Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jak wyczyscic 70 letni negatyw, na podlozu zelatynowym?

    Jak wyczyscic 70 letni negatyw, na podlozu zelatynowym (tak przypuszczam)?
    Negatywy sa w wiekszosci zapiaszczone, kilka sztuk ma przyklejone fragmenty papieru do emulsji - przypuszczam ze papier byl rownie stary co negatywy wiec jest to pewnie papier chlorowy - wiec kwasny - i mogl uszkodzic emulsje, czyli nie wiem co znajde pod spodem.
    Czy ktos z Was ma doswiadczenia z takimi starociami?

    pozdrowienia

    Witold

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    to jeśli autor pozwoli ja się podłączę do pytania tylko jak się pozbyć z negatywów na szkle czegoś rodzaju grzyba

  3. #3

    Domyślnie

    Autor nie bedzie mial nic przeciwko
    moze rozszerze pytanie - moze ktos slyszal albo widzial jakas literature - moze byc niesamowicie trodna do zdobycia...

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2005
    Miasto
    Jaworzno, Dominikowice
    Posty
    213

    Domyślnie

    kiedyś bardzo dawno temu mówiono o kąpieli w fotonalu, 1:200 - ale obawiam się że fotonalu to już się raczej nie dostanie, co do grzyba to chyba domestos
    Ogólnie to dobre Nikony
    F6,F5,F100,F80,F50,FM3a
    Hasselblad 503,905
    D6,D800E,D700,D70IR,Z6II


  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo śmieszne z tym domestosem ja pytam poważnie wklejam zdjęcie żeby było widać, o co chodzi po prostu jakiś pasożyt zżera negatywy wygląda to tak jakby ktoś posypał jakimś proszkiem kiedyś był wywiad kustosza muzeum narodowego i on właśnie mówił o tym, że brakuje im pieniędzy na konserwacje starych negatywów na szkle bo zaczyna je atakować grzyb dlatego ja tak to nazwałam pomyślałam że może ktoś coś wie ale jak widać trafił się tylko jeden i do tego dowcipniś

    Cytat Zamieszczone przez powerfactorx
    kiedyś bardzo dawno temu mówiono o kąpieli w fotonalu, 1:200 - ale obawiam się że fotonalu to już się raczej nie dostanie, co do grzyba to chyba domestos

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2005
    Miasto
    Jaworzno, Dominikowice
    Posty
    213

    Domyślnie

    Dobrze, ale pierwsza część odpowiedzi była rzetelna Antonino. Myślę, że najprościej zadzwonić do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, podaję adres:
    Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
    30-045 Kraków
    ul. Józefitów 16
    Polska
    tel: 48 12 634-59-32
    tel/fax: 48 12 633-06-37
    e-mail: foto(at)mhf.krakow.pl
    Mam nadzieję, że zmyłem tym plamę po Domestosie
    Ogólnie to dobre Nikony
    F6,F5,F100,F80,F50,FM3a
    Hasselblad 503,905
    D6,D800E,D700,D70IR,Z6II


  7. #7

    Domyślnie

    Kupic sie pewnie nie uda, ale zawsze mozna sobie zrobic ...
    Mysle, ze namiary na muzeum czesciowo zmywaja plame po domestosie

    pozdrowienia

  8. #8

    Domyślnie formalina

    Fotonal jest dobty przy usuwaniu plam, potwierdzam, ale raczej takich osadowych wynikających z zamoczenia negatywu i wyschnięcia w kiepskich warunkach. Zaś co do grzyba niszczącego negatyw, a jest to własnie grzyb, to mopaga kapiel w roztworze formaliny. Moim negatywom pomogła.
    hisks alias Krzysztof

  9. #9
    yendash
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hisks Zobacz posta
    Fotonal jest dobty przy usuwaniu plam, potwierdzam, ale raczej takich osadowych wynikających z zamoczenia negatywu i wyschnięcia w kiepskich warunkach. Zaś co do grzyba niszczącego negatyw, a jest to własnie grzyb, to mopaga kapiel w roztworze formaliny. Moim negatywom pomogła.
    hisks alias Krzysztof
    Może sam fotonal nie jest do zdobycia, ale chyba mirasol, bezproblemowo. Są jeszcze środki to czyszczenia filmów (np. film cleaner spray - tetenala). Do odgrzybiania pomysł kolegi jest lepszy.
    pzdr
    Slawek

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hisks Zobacz posta
    Fotonal jest dobty przy usuwaniu plam, potwierdzam, ale raczej takich osadowych wynikających z zamoczenia negatywu i wyschnięcia w kiepskich warunkach. Zaś co do grzyba niszczącego negatyw, a jest to własnie grzyb, to mopaga kapiel w roztworze formaliny. Moim negatywom pomogła.
    hisks alias Krzysztof
    O joj gdzie Ty znalazłeś ten wątek z 2005 ale w każdym bądź razie dzięki i pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Antonina ; 01-10-2007 o 18:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •