bez działającego moduł geotagowania).

  6. #6

    Domyślnie

    @ku6i Jeżeli moduł Map nie działa z powodu o którym napisałeś w wersjach abonamentowych to przepraszam Adobe za podejrzenie zachęcania (przymuszania) do przejścia na abonament. Jeżeli Adobe korzysta z produktu firmy zewnętrznej przy sprzedaży swojego produktu to dlaczego ryzyko zmiany w firmie trzeciej ma być po mojej stronie? Czy przy sprzedaży tych pudełkowych Lr było zastrzeżenie, że w przypadku zmian w Google Maps moduł Map w Lr może przestać działać. Większość kupujących zapewne nawet nie miała i nie musiała mieć świadomości, że to jest taka zależność między produktami różnych firm. Może się za chwilę okazać, że w module Librery i Develop też jakieś elementy zależą od firm trzecich, a to co było w "pudełku" to Adobe tylko przewiązywało wstążeczką i nie może odpowiadać za to co jest w środku, bo Adobe za produkt który sprzedaje odpowiada dopiero od wersji abonamentowej, przynajmniej do czasu kiedy zmieni zdanie.
    Tak całkiem na poważnie jestem przekonany, że Adobe do swojego programu obsługi Map dodała jedną maleńką pentelkę do wykrywania z jakiej wersji Lr klient przyszedł. Jeżeli przyszedł z "pudełka" to adres odpowiedzi jest "na drzewo".

  7. #7

    Domyślnie

    Xnview MP fajnie pokazuje lokalizację. To z lżejszych. Z kombajnów to jeszcze raz polecę digikam.
    Można to połączyć z darktable albo rawtherapee i będzie za darmo i z aktualizacjami.

    Inna sprawa, że ze trochę psioczycie na Adobe zbytnio. Trudno wymagać, żeby zakupiony program działał wiecznie. I to jeszcze z aktualizacjami do nowszych wersji... 3twp praktycznie nigdy tak nie było. Po kupnie pudełka otrzymywali się aktualizacje jedynie w obrębie danej wersji.

  8. #8
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    @ku6i Jeżeli moduł Map nie działa z powodu o którym napisałeś w wersjach abonamentowych to przepraszam Adobe za podejrzenie zachęcania (przymuszania) do przejścia na abonament. Jeżeli Adobe korzysta z produktu firmy zewnętrznej przy sprzedaży swojego produktu to dlaczego ryzyko zmiany w firmie trzeciej ma być po mojej stronie? Czy przy sprzedaży tych pudełkowych Lr było zastrzeżenie, że w przypadku zmian w Google Maps moduł Map w Lr może przestać działać. Większość kupujących zapewne nawet nie miała i nie musiała mieć świadomości, że to jest taka zależność między produktami różnych firm. Może się za chwilę okazać, że w module Librery i Develop też jakieś elementy zależą od firm trzecich, a to co było w "pudełku" to Adobe tylko przewiązywało wstążeczką i nie może odpowiadać za to co jest w środku, bo Adobe za produkt który sprzedaje odpowiada dopiero od wersji abonamentowej, przynajmniej do czasu kiedy zmieni zdanie.
    Tu przyznam szczerze, że musiałbym przeczytać licencję, którą akceptuje się przy instalacji, żeby się do tego odnieść. Legenda głosi, że ponoć ktoś kiedyś to zrobił

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Tak całkiem na poważnie jestem przekonany, że Adobe do swojego programu obsługi Map dodała jedną maleńką pentelkę do wykrywania z jakiej wersji Lr klient przyszedł. Jeżeli przyszedł z "pudełka" to adres odpowiedzi jest "na drzewo".
    A to zalatuje mi trochę teorią spiskową, bo w Lightroomie 4 też przestał działać moduł map. Prosta sprawa: Google zmieniło API, z którego korzystało Adobe (taka ciekawostka: ceny za korzystanie z niego wzrosły wielokrotnie). Adobe postanowiło olać użytkowników starszych wersji i zaktualizować tylko najnowszą, czyli abonamentową.

  9. #9

    Domyślnie

    Przed całkowitym zablokowaniem przedmiotowej funkcji program jeszcze w listopadzie informował, że od grudnia jeżeli dobrze pamiętam przestanie działać rzeczona funkcjonalność i chyba w treści komunikatu było, że dotyczy to wersji 6.
    Tak na prawdę od dawna nie działał poprawnie. Miganie mapy chyba wszyscy znają, ale mimo to dało się geotagować zdjęcia i obejrzeć na mapie ich "położenie".

  10. #10

    Domyślnie

    Od ubiegłego roku Google wprowadziło obostrzenia w dostępie do usług Google Cloud Platform i każe sobie sporo płacić.
    Tak, że to nie tylko LR.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Google maps i B&H Fotof Video
    By foto4deg in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 19-01-2012, 16:53
  2. [ Makro ] Google Maps
    By mirroo in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-11-2011, 10:09
  3. Obiektyw do google maps
    By wer in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 26-01-2011, 12:32
  4. Google Maps
    By Calme in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 25-11-2010, 12:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •