Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Lightroom zmienia kolorystykę zdjęć przy eksporcie ale to nie wina sRGB, PRO PHOTO, Adobe RGB itd

    Witam,

    Mam problem z Lightroom Classic CC, pracującym na Windows 10, HP Pavilion i5-7200u, 8GB RAM.

    W czasie obróbki zdjęć, doprowadzam je do jakiegoś zamierzonego efektu, po czym przechodzę do eksporu: JPG, color space: sRGB, Quality: 100%.

    Po eksporcie zdjęcia w formacie JPG wyglądają inaczej niż w module Develop w LR. Kolory się zmieniają, są jakby mniej nasycone.
    Co może być powodem tego problemu? Rzeczywiście JPG różni się - to nie jest wina przeglądarki zdjęć (Windowsowej aplikacji "Zdjęcia") ponieważ sprawdzałem to w innych przeglądarkach i edytorach grafiki. Różni się tylko Lightroom.
    Te same zdjęcia obrobione w Luminar 3, po eksporcie do JPG nie zmieniają kolorystyki.

    Jedyne co mi przychodzi do głowy to jest to, że Lightroom ma coś takiego jak Photoshop czyli "próba kolorów". Tylko czy jest coś takiego, że np. LR pokazuje w inny sposób kolory tak jakby symuluje, a eksportuje w tych prawdziwych?
    Ma ktoś pomysł jak to naprawić? Zmienić? Czy choćby obejść?

    Pozdrawiam,
    Karol
    Nikon D7100 + SIGMA 17-50mm 2.8 + NIKKOR AF-S 50mm 1.8G + SIGMA 10-20mm 4-5.6 + SIGMA 105 2.8 OS + SUNPAK PZ42X + inne pierdółki + chęci...

  2. #2

    Domyślnie

    Jaki masz monitor? Mam na myśli gamut. Lr na plikach RAW pracuje w przestrzeni ProPhoto RGB czyli bardzo szerokiej, więc dobry monitor może pokazać znacznie więcej niż sRGB do którego eksportujesz swoje JPG-i.
    Powiem inaczej Lr pracuje na plikach dng w bardzo szerokiej przestrzeni kolorów ProPhoto. Na ekranie widzisz z tego tyle ile potrafi pokazać monitor, a jak bedzie wyglądał obraz po przeniesieniu do innej przestrzeni barw np sRGB czy przestrzeni konkretnego papieru i drukarki to możesz zobaczyć w symulacji ktorą umożliwia Lr cz Ps.
    Wszystko to diała dość dobrze jeżeli masz dobry monitor. Przy słabym (nieliniowo przenoszącym barwy) zaczynają się schody i wtedy problem należy zacząć rozwiązywać od monitora.
    Jest jeszcze inny problem dotyczący zdjęć na stronach internetowych gdzie po umieszczeniu zdjęcia obraz jest często modyfikowany szczególnie widać to w nasyceniu barw ale również w innych obszarach i na to niestety nie mamy wpływu.

  3. #3

    Domyślnie

    Napisał, że ma laptopa
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  4. #4

    Domyślnie

    Laptop HP Pavilion. Ale jak go podłączę do zewnętrznego monitora to też widzę znaczną różnicę w zdjęciach pomiędzy LR, a przeglądarkami zdjęć.

    W takim razie kto ma pomysł jak to naprawić? Zakres kolorów w aparacie chyba nie ma znaczenia, bo co może mieć to z eksportem? Bo jeżeli widzę zdjęcie w Library czy Develop, a po eksporcie wygląda inaczej to gdzie mogę szukać rozwiązania? Traci się sens jakiejkolwiek obróbki, bo efekt końcowy będzie i tak inny od tego który był pod koniec edycji. Nie mogę na chwilę obecną (tj. jeszcze kilka miesięcy) wrócić na komputer stacjonarny.
    Gdzieś musi być problem w LR, w wyświetlaniu kolorów, może w samym podglądzie? Da się w tym programie przestawić profile kolorystyczne jak w PS, tj "Próba kolorów"? Soft Proofing też nic nie daje, nawet jak zmieniam na sRGB itd.

  5. #5

    Domyślnie

    Po pierwsze sprawdź przestrzeń kolorów w ustawieniach LR i PS.
    Soft proofing jest do druku. Dogrywasz tam profil papieru i masz symulację wydruku - możesz skorygować zdjęcie tak, aby wyglądało, jak w profilu, w którym pracujesz.
    Do internetu - sRGB. Przeglądarki niestety średnio sobie radzą z odczytywaniem profili kolorow. Można wymusić czytanie profili ICC w firefoxie, ale kolory i tak się nieco różnią.

  6. #6

    Domyślnie

    Dla ścislości tylko dodam, ze w Lr soft profing można, a niekiedy nawet należy używać do podglądu obrazka w sRGB. Wynikia to z tego, że Lr pracuje wyłącznie w przestrzeni ProPhoto i często obrazek wygląda jednak w sRGB inaczej. Oczywiście na laptopie tych różnic pewnie się nie zobaczy ale na monitorach z gamutem ARGB warto o tym pamiętać.
    Natomiast co do różnic kolorów z Lr i przeglądarek, szczególnie w sytuacji kiedy występuje zjawisko wyblakłych kolorów, to teoretycznie takie zjawisko występuje kiedy zdjęcie zapisane w szerokiej przestrzeni kolorów np. Adobe RGB jest wyświetlane w węższym gamucie np. w sRGB albo jeszcze węższej przestrzeni co zapewne występuje w przypadku laptopa. Więc proponuję jeszcze raz się upewnić czy w eksporcie Lr jest ustawiona opcja sRGB jak radzi @Umbra.
    Jeżeli zaś mowa o przeglądarkach internetowych, to zarządzanie barwą było zawsze domeną Firefoxa i z tego powodu przez wiele lat używałem tylko tej przeglądarki, ale ostatnio stwierdziłem, że równie dobrze radzi sobie z CM przeglądarka Chrome. W przeglądarkach MS nigdzie nie zauważyłem śladów działania CM więc ich unikam chociaż pod wieloma innymi względami nie są złe.

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie Chrome najpierw nie działal (2015), potem przez jakiś rok dobrze sobie radził (powiedzmy 2017-201 i od jakiegoś czasu znowu nie działa. Ogólnie to programiści microsoftu, firm przeglądarkowych i innych powinni zostać wybiczowani na gołe tyłki.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Dla ścislości tylko dodam, ze w Lr soft profing można, a niekiedy nawet należy używać do podglądu obrazka w sRGB. Wynikia to z tego, że Lr pracuje wyłącznie w przestrzeni ProPhoto i często obrazek wygląda jednak w sRGB inaczej. ....
    Gdzieś tam wyczytałem, że LR w module Library pracuje (czy przestrzeń kolorystyczna jest ograniczana ) w przestrzeni Adobe RGB i tak zdaje się jest. Do podglądu zdjęć szerszej przestrzeni nie potrzeba bo i nie mamy takich monitorów.
    Co do problemu z kolorami ich różnym wyświetlaniem sprawdziłbym jaki profil ma przypisany ekran laptopa. Ewentualnie spróbowałbym przestawić na uniwersalny sRGB, jeśli jest inny lub żaden profil nie jest skojarzony. (obrazek z systemu win7)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	profil monitora.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	19101

    Czy to pomoże to trudno mi powiedzieć...
    (jeśli był przypisany inny profil, zawsze można do niego wrócić)

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Gdzieś tam wyczytałem, że LR w module Library pracuje (czy przestrzeń kolorystyczna jest ograniczana ) w przestrzeni Adobe RGB i tak zdaje się jest. Do podglądu zdjęć szerszej przestrzeni nie potrzeba bo i nie mamy takich monitorów.
    Żeby wyjaśnić ostatecznie jak to jest z tą przestrzenią kolorów w Lr i temat nie wprowadzał w błąd na przyszłość zacytuję z "Adobe Photoshop Lightroom CC i Lightroom 6" do którego to podręcznika popatrzyłem i na str. 152 jest taki tekst:
    "Do przeprowadzenia wszystkich kalkulacji kolorystycznych Lightroom używa jednej przestrzeni RGB, która jest podobna do przestrzeni ProPhoto RGB pierwotnie opracowanej przez firmę Kodak. Używa ona tych samych koordynat co ProPhoto RGB, ale jej gamma wynosi 1.0, a nie 1.8.
    Dzięki temu przestrzeń RGB Lightrooma jest w stanie dopasować się do wbudowanej gammy 1.0 plików RAW z aparatów, a z racji szerokiej skali barw może zawierać wszystkie kolory, jakie są w stanie uchwycić współczesne cyfrówki. ...."

  10. #10

    Domyślnie

    Nie wiem czy to wiarygodne, ale raczej tak (cyt. /fragment/):

    "Lightroom Classic CC używa Adobe RGB:

    - do podglądów w modułach Biblioteka, Mapa, Książka, Pokaz slajdów, Drukowanie i Internet
    - podczas drukowania w trybie Draft
    - w wyeksportowanych pokazach slajdów w formacie PDF i przesłanych galeriach internetowych
    - kiedy wysyłasz książkę na Blurb.com (Jeśli eksportujesz książki jako PDF lub JPEG z modułu Książki, możesz wybrać sRGB lub inny profil kolorów.)
    - w przypadku zdjęć przesłanych do serwisu Facebook i innych witryn do udostępniania zdjęć za pomocą panelu usług publikowania

    W module Develop domyślnie Lightroom Classic CC wyświetla podgląd za pomocą przestrzeni kolorów ProPhoto RGB. ProPhoto RGB zawiera wszystkie kolory, które mogą przechwytywać aparaty cyfrowe, co czyni go doskonałym wyborem do edycji zdjęć".


    (powyższy tekst z tłumaczenia google, ale chyba błędów merytorycznych nie zawiera)
    Sądzę, że nikogo w błąd poprzednim wpisem (cytowanym przez mmluty) nie wprowadziłem.

    żródło : https://helpx.adobe.com/pl/lightroom...anagement.html

    PS.
    @mmluty , Twój cytat jest oczywiście także zgodny z prawdą, edycja zdjęć (moduł Develop) przestrzeń ProPhoto RGB.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 28-12-2018 o 13:44

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Adobe Lightroom nie widzi zdjęć D5600
    By dominikzw in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-07-2018, 09:03
  2. Lightroom utrudnienia przy eksporcie plików.
    By Borat1979 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-09-2015, 09:19
  3. Retusz zdjęć portretowych w Adobe Lightroom
    By jacekhc666 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 13-04-2015, 11:08
  4. Lightroom 3 i metadata przy eksporcie do jpg
    By yozz84 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-04-2011, 17:50

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •