Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Nie zarzucaj mi niewiedzy, skoro nie wiesz czym robię zdjęcia. Mam Metza 15 MS-1 od dokładnie 10 lat. Da się nim robić całkiem niezłe zdjęcia makro, np.

    (...)

    Trzeba tylko wiedzieć jak skonfigurować oświetlenie. Fakt, że rzadko go używam, bo głównie wykorzystuję lampy z zestawu R1C1.
    Przyznaję, że nie wiem czym robisz. O swojej niewiedzy sam napisałeś. Jeżeli ktoś chce uzyskiwać takie efekty jak pokazałeś to faktycznie można polecić tego typu lampę. Jako ciekawostkę wrzucam artykuł pokazujący jak można poprawić charakterystykę błysku tego typu lampy: http://orionmystery.blogspot.com/201...macro-rig.html
    Jest to jednak na tyle karkołomne rozwiązanie, że chyba nie warto inwestować w tego typu lampę (z zastrzeżeniem, że nie każdemu musi zależeć na dobrym efekcie finalnym). Zostawiłbym tego typu lampy dla stomatologów, chirurgów, kryminologów oraz do amatorskiego dokumentowania na własne potrzeby płaskich obiektów typu znaczki, monety, płytki drukowane itp. Jeżeli jednak oczekuje się dobrego efektu to rozważyłbym inne rozwiązania. Sam też mam tego typu lampę i przy klasycznym sposobie jej montowania na obiektywie w mojej ocenie daje bardzo słabe rezultaty. Z powodzeniem jej jednak używałem przy zdjęciach liści podświetlanych z przeciwnej strony. Równie dobrze jednak można było użyć dowolnej innej lampy więc tylko dla takiego zastosowania też bym jej nie polecał. Wrzucam kilka przykładów liści: 1, 2, 3, 4.

  2. #12

    Domyślnie

    Na makropasji znajdziecie temat, gdzie świetni fotografowie makro pokazywali swoje dyfuzory. Wielu robiło na wbudowanej lampie. Jak nie macie wbudowanej, to warto kupić najtańszą manualną i wyzwalacz + parasolkę.

    http://www.makropasja.pl/viewtopic.p...t=19&start=120
    Ostatnio edytowane przez Umbra ; 06-01-2019 o 01:46

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Może coś takiego, dość to tanie i można ciekawie ustawić światło jeśli tylko odległość nie większa.

    https://goodgoods182-3.potmsg.com/i/...-e9fa-CWJd.jpg
    Widziałem kiedyś podobne ale uboższe o jedną lampkę, ale nawet na dwóch efekt był rewelacyjny, zaprojektował to ktoś, kto faktycznie zajmuje się makro i wie czego potrzeba, genialne rozwiązanie.

  4. #14

    Domyślnie

    Mam taką lampkę n tymi reflektorkami na elastycznych ramionach i czasami używam jej do doświetlania cieni, szczególnie gdy obiektyw jest blisko przedmiotu.
    Pracuje w trybie ciągłym i błyskowym, oczywiście tylko w manualu. Ma możliwość regulowania siły światła , ale praktyczniej po prosu jest zbliżyć lub oddalić reflektorek .
    W jednym reflektorze jest kilkanaście diod, więc siła światła nie jest duża. Przy lampkach ustawionych w odległości ok 15 cm. od przedmiotu, f-8 i 200 ASA osiąga się czasy
    ok 1/25 s. Światło ma barwę zbliżoną do dziennego i dość dobrym współczynniku oddania barw bo nie zauważyłem takiego typowego zafarbu jakie dają zwykłe diody.
    Mimo przesłonięcia diod mlecznym dyfuzorem, potrafią się one na błyszczących powierzchniach odbić w postaci koronki. Jak wspomniałem wykorzystuję ją głównie do
    doświetlenia, zwłaszcza w dużych zbliżeniach gdy znaczną część światła przesłania aparat z obiektywem, a na blendę jest zbyt mało miejsca. Ta z trzema ramionami
    ma jedno ramię z barwnymi diodami i chyba można zmieniać barwę światła. Poniżej fotki z użyciem tej lampki.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_RAW9172.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	221,2 KB
ID:	20065


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_RAW9182.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	222,1 KB
ID:	20066

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Lampa błyskowa pierścieniowa - portret/makro?
    By ck_dezerter in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-12-2017, 09:47
  2. Lampa Błyskowa
    By kiki139 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-02-2014, 13:59
  3. lampa błyskowa
    By NIKONIARZD5100 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 14-01-2014, 09:47
  4. Zdjęcia kościół - pod jakim kątem lampa?
    By xcebikx in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-01-2009, 10:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •